РІЗНІ РІШЕННЯ СУДУ У АНАЛОГІЧНИХ СПРАВАХ МОЖУТЬ ОЗНАЧАТИ ВІДМОВУ У ПРАВОСУДДІ – ЄСПЛ
Правова позиція ЄСПЛ у справі «INMOBILIZADOS Y GESTIONES S.L. проти Іспанії», заява №79530/17
Компанія-заявник скаржилася на порушення свого права на справедливий судовий розгляд, оскільки її право на доступ до Верховного Суду було порушено внаслідок ухвалення різних рішень щодо розгляду п’яти однакових апеляційних скарг, що стосуються по суті однакових земельних ділянок, одного предмета та юридичного спору та тих самих сторін у провадженні, були прийняті одним і тим же судом та тим самим суддею-доповідачем, але їх юридичний результат був різним, оскільки три апеляційні скарги були визнані неприйнятними, а дві інші визнані прийнятними та вирішені на користь компанії-заявника.
ЄСПЛ зазначив, що одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачається Конвенцією. Конфліктні рішення у подібних справах, що випливають із того самого суду, який, крім того, є судом останньої інстанції у цій справі, можуть порушити цей принцип і тим самим підірвати довіру громадськості до судової влади. У зв’язку з цим різні рішення національних судів у справах, заснованих на однакових фактах, можуть спричиняти порушення проти принципу правової визначеності і навіть можуть означати відмову у правосудді.
З огляду на п’ять рішень, винесених Верховним Судом у справах, оцінених тим самим суддею як доповідачем, та на підставі документів у матеріалах справи, Суд не знаходить підстав для обґрунтування різних висновків щодо прийнятності апеляційних скарг, які перешкоджали компанії-заявнику отримати рішення Верховного Суду по суті своїх вимог.
При цьому не було надано жодних пояснень для виправдання таких суперечливих рішень.
Констатовано порушення п.1 ст.6 Конвенції.
Чи допустиме ухвалення судом суперечливих рішень?
Коментарі
Loading…