6 жовтня в Празі відбувся перший саміт Європейського політичного співтовариства (ЄПС). Ціль саміту – об’єднати на спільній платформі країни європейського континенту для протидії російської агресії та підвищення безпеки та стабільності в Європі. Загалом у зустрічі взяли участь 44 країни – 27 країн-членів ЄС, а також Україна, Туреччина, Велика Британія, Норвегія, Ісландія, Швейцарія, Ліхтенштейн, Грузія, Вірменія та Азербайджан. Лідери саміту обговорили питання європейської безпеки, посилення підтримки України та подальші спільні кроки щодо стримування стрімкого зростання цін на енергоносії в Європі. В рамках форуму Вірменія та Азербайджан домовилися про розміщення цивільної місії ЄС вздовж кордону.
Ідея створення Європейського політичного співтовариства належить Президенту Франції Емануелю Макрону, який ще навесні заявив, що в умовах, коли розширення ЄС є тривалим, складним та непевним процесом, Євросоюз повинен шукати новий формат відносин із тими сусідами, які загалом поділяють цінності єдиної Європи, але не можуть швидко набути членства, або і взагалі не прагнуть цієї мети. Проте, коментуючи мету ЄПС, Жозеп Боррель запевнив, що Європейська політична спільнота не може бути альтернативою розширенню ЄС.
Наразі Європейське політичне співтовариство не має інституційної основи, секретаріату та механізму ухвалення рішень. Проте факт об’єднання на спільному майданчику лідерів європейського континенту є значним політичним кроком на шляху до врегулювання безпекових викликів у Європі.
|
Коментарі
Loading…