in ,

ЯК УНИКНУТИ ЮРИДИЧНИХ ПОКРУЧІВ У ДОГОВОРАХ

Великою проблемою договірної практики лишається недостатня правова культура і фаховий рівень багатьох юристів, які складають договори. Звідси виникає проблема тлумачення змісту вже укладених правочинів, що значно ускладнює їх виконання.

Через це значного поширення набула така категорія судових справ, як розгляд позовів про тлумачення змісту правочину на підставі ст.213 ЦКУ.    

Передбачено, що на вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину.

У статті 213 ЦКУ визначені основні правила такого судового тлумачення.

При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів.

Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з’ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін.

Якщо за правилами, встановленими частиною третьою цієї статті, немає можливості визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають        істотне значення.

Ці положення конкретизовані у ст.637 ЦКУ стосовно тлумачення умов договору. У разі тлумачення умов договору можуть враховуватися також типові умови (типові договори), навіть якщо в договорі немає посилання на ці умови.

Уникнути помилок допоможе максимальне використання там, де це можливо, законодавчих, тобто передбачених чинним законодавством, понять і термінів. Законодавством чітко визначений їх зміст, що значно спростить наступне тлумачення і виконання договору.

Офіційний вебпортал Верховної Ради України наводить словник з 80 562 чинних юридичних термінів. Знайти його можна за посиланням: 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/termin

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

З початку 2021 року Вища Рада Правосуддя розглянула 307 повідомлень про втручання у діяльність суддів

Щеплення працівників проти COVID-19 – роз’яснює Державна служба України з питань праці