in

Російські соціологі вважають, що «єдиного сформованого способу перемоги» у російському суспільстві немає

Російські соціологи дізнавалися у росіян, що слід вважати перемогою у СВО (війни в Україні)
У свідомості переважної більшості росіян ця перемога так чи інакше пов’язана з беззастережною поразкою України, а для майже чверті респондентів таким результатом стануть приєднання та закріплення в РФ нових територій, випливає з опитування дослідницької групи Russian Field. На думку замовника опитування, політолога і члена Громадської палати Олександра Асафова, для відповідності цьому «образу перемоги» вже досягнутим в ході вторгнення результатам не вистачає світового визнання нових суб’єктів РФ і ліквідації загроз, що залишилися. Голова ВЦВГД Валерій Федоров тим часом вважає, що єдиного способу перемоги у росіян таки немає, а політолог Володимир Шемякін вважає, що це дає владі свободу інтерпретації підсумків вторгнення.
Загальноросійське телефонне опитування проводилося 21–29 жовтня цього року на вибірці 1611 респондентів. Статистичну похибку дослідження соціологи Russian Field оцінюють у 2,45%. Респондентам поставили два відкриті питання, що допускають численні відповіді.

Перше питання звучало так: «Які підсумки СВО, на вашу особисту думку, можна вважати перемогою для Росії?»

22% опитаних вагалися з відповіддю чи відмовилися відповідати, а решту реплік соціологи розподілили за трьома основними групами: налаштовані на підтримку СВО (70%), налаштовані на мирні процеси (22%) та «інше» (23%). У третю категорію потрапили складні відповіді, які неможливо згрупувати та розшифрувати, пояснюють у Russian Field.

Дослідники також наводять докладний список відповідей, які вони віднесли до підтримки СВО. Найпопулярнішим із них (23%) виявилося визначення перемоги як «приєднання частини територій, закріплення нових територій». У першу трійку також увійшли перемога Росії, повна капітуляція України (13%) і знищення України як країни, включення України до складу РФ (9%). По 5% опитаних згадували «виконання всіх цілей СВО», «знищення фашизму» та «мирну угоду на наших умовах (закріплення за Росією територій, позаблоковий статус України)», 4% вважають перемогою «повалення нинішньої влади України», а 3% вважають , що для цього потрібно «відсунути кордони НАТО». Стільки ж респондентів хочуть досягти «демобілізації, денаціоналізації України».

До «налаштованих на світ», як пояснюють соціологи, вони відносили відповіді «світ, щоб усі були живі» (12,1%) і ті, де прямо говорилося про «виведення військ, припинення війни» (5,9%). Щоправда, у другому випадку респонденти не уточнювали, до яких кордонів мають бути виведені війська (для цих людей насамперед значущий сам факт виведення військ, збереження життів). Також до цієї групи потрапили відповіді, в яких люди зазначали, що «у такій ситуації немає перемоги» (4%).

У Russian Field також наголошують, що обидві групи, як «налаштованих на світ», так і тих, що «підтримують СВО», багато в чому перетинаються, адже респонденти були не обмежені у кількості відповідей. “Загалом це стійка група від дослідження до дослідження: люди в цілому виражають підтримку, але хотіли б вже завершувати, переходити до переговорів і т. д.”, – зазначають соціологи.

Друге питання стосувалося емоцій, які переважають серед опитаних, і тут дослідники констатували фактичний паритет позитивних і негативних почуттів.

До перших експерти віднесли такі відповіді: «радість, щастя, наснагу, оптимізм» (22%), «спокій, умиротворення» (13%) та загалом «позитивні, добрі» емоції (3%). У сумі цей блок відповідей набрав 38%. Негативних емоцій виявилося трохи більше (39%): це «страх, тривога, неспокій» (16%), «сум, смуток, горе, песимізм» (14%), «злість, гнів, роздратування» (6%), а також просто «негативні» емоції, «невпевненість, розгубленість» та «втому» (по 1%). 16% відповідей соціологи визначили як нейтральні, а 20% респондентів важко або відмовилися від відповіді на це питання.

Нагадаємо, що Russian Field регулярно опитує росіян про їхнє ставлення до СВО. За підсумками останнього з таких опитувань (16–19 червня 2023 року) 58% респондентів оцінили хід СВО як успішний для російської армії, а протилежного погляду дотримувався 21%. При цьому більшість опитаних підтримала б гіпотетичне рішення президента як про новий наступ на Київ (64%), так і про перехід до мирних переговорів (72%). Якщо ж респондентам пропонувалося самим вибрати між продовженням СВО та початком переговорів, то їхні відповіді ділилися майже порівну: перший варіант надавали перевагу 45%, другий — 44%.

За словами замовника опитування Олександра Асафова, результати дослідження, незважаючи на різні відповіді, свідчать, що загальний «образ перемоги» у росіян є однозначно.

“З отриманих маркерів видно підтримку рішень і заяв керівників держави”, – упевнений політолог. Це, на його думку, спростовує експертні гіпотези щодо втоми громадян від теми СВО. «У людей досить чітко й виразно сформовано очікування з приводу того, як вона має закінчитися і за яких обставин», — інтерпретує результати опитування пан Асафов. “Ъ” також поцікавився в нього, чи можна зробити висновок, що тим 23% опитаних, які готові вважати перемогою “приєднання і закріплення” нових територій, вже досягнутих Росією результатів у вигляді приєднання чотирьох нових суб’єктів РФ. «Потрібне саме закріплення. Я припускаю, що, швидше за все, це означає світове визнання. До того ж, думаю, що відповідь передбачає однозначне зняття загрози»,— заявив політолог.
Як росіяни ставляться до нових регіонів
«З соціологічної точки зору пряму паралель проводити не можна, все ж таки питання стояло не зовсім так. Але висунути таку гіпотезу, виходячи з відповідей можна», – відповіли на аналогічне запитання представники Russian Field.
Гендиректор ВЦВГД Валерій Федоров, ґрунтуючись у тому числі і на даних своєї організації, вважає, що «єдиного сформованого способу перемоги» у російському суспільстві немає.

«Із загального можна назвати тільки те, що світ потрібен якнайшвидше, але це має бути справедливий світ. А справедливість у нашому розумінні обов’язково включає залишення за Росією вже приєднаних територій», – пояснює соціолог.

Політолог Володимир Шемякін пояснює різні відповіді про спосіб перемоги тим, що останнім часом спочатку заявлені цілі СВО згадуються дедалі рідше. «У респондентів з’явилася певна свобода у конструюванні способу перемоги. Це дуже складне питання. І можна сказати, що зараз у суспільстві навіть не знають, яка відповідь на це питання “правильна” з погляду влади», – каже експерт. І це, на його думку, дає владі деяку перевагу: «Вважаю, що за досить чіткого та єдиного обґрунтування офіційною пропагандою переможності досягнутого результату більшість населення в середньостроковій перспективі погодиться з цим». Що ж до тих самих 23% респондентів, які борються за «приєднання нових територій, закріплення нових територій», то вони вже майже готові визнати перемогою «нинішнє статус-кво», припускає експерт. “Водночас показана в дослідженні нинішня різновекторність способу перемоги дає владі карт-бланш – як продовжувати СВО, так і завершити її”, – додає політолог

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Можливості для українців від країн ЄС

Під час воєнного стану лікарняний можна відкрити дистанційно: роз’яснення МОЗ