in , , , , ,

Туреччина і Саудівська Аравія стали головними посередниками в обміні полоненими між росією та Україною.

Туреччина і Саудівська Аравія стали головними посередниками в обміні полоненими між росією та Україною.
Москва та Київ провели найбільший з початку військової операції обмін полоненими. З одного боку на свободі опинилися 55 російських військових та екс-депутат Верховної ради Віктор Медведчук, з іншого — 215 осіб, включаючи командирів батальйону «Азов» (визнано в РФ терористичною організацією та заборонено) та іноземців, які воювали на боці Києва. Такий результат став можливим завдяки двом міжнародним гравцям — Туреччині, яка давно претендує на роль головного посередника, та Саудівській Аравії, яка раніше не помічена в активності на українському напрямі.
Розгорнути на весь екран
Ключову роль у звільненні десяти полонених іноземців, які воювали в лавах ЗСУ, зіграв наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Сальман (на фото), який виступив посередником
Ключову роль у звільненні десяти полонених іноземців, які воювали в лавах ЗСУ, зіграв наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Сальман (на фото), який виступив посередником
Ключову роль у звільненні десяти полонених іноземців, які воювали в лавах ЗСУ, зіграв наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Сальман (на фото), який виступив посередником
«Внаслідок складного переговорного процесу з обміну сьогодні вночі з підконтрольною київському режиму території України повернуто 55 військовослужбовців Збройних сил Росії, Донецької та Луганської республік, яким у полоні загрожувала смертельна небезпека»,— сказав у четвер представник Міноборони РФ Ігор Конашенков, не називаючи імен. Згодом голова ДНР Денис Пушилін розповів, що звільнено 55 військових та ще одна людина — колишній депутат Верховної ради України Віктор Медведчук.

У свою чергу українська сторона заявила про звільнення 215 осіб. Серед них — десять іноземців, які воювали на боці Києва (британці, американці, марокканець, швед і хорват). Вони з полону вирушили до Саудівської Аравії, яка зіграла роль посередника. Незабаром, як очікується, бійці зможуть повернутись до своїх рідних країн. А до звільнених українців увійшли, серед інших, бійці батальйону «Азов», які брали участь у боях за Маріуполь. При цьому п’ятеро лідерів «Азова» до кінця бойових дій, згідно з умовами угоди, повинні залишатись у Туреччині. «Вони будуть у повній безпеці, в комфортних умовах і під особистою протекцією президента Туреччини (Реджепа Тайіпа Ердогана.— “Ъ”). На якийсь час до кінця війни. Але ми забезпечимо їхнім сім’ям можливість бачитися з ними»,— пообіцяв президент України Володимир Зеленський.
Зазначимо, що саме президент Ердоган ще на початку тижня першим анонсував підготовку обміну. Зробив він це в інтерв’ю американському телеканалу PBS.
При цьому він запам’ятався завдяки іншим яскравим висловлюванням турецького лідера. Коли журналісти запитали президента, чи можна дозволити Росії зберегти за собою території України, зайняті з лютого (що і передбачається зробити в результаті референдумів у ДНР, ЛНР, а також Запорізькій та Херсонській областях), він рішуче відповів: «Ні , безперечно, ні». І додав: «Коли ми говоримо про взаємовигідну угоду, ми маємо на увазі ось що. Якщо в Україні буде встановлений мир, повернення земель, які були зайняті, буде справді важливим. Ми цього й очікуємо».
Подібна риторика пана Ердогана, здається, йде врозріз із Москвою політикою. Проте експерти з регіону, яких опитав “Ъ”, переконані: саме унікальна можливість турецького лідера знаходити спільну мову як із Росією, так і із Заходом робить її практично незамінним переговорником по Україні. «В інтерв’ю американському телеканалу Ердоган висловив також багато тез, які можна вважати проросійськими, але вони залишилися непоміченими,— заявив експерт з турецьких ЗМІ, автор Telegram-каналу “Порядок денний Туреччини” Яшар Ніязбаєв.— Наприклад, коли президента запитали про нібито наявних масових похованнях, виявлених після відходу російських військ, він відповів, що це є предметом міжнародного розслідування за участю ООН. Тобто він не став бездоказово звинувачувати Росію у військових злочинах. Туреччина діє на перспективу і впевнена, що якогось світу рано чи пізно буде досягнуто».

Ту ж думку у розмові з “Ъ” розвинув і турецький політолог, експерт Міжнародного дискусійного клубу “Валдай” Хасан Селім Озертем. «Обмін був би неможливий без участі спецслужб двох країн, і, на мою думку, таким чином Росія дає сигнал: ми захищатимемо наші інтереси всіма можливими шляхами, проте вікно для діалогу залишається відкритим,— вважає Озертем.— Цей сигнал насамперед адресований Заходу, який перебуває у контакті з Анкарою. Ескалація, на яку йде Росія, організовуючи референдуми та мобілізацію, повинна лише підштовхнути сторони до діалогу, оскільки країни Заходу теж страждають від ситуації, що склалася. І тут варто додати, що Туреччина, взявши на себе роль переговорника, приймає чималі ризики, адже США вже загрожують їй санкціями, наприклад, за роботу платіжної системи “Мир” у турецьких банках».

Так чи інакше, Туреччини такої ролі не звикати. А ось участь в обміні Саудівської Аравії стала сюрпризом.

«Виходячи з інтересів Його Високості наслідного принца (Мухаммеда бен Сальмана.— “Ъ”) та продовження його зусиль щодо прийняття гуманітарних ініціатив щодо російсько-української кризи, Його Високості вдалося виступити посередником у звільненні десяти ув’язнених з п’яти країн у рамках процесу обміну полоненими», – йшлося в тексті, опублікованому саудівським державним інформагентством SPA. А ще вранці в середу з’явилася інформація, що Мухаммед бен Сальман ухвалив Рустама Умарова, радника та спеціального представника президента України, який відповідає за зв’язки із країнами Близького Сходу. Як йшлося у повідомленні за підсумками зустрічі, спадкоємець принц підтвердив «підтримку королівством усіх міжнародних зусиль, спрямованих на політичне врегулювання кризи в Україні».

Що пішло не так із мирним врегулюванням конфлікту на Донбасі
З самого початку бойових дій в Україні арабські країни намагалися проявити себе посередниками між Москвою і Києвом. Було створено контактну групу по Україні в рамках Ліги арабських країн, чиї представники неодноразово спілкувалися з обома сторонами конфлікту. Чергові контакти групи з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим відбулися у четвер у Нью-Йорку. Там же відбуваються двосторонні переговори російського міністра з численними арабськими колегами. Але успіху досягла поки що лише Саудівська Аравія.

Для Мухаммеда бен Сальмана дипломатична перемога дуже важлива, враховуючи, що в західному світі до нього ставляться як ізгоя через порушення прав людини в королівстві, а також через підозри в причетності до вбивства журналіста Джамаля Хашокджі. Тим часом, за підсумками обміну полоненими подяки спадкоємцеві принцу Саудівської Аравії висловили, зокрема, прем’єр-міністр Великобританії Ліз Трасс, а також радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Таким чином, Мухаммед бен Сальман виявився явним бенефіціаром цієї угоди.

За повідомленнями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Можливості професійного зростання від ЄС

Про застосування норм Конституції України як норм прямої дії