in

Право на тихі ночі

Українці мають не менше право на спокійний сон ніж жителі інших країн Європи

вввввввПід час подорожі до Брюсселю мені довелося побувати у вечірній час в спальному районі міста. Там я побачив тихі квартали, де мешкають люди й де у квартирі в темну пору добу не можна почути жодного звуку окрім хропіння власного пса. Річ у тім, що там діють закони, які захищають громадський спокій на практиці. У вечірню пору доби за вікном навіть не можуть гнатися автомобілі щоб не нашкодити. Бо діє обмеження швидкості до 40 км/год. Поруч там проходила лінія аеропорту. Й місцеві жителі розповідали, що навіть шуму літаків не чують. Бо громадяни виступили на захист своїх прав на кожному будинку був знак «Ми не хочемо, щоб тут шуміли літаки». І тепер у спальних районах Брюсселя дійсно тихо що вдень, що вночі.

Свої права треба відстоювати

Європейці борються за свої права, і ми так само маємо їх відстоювати.  Питання захисту від шумних сусідів регулюються законодавством України. Це стосується й людей, які мешкають поруч, і забудовників, і представників бізнесу, і дискотек та пабів. На ваш захист стане Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя, ряд постанов Кабінету Міністрів й інших нормативних актів.

Є певні захищені території, де ви маєте право на те, щоб рівень шуму був низьким. Це — житлові будинки, готелі, гуртожитки, публічні місця, як то парки, сквери, зони відпочинку, де так само має бути певний рівень шуму. В денний час шум має бути на рівні 55 децибел, в нічний час — 45 децибел. Щоб розуміти, що означають ці цифри: коли грає музика на дискотеці поруч біля вас, вона створює шум гучністю 85 децибел, а  45–55 — це коли є звук ввімкненого радіо, яке грає досить тихенько. Вище цього звук не повинен бути.

Як діяти якщо ваші сусіди шумні, як їх можна попередити або навіть покарати?

Можна почати з того, щоб просто поговорити з вашими сусідами, що ваша музика гучна, або, що ваш домашній кінотеатр занадто голосні звуки видає: «Будь ласка, зробіть тихіше». Іноді ваші сусіди можуть навіть не здогадуватися, що ваші звукове або ремонтне обладнання створює такий великий шум. Якщо питання вирішується під час однієї розмови – немає жодного конфлікту, ви в хороших взаємовідносинах із сусідами. Але якщо вони з першого разу не зрозуміли, варто поговорити вдруге. Але в зовсім іншому ключі. Сказати про те, яка наступає відповідальність. Вона передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення й полягає в тому, що на тих, хто порушує правила використання звукових апаратів, феєрверків, гучно шумить під час проведення ремонтних робіт,  може бути накладений адміністративний штраф. Коли це перше попередження, він становить від  5-ти до 15-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян. У цифрах це від 85 до 255 гривень. Якщо протягом року вдруге складався адміністративний протокол, то штраф уже від 255 до 510 грн.

Виклик правоохоронців

Щоб скласти адміністративний протокол на шумного сусіда, вам треба викликати поліцію. Звичайно, не розраховуйте, що поліцейські дуже швидко приїдуть. Бо в першу чергу вони реагують на більш гучні правопорушення — вбивства, важкі тілесні ушкодження, але  відреагувати зобов’язані. До їх приїзду потурбуйтеся про наявність двох свідків.

Щоб потім ті, хто порушує права, не сказали, що нічого не було. Ці свідки можуть поліції засвідчити факт, що шум був. А той, хто винен, — нестиме відповідальність. Крім адміністративного покарання, штрафів, може наступати й кримінальна відповідальність. Вона передбачена статтею 296 Кримінального кодексу України. Якщо хтось грубо порушує правопорядок — наприклад, сусіди вам нечемно відповідають, із лайливими словами, погрозами, а ви це зафіксували. Я раджу це робити з допомогою диктофона або на мобілку чи зняти на відео. Після пред’явлення цих підтверджень у суді, шумні сусіди можуть нести кримінальну відповідальність, що набагато серйозніше. Ваші докази ви можете зібрати самі або з іншими сусідами.

Заява в суд

Коли будете в суд подавати заяву, можете встановлювати певну моральну компенсацію за ваші страждання. Так званий моральний збиток може становити навіть 100 тисяч гривень, якщо ви захочете.

Разом із тим більш дієвою є не індивідуальна боротьба, а колективна. Якщо у вашому будинку створений ОСББ, або інші сусіди скаржаться, що їхні права порушують і є шум, краще складати колективну скаргу. Можна почати з ЖЕКу, поліції, вжити заходи захисту своїх прав, як судове звернення. Якщо є злісний правопорушник і не тільки ви від нього страждаєте — гуртуйтеся. Разом вам буде легше вирішити цю ситуацію.

Як бути з ремонтом?

Якщо ви самі створюєте певний шум, спробуйте наперед домовитися із сусідами. Наприклад, ви вирішили почати робити ремонт. Законодавством встановлено час, коли можна і не можна шуміти більшою мірою. Місцеві ради можуть встановлювати інший час, але загалом по Україні з 22-ї години вечора до 8-ї ранку заборонено шуміти. У нічний час, у вихідні та святкові дні має бути тиша. Норми, встановлені в межах 45 децибел у нічний час. Це досить помірний шум, порівняємо його зі співом пташок.  Але ви можете в зворотному порядку діяти стосовно ваших сусідів. Ви можете їх попередити про те, що починаєте роботи. І, можливо, навіть вдасться домовитися з ними, що ви зможете працювати й у вихідні. Але раджу вам не зловживати, бо може виникнути конфлікт на рівному місці.

Нове будівництво під вікнами

Не дозволяйте надмірно шуміти  у вихідні та свята забудовникам під вашими вікнами. Одна справа, коли будівництво проводиться на певній віддаленій території, і це на вас аж ніяк не впливає, але якщо це техніка, яка працює поруч із житловими будинками, готелями, гуртожитками, місцями масового скупчення людей, ви маєте право бути попередженими таким забудовником, а самі вказати йому про надмір шуму. У будь-якому випадку він не має права проводити будівельні (ремонтні) роботи в час, коли це незручно громадянам.

Знайте та захищайте свій відпочинок. Ви маєте право на те, щоб мати тихі ночі.

Станіслав Куценко, начальник Головного управління юстиції у м. Києві

Джерело: КиевVласть

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінального корупційного діяння

Страсбург готується карати Росію за Донбас. Про це свідчать оприлюднені в червні нові рішення ЄСПЛ