in ,

У пілотному рішенні по справі «Сукачов проти України» ЄСПЛ вимагає превентивних та компенсаційних засобів захисту від неналежних умов тримання під вартою.

Європейський суд з прав людини у пілотному рішенні по справі «Сукачов проти України» звертає увагу на необхідність запровадження в нашій державі ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту від неналежних умов тримання під вартою та забезпечення комплексного підходу до вирішення проблеми на найвищому політичному рівні. Про це зазначила заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць під час засідання урядової Комісії з питань виконання рішень ЄСПЛ, яке було присвячене питанню розроблення механізмів усунення структурної проблеми неналежних умов тримання під вартою в Україні.

У висновках по справі «Сукачов проти України» Європейський суд надав відповідну вказівку на заходи, яких необхідно вжити для вирішення цієї проблеми. Це, зокрема, заходи для зменшення переповненості камер та покращення умов тримання під вартою, а також ефективні засоби юридичного захисту:

  • превентивні засоби захисту: створення спеціального органу для контролю за місцями несвободи в Україні. Розгляд скарг осіб, які тримаються під вартою або відбувають покарання, спеціальним органом призведе до більш швидкого результату, ніж розгляд аналогічних скарг у суді;
  • компенсаційні засоби юридичного захисту шляхом: 1) скорочення строку відбування покарання для відповідної особи пропорційно до кожної доби, проведеної нею у неналежних умовах тримання; 2) надання грошової компенсації, що може застосовуватися і до осіб, які більше не тримаються під вартою.

«Наразі, серед іншого, нами вже розроблено проєкт Закону «Про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій» (реєстр. № 5884 від 02.09.2021). Його мета – створення та функціонування системи регулярних внутрішніх (адміністративних) і зовнішніх пенітенціарних інспекцій установ попереднього ув’язнення та установ виконання покарань щодо відповідності діяльності цих установ вимогам Конституції України, міжнародного та національного законодавства, дотримання законних прав та інтересів засуджених і осіб, узятих під варту, персоналу установ виконання покарань та установ попереднього ув’язнення», – повідомила Валерія Коломієць.

Крім того додала, що на початку грудня нинішнього року під час чергове засідання Комітет міністрів Ради Європи ухвалив чергову проміжну резолюцію, в якій наголосив на необхідності найшвидшого вирішення проблеми, завершення підготовки та ухвалення Стратегії реформування пенітенціарної системи та законопроєкту, який впровадить у національне законодавство та практику ефективні засоби юридичного захисту у зв’язку зі скаргами на неналежні умови тримання під вартою.

Також заступниця Міністра юстиції доповіла членам Комісії про стан виконання Україною пілотного рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» та рішення у справі «Бурмич та інші проти України», і подальші кроки для її вирішення. Зокрема:

  • підготовлено та затверджено Національну стратегію вирішення проблеми невиконання рішень судів, боржниками за якими є державний орган або державне підприємство, установа, організація на період до 2022 року та План заході щодо її реалізації;
  • підготовлено Моніторинговий звіт про проведення аналізу проблем та підготовку пропозицій щодо зняття мораторіїв, які ускладнюють виконання судових рішень, здійснення моніторингу мораторіїв з метою визначення їх регуляторного впливу на вирішення наявних проблем та на діяльність і права інших осіб, а також підготовку пропозицій щодо доцільності створення небюджетного фонду гарантування виконання рішень судів щодо підприємств, які перебувають під дією мораторіїв, внески до якого сплачуватимуться такими підприємствами;
  • розроблено проєкт Закону України «Про примусове виконання рішень» (14.07.2021 прийнято Верховною Радою у першому читанні) щодо розширення повноважень органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, а також удосконалення автоматизації виконавчого провадження.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Позиція КАС ВС щодо правової природи рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів

Протягом 2020-2021 років Мін’юстом було розроблено законодавчі ініціативи, спрямовані на комплексне реформування системи виконання кримінальних покарань.