in , , , , ,

Світові Інтелектуали свого часу оцінили небезпеку ядерної війни

«Така війна не триватиме довго, і за нею нічого не прослідує»
Як публічні інтелектуали оцінили ядерну війну
27 жовтня 1962 року відбулося в історію як «чорна субота»: в рамках морської блокади Куби ВМФ США закинули серію сигнальних ракет на радянське підводне поле, озброєну ядерною боєголовкою. Цей епізод став самим небезпечним моментом Карибського кризи – світ був буквально в одному русі руденом. До 60-річчя невдалої катастрофи зібрали роздуми публічних інтелектуалів протягом понад 50 років про те, чим ядерна війна загрожує человечеству.

1 Ясно, що говорити про перемогу у великій термоядерній війні обезсмислено, – це колективне самовбивство.
Андрій Сахаров, фізик і правозахисник, 1983 рік

2 Хоча, якщо б воєнні переваги атаки цілей супротивника не були свідомо обмежені, я підозріваю, що більшість прав все ж бажано дотримуватися таких обмежень. Майже ніхто не хоче увійти в історію як перший, хто вб’є 100 мільйонів чоловік.
Герман Кан, економіст, 1960 р

3 Цікаве видовище: людина, Homo sapiens, божественне створення, як прийнято говорити, всерйоз думає піти в підпілля, щоб уникнути останніх власних глупостей. <…> Смішно, якщо наша наукова продвинутость заставит нас жить з кротами під землею.
Уільям Фулбрайт, сенатор Конгресу США, 1943 рік

4 Ядерная война не в состоянии защитить ни страну, ни систему. Даже самий досвідчений ідеолог не зможе відличити пепел капіталізму від пепла комунізму.
Джон Гелбрейт, економіст, 1986

5 Якщо ядерні бомби загальною потужністю 2500 мегатонн будуть сброшені в США <…> в перший день буде 36 мільйонів знищених і 57 мільйонів знищених, а в шість днів буде 72 мільйони збитих і 21 мільйон знищених. Західна Європа, включаючи Великобританію, ймовірно, постраждає більше, ніж США.  Вижившие, голодные, потерявшие здоровье и неспособные рожать здоровых детей люди должны, помните. <…> Що з цього можна розцінити як перемогу?
Бертран Рассел, Філософ, 1954

6 У нас тепер лише атомна бомба, що можна не тільки знищити життя на Землі, але й залишити Землю, що йде з орбіти, відправивши її, пусту й холодну, навіки в бесконечность. Одно тепер мені абсолютно ясно: наука – враг людини.
Луїс Бунюель, режисер, 1982

7 Надати такі вибухові речовини в розпоряження людей, в той час як їх моральний і інтелектуальний рівень падає,— це все рівно, що роздати пістолети всім мешканцям в’язниць, а потім говорити, що ви хочете саме «забезпечити світ».
Джон Р.Р. Толкін, письменник, 1945

8 Тепер ми знаємо, що ядерна війна стане причиною гибелі нашої планети. Неймовірно, що які-то уряди – мимолетние політичні фігури – присвоїли себе право залишити.
Марта Гелгорн, ура, 1959 рік

9 Еволюція – процес тривалий, і двох століть недостатньо, щоб породити homo technicos. Атомне руйнування нашого технологічного суспільства в припадку неуживаності стало би катилистровым. Приваблива для них оточуюча среда исчезнет, ​​і демон Дарвина знищить їх без сліду.
Айзек Азімов, письменник, 1976

10 У нашому новому віці жахливих, смертоносних пристроїв перша велика агресивна війна буде розв’язана мелкими самоубийственными безумцями, жмущими на кнопку. Такая війна не триватиме довго, і за нею нічого не послідує. Не буде ні завоєвателей, ні завоювань. Тільки обугленные кости мертвецов на необитаемой планете.
Уільям Ширер, журналіст, 1960

