in ,

За маніпуляції з землею можна отримати штрафів на 100 тис. грн

У Верховній Раді зареєстрували два відповідні законопроекти (№6123 і 6124), автори яких в більшості представляють президентську фракцію “Слуга народу”.

Нардепи вже отримали документи для ознайомлення. Автори вважають, що прийняття закону дозволить зменшити кількість потенційних порушень земельного законодавства, і додають, що настав час переглянути сьогоднішні штрафи, оскільки ті стали несуттєвими.

Наприклад, земельні схеми в Одесі забрали не менше ніж 700 млн. Тому  у прокуратурі розповіли, в чому звинувачують Труханова і подільників

“Розмір зазначеного штрафу не відповідає реаліям і в значній мірі не сприяє запобіганню кримінального злочину. Це призводить до зростання числа випадків самовільного зайняття земельних ділянок, якими завдано значної шкоди їх законним власникам”, – йдеться в пояснювальній записці.

За самовільне захоплення землі пропонується посилити покарання наступним чином:

для громадян підняти штраф з діючих 170-850 грн (10-50 неоподатковуваних мінімумів) до 34-102 тис. грн (2-6 тис. мінімумів);
для чиновників – з 340-1,7 тис. грн (20-100 мінімумів) до 68-170 тис. грн (4-10 тис. неоподатковуваних мінімумів).
Якщо ж таке захоплення заподіяв власнику ділянки серйозної шкоди, то штраф планують збільшити без розподілу на чиновників і громадян до 15,3-34 тис. Грн (900-2 тис. Мінімумів), а термін арешту залишити колишнім – півроку. Сьогодні покарання передбачає штраф в 3,4-5,1 тис. Грн (200-300 мінімумів).

Паралельно депутати пропонують збільшити штрафи для громадян з 85-425 грн до 17-51 тис. Грн, а для посадових осіб з 255-510 грн до 85-119 тис. Грн за такі злочини:

використання земель не за цільовим призначенням;
невиконання природоохоронного режиму використання земель;
розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об’єктів, які негативно впливають на стан земель;
неправильну експлуатацію;
знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень.
Які ситуації насамперед мають місце
У розмові з UBR.ua керуючий партнер ЮК “Альянс правових сил” Віталій Собкович звернув увагу, що найчастіше захоплення ділянок відбувається, коли хтось хто зводить щось на чужій території. Другий поширений варіант – захоплення водного фонду і пляжів, наприклад, за допомогою огорож.

“Третій – коли захоплення відбувається для обробки ділянок. Мова йде про випадки, коли люди незаконно привласнюють землі запасу і, скажімо, чим-небудь засівають. У цьому випадку, як правило, використання наділів відбувається за негласним згодою власника. Але трапляються і порушення” , – говорить він.

Держекоінспекція хоче ввести утилізаційний збір для старих авто: вони забруднюють землю і повітря

Що ж стосується нецільового використання, то у нас найчастіше таке трапляється, коли на ділянці сільськогосподарського призначення хтось побудує собі будинок. Нерідко буває і таке, що є ділянка для цивільної забудови, але використовується він для житлових будинків. Таку схему активно використовують, зокрема, в столиці.

Собкович зазначає, що присутність в законопроекті тільки фізосіб (громадян) і чиновників обумовлено тим, що якщо в злочині викриють юрособа (компанію), то порушником закону все одно буде конкретна людина, який і понесе в разі доведення його провини заслужене покарання.

“У нас юрособа саме по собі не робить нічого. Роблять його посадові особи. І коли ми хочемо покарати юрособа, яка” порожнє “, а тим більше – з нульовим статутним капіталом, ми нічого не доб’ємося. А коли відповідають конкретні люди, то вони відповідають своїм майном і свободою “, – додав він.

Варто побоюватися штучно створених спорів
Насправді суперечок щодо порушення меж земельних ділянок дуже багато. Буває, коли сусіди будують біля себе дороги або паркани, зайшовши на сусідський наділ. Що ж стосується рішення цих питань шляхом збільшення штрафу, то справа ця безперспективна, зазначає в розмові з UBR.ua адвокат, старший партнер АК “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

“Змусити дотримуватися в Україні земельного законодавства за допомогою штрафів – тільки розводити корупцію. Я вважаю, що це буде черговий шанс для чиновників отримувати набагато більші хабарі. Думаю, такі суперечки можуть частіше створювати штучно, щоб люди платили хабарі або роками судилися”, – упевнений він .

Класичний штучно створений спір виглядає так: вам говорять, що ви зайняли чужу ділянку, хоча у вас є всі документи. Або просто після мовчазної згоди вам продовжили договір оренди. А перевіряючі вважають, що ви там перебуваєте незаконно, виписують штраф, який люди можуть оскаржити потім десятки років.

“Думаю, що починати треба з іншого. В першу чергу, держава повинна завершити  інвентаризацію земель. І належним чином виконувати обов’язки, а не перекладати свої функції на громадян”, – резюмує Ростислав Кравець.

За публікацією у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Презентовано Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачив.

ВС пояснив, чи є користування страховими виплатами особи, яка померла, заволодінням коштами шляхом обману