in ,

Між Ізраїлем і Польщею знову розгорівся дипломатичний скандал, пов’язаний з історичною пам’яттю.

Між Ізраїлем і Польщею знову розгорівся дипломатичний скандал, пов’язаний з історичною пам’яттю. Ізраїльська влада звинуватили Варшаву в порушенні прав нащадків жертв Голокосту, що позбулися власності в роки нацистської окупації і після війни, коли країною правили комуністи. Відмова від виплати компенсацій нащадкам жертв випливає з оновленого адміністративного кодексу, під поправками до якого підписався президент Польщі Анджей Дуда. У відповідь Ізраїль відкликав свого тимчасового повіреного в справах у Варшаві і порекомендував польському послу не повертатися з відпустки. Польща планує відповісти симетрично.

«Це ганебне рішення і ганебне презирство до пам’яті про Голокост. Ізраїль негативно сприймає прийняття закону, який перешкоджає отриманню євреями компенсації за власність, вкрадену у них під час голокосту, і шкодує, що Польща вирішила продовжити заподіяння шкоди тим, хто втратив усе », – заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет, реагуючи на підписання в суботу польським президентом Анджеєм Дудою поправок до адміністративного кодексу. Глава МЗС Ізраїлю Яір Лапід доручив тимчасовому повіреному в справах єврейської держави в Варшаві Таль Бен-Арі Яалон негайно повернутися додому «для безстрокових консультацій». Крім того, було вирішено, що призначений в червні посол Ізраїлю в Польщі Яків Лівні в Варшаву поки не поїде. Ізраїльський МЗС також рекомендував послу Польщі Мареку Магеровському «продовжити відпустку в своїй країні». «Польща перетворилася в антидемократичну, неліберальна країну, яка не шанує найбільшу трагедію в історії людства», – зазначив Яір Лапід і додав, що Ізраїль «веде координаційні переговори з американцями про те, як реагувати».

У Варшаві підкреслюють, що поправки до адміністративного кодексу пов’язані з необхідністю привести закон у відповідність з позицією Конституційного трибуналу. У травні 2015 року суд визнав неконституційним положення кодексу, яке дозволяє навіть через кілька десятків років оголосити недійсним рішення, винесене з грубим порушенням закону. Згідно з новими поправками, тепер будь-яке адміністративне рішення, включаючи ті, які стосуються права на майно, можна буде оскаржити тільки протягом 30 років.

Прийнятий закон призведе до закриття 90% позовів про повернення єврейського майна, захопленого нацистами і націоналізованого комуністичним режимом Польщі.
«Ми розуміємо, що Польща хоче зміцнити майнову впевненість для своїх нинішніх громадян, але відмова колишнім власникам в їх правах неприпустимий. Цей закон в його нинішній формі завдасть серйозної шкоди правам колишніх і нинішніх польських громадян, власність яких була конфіскована під час Другої світової війни і під час радянської окупації »- з такими словами ще в липні зверталася до польського Сенату тимчасовий повірений у справах Ізраїлю в Варшаві Таль Бен-Арі Яалон. За її словами, закон стосується «тисяч, якщо не десятків тисяч адміністративних рішень, прийнятих комуністичним режимом з метою націоналізації приватної власності». З закликом не ухвалювати закон зверталися до Варшави і американські сенатори, а коли їх словами не почули, держсекретар США Ентоні Блінкен попросив Анджея Дуду накласти на закон вето. «Ми глибоко стурбовані тим, що парламент Польщі ухвалив закон, серйозно обмежує процес реституції майна жертв Голокосту і членів їх сімей, інших власників єврейської і неєврейської власності, незаконно конфіскованої в комуністичну епоху Польщі», – заявив пан Блінкен.

Спори про поправки до адміністративного кодексу йшли в Польщі не один місяць. «Я переконаний, що з моїм підписом закінчується епоха правового хаосу – епоха реприватизаційних мафій, невизначеність мільйонів поляків і відсутність поваги елементарних прав громадян нашої країни», – заявив Анджей Дуда. Він категорично не погодився з тим, що закон спрямований проти євреїв, які пережили холокост. «Я однозначно відкидаю цю риторику і говорю це з усією силою не тільки як президент Польської Республіки, а й як людина, яка до питань голокосту, в тому числі і з особистих причин, ніколи не залишався байдужим (дід дружини президента Агати Якуб Корнхаузер був в’язнем нацистських таборів смерті.- “Комерсант”) », – заявив Анджей Дуда.

МЗС Польщі пообіцяв Ізраїлю симетрична відповідь на відгук тимчасового повіреного, зазначивши, що рішення Яіра Лапіда завдає шкоди двостороннім відносинам.

Міністр у справах канцелярії президента Польщі Якуб Кумоч і зовсім назвав реакцію міністра закордонних справ Ізраїлю «істеричною» і далекою від норм дипломатії.

«Я сподіваюся, що наші друзі з Ізраїлю, де є відмінні дипломати, охолонуть і задумаються над цією ситуацією, і це буде оптимальним рішенням», – заявив він польському інтернет-ресурсу Onet. При цьому польська опозиція поклала відповідальність за кризу в стосунках з Ізраїлем на уряд. «Закордонним країнам навіть не потрібно докладати багато зусиль, щоб знайти союзників, які будуть представляти їх інтереси в Польщі», – відповів у своєму Twitter на критику уряду опозицією заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблоньскі.

Криза навколо теми Голокосту – не перший у відносинах між Ізраїлем і Польщею. У 2018 року багато шуму наробив закон, що встановлює кримінальну відповідальність за звинувачення поляків у співпраці з нацистами в роки війни. Визнаному винним у такому злочині загрожувало тюремне ув’язнення терміном до трьох років. Закон викликав критику в Ізраїлі і США, і в підсумку Анджей Дуда направив його для обговорення в Конституційний суд. Втім, рішення останнього чекати не стали. Сейм і Сенат проголосували за скасування кримінальної відповідальності на користь цивільної. Ізраїль був задоволений і підписав з Польщею спільну декларацію, в якій йшлося про багаторічну співпрацю і взаєморозуміння між двома країнами. Але тема себе не вичерпала.

У лютому 2019 року на організованій США близькосхідної конференції у Варшаві ізраїльські журналісти попросили колишнього тоді прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху прокоментувати горезвісний закон. У підсумку в ЗМІ з’явилися його слова про те, що «поляки співпрацювали з нацистами» і він не знає нікого, хто був би засуджений за висловлювання про це. Після цього президент Дуда пригрозив перенести заплановану зустріч глав урядів Вишеградської групи (Угорщина, Польща, Словаччина, Чехія) з Ізраїлем в свою резиденцію замість Єрусалима. Канцелярія Біньяміна Нетаньяху постаралася дезавуювати заяву прем’єра, заявивши, що він говорив про співпрацю з нацистами окремих поляків, але не всього народу. Вся вина за спотворення сказаного була покладена на ЗМІ. Проте прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкій все одно відмовився від поїздки в Єрусалим. Передбачалося, що його замінить міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч. Але і ця поїздка не відбулася. Польща скасувала свою участь в саміті після того, як очолював на той момент МЗС Ізраїлю Ісраель Кац процитував слова колишнього прем’єр-міністра Іцхака Шаміра про те, що «кожен поляк всмоктав антисемітизм з молоком матері». Через якийсь час відносини Польщі та Ізраїлю знову налагодилися, але, як виявилося, ненадовго.

За публікаціями у ЗМІ

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

В Україні змінили правила в’їзду для іноземних громадян.

Падіння Кабулу і передача влади талібам.