11 Що якщо це буде яка-то ядерна аварія? Або який-то псих, помішаний на атомному зброї, – наприклад, сумасшедший майор? Или ракета злетить за помилкою? США не збираються реагувати на одиночний ядерний вибух де-то там, але раптова паніка, яка буває, коли, наприклад, гасне світ, може змінити це і заставити людину, що приймає рішення, відмовитися від усіх визначених, відпрацьованих, послідовних кроків.
Стенлі Кубрик, режисер, 1967

12 Бомба, якщо вона вибухнула над землею або під водою, посилає у верхній шар атмосферу радіоактивності.  Вона поступово опускається і досягає поверхні землі у вигляді смертоносної радіоактивної пилу або. Ніхто не знає, як далеко можуть поширюватися такі смертоносні радіоактивні частини. Але спеціалісти єдинодушно стверджують, що війна із застосуванням водородной бомби цілком може все утичтожити. Можна застрахуватися, що в разі використання великої кількості водородных бомб, в результаті вся загальна загібель — поетапна тільки для меншин, а для більшості — повільна і мучительная.
Маніфест Альберта Эйнштейна і Бертрана Рассела, 1955 рік

13 Ми втратили відчуття вищого порядку, справи у нас ставатимуть дедалі гіршими і, можливо, кульмінацією стане ядерна катастрофа — знищення, передбачене в апокаліптичних текстах. Тільки наш апокаліпсис буде абсурдним і безглуздим, тому що він не пов’язаний з жодною трансцендентністю.
Ежен Іонеско, письменник, 1984

14 Скидання атомної бомби (або забруднення морів) — це війна не лише проти тих, хто тримає нейтралітет, а й проти всієї планети.
Умберто Еко, письменник, 1997

15 Колись нам казали, що аероплани «скасували кордони», але взагалі кордони стерлися тільки після того, як аероплан перетворився на серйозну військову техніку. Від радіо колись очікували, що воно зміцнюватиме міжнародне порозуміння та співпрацю; виявилося, що воно стало засобом ізоляції країн одна від одної. Атомна бомба, можливо, завершить цей процес, остаточно відібравши в експлуатованих класів і народів будь-яку здатність боротися.
Джордж Оруелл, письменник, 1945

16 Людям хочуть переконати, що ядерна війна може бути обмеженою, хочуть примирити їх з думкою про допустимість такої війни. Але ж це прямий обман народів! Адже «обмежена» ядерна війна, скажімо, в Європі означала б уже на початку вірну загибель європейської цивілізації.
Леонід Брежнєв, генеральний секретар ЦК КПРС, 1981

17 Величезна кількість радіації, яка вивільниться у війні із застосуванням ядерної зброї, може викликати такі серйозні зміни в генофонді людини, що в наступних поколіннях складно буде визнати людських істот.
Хелен Калдікотт, лікар, активістка руху за запобігання атомній війні, 1980

18 Людина зараз тримає у своїх руках владу знищити всі форми людської бідності разом із усіма формами людського життя.
Джон Кеннеді, президент США, 1961

19 Насправді лише комахи, а чи не людина чи інші величні види здатні вижити у ядерне століття. Таргани, древній і витривалий вигляд, займуть місця проживання дурну людину і конкуруватимуть тільки з іншими комахами або бактеріями.
Бентлі Глас, генетик, 1961

20 Я ніколи не зустрічала людину, яка б будувала бомбосховища і відчувала себе в ній захищеною. Я ніколи не зустрічала сучасного військового, який не усвідомлював би, що в атомну еру військова перемога — застаріла концепція.
Мілдред Лізетт Норман, пацифістка, борець за мир, 1983

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Усі світові лідери мають дати Росії зрозуміти, що теракт на Каховській ГЕС прирівнюватиметься до застосування зброї масового ураження – звернення Президента України

Перша леді України Олена Зеленська перебуває з візитом у Німеччині. На найбільшому у світі книжковому ярмарку вона презентувала українські книжкові культурні проекти