Наявність податкового боргу є загальнодержавною проблемою, так як ненадходження коштів до бюджету в запланованих обсягах з причини виникнення податкового боргу безпосередньо впливає на видатки бюджету в частині фінансування державних програм соціально-економічного розвитку, особливо сьогодні в період воєнного стану.
Отож, платникам податків відомо, що несплата податків у встановлені строки спричиняє податковий борг. Найважливіша інформація про податковий борг ― з Інтернет-концеренції, яка нещодавно відбулася спільно з інформаційним порталом 0352.ua. Відповідає начальник управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ.
Запитання. З якого часу після запровадження воєнного стану у 2022 році знову вживаються заходи з погашення податкового боргу?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. З 24.11.2022 (дати набрання чинності зазначеного Законом України від 03.11.2022 №2719-IX) для платників податків та контролюючих органів відновлено перебіг строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків – суб’єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, передбачених статтями 59-60, 87-101 Податкового кодексу України, та/або визначення грошових зобов’язань згідно із статтею 116 Податкового кодексу.
Запитання. Який документ повідомляє платника податків про податковий борг?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. Податкова вимога. Згідно з статтею 14 Податкового кодексу України податкова вимога – письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Запитання. Чи можна стягувати кошти боржника без рішення суду?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. Так. Відповідно до п.95.5 ст.95 Податкового кодексу України? якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов’язань, визначених платником податків у податкових деклараціях, стягнення коштів за рахунок готівки та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів.
Запитання. Коли здійснюється стягнення коштів і продаж майна платника податків в рахунок погашення його податкового боргу?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Запитання. Чи можна заборонити керівнику юридичної особи виїжджати за межі України до погашення податкового боргу?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. Відповідно до пункту 87.13 статті 87 Податкового кодексу України при несплаті протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи за межі України до погашення такого податкового боргу.
Запитання. Яка відповідальність за несплату єдиного соціального внеску?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. При несвоєчасній або не в повному обсязі сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до платника застосовуються фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідальність за несвоєчасну сплату єдиного внеску – штрафні санкції, пеня.
Запитання. Який документ направляється платнику про наявність заборгованості з єдиного внеску?
Михайло МАНАСТИРСЬКИЙ. Платнику, у якого виник борг з єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, надсилається вимога про сплату недоїмки. На погашення вказаних у вимозі сум платнику надається десять календарних днів. При непогашенні узгодженої суми боргу з єдиного внеску, податкові органи надсилають в порядку, встановленому законом, до органів державної виконавчої служби вимоги про сплату недоїмки для стягнення.
Коментарі
Loading…