in , ,

Ринок землі активізується

З моменту відкриття в Україні ринку землі – з 1 липня цього року – власниками земель сільськогосподарського призначення вже укладено 78 771 угоду щодо відчуження аграрних соток і гектарів.

«Більш ніж 6 місяців функціонування ринку землі продемонстрували, що суб’єкти аграрних правовідносин активно використовують нормативно визначені механізми під час реалізації права на відчуження землі сільськогосподарського призначення», – розповідає керівник Офісу протидії рейдерству Віктор Дубовик.

При цьому, за його словами, з метою охорони прав учасників земельних правовідносин на нормативному рівні встановлений певний алгоритм дій, який застосовується, якщо стосовно земельної ділянки, яку бажає продати власник, у іншої особи є переважне право купівлі, однак власник бажає її продати іншій особі. У такому випадку укладенню договору купівлі-продажу передує чітко врегульована процедура, яка починається із звернення власника до нотаріуса для реєстрації свого наміру щодо продажу земельної ділянки, стосовно якої встановлено переважне право її купівлі, продати її особі, яка не є суб’єктом такого переважного права. Такий намір реєструється як обтяження.

Так, з моменту відкриття ринку землі було зареєстровано 11 929 таких обтяжень щодо земельної ділянки, з яких 1 987 на сьогодні є «активними», а  9 937 вже припинено.

«Аналізуючи підстави для припинення цього обтяження, перш за все слід зауважити, що у разі набуття новим власником права власності на таку ділянку або реєстрації власником нового наміру щодо її продажу для припинення раніше зареєстрованого наміру, подавати заяву про державну реєстрацію припинення обтяження не потрібно», – зауважує Віктор Дубовик.

Відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно свідчать про те, що державна реєстрація припинення обтяження у вигляді наміру продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення переважно відбувалася з підстави укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Однак, зазначеною обставиною підстави державної реєстрації припинення цього обтяження не вичерпуються. Так, є випадки державної реєстрації його припинення у зв’язку з:

  • відмовою суб’єкта переважного права від першочергового придбання земельної ділянки;
  • укладенням додаткової угоди про припинення договору оренди земельної ділянки, на підставі якого у суб’єкта виникло переважне право;
  • заявою власника про відкликання раніше зареєстрованої заяви про намір продати земельну ділянку.

Отже, припинення цього обтяження відбувається на практиці як за ініціативи власника земельної ділянки, так і за ініціативи суб’єкта переважного права її купівлі.

«Законодавча конструкція процедури відчуження земельної ділянки з метою забезпечення інтересів суб’єкта переважного права її купівлі передбачає письмове повідомлення державним реєстратором протягом 3 робочих днів після здійснення державної реєстрації наміру власника продати земельну ділянку про таку реєстрацію суб’єкта відповідного переважного права», – розповідає також керівник Офісу протидії рейдерству.

У цьому випадку суб’єкт переважного права може:

  • особисто скористатися свої правом або
  • передати своє переважне право іншій особі, яка відповідно до закону має право набути у власність таку земельну ділянку на підставі письмового договору, чи
  • відмовився від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, передане іншій особі, підлягає обов’язковій державній реєстрації у Державному реєстрі прав і є обтяженням.

За час функціонування ринку землі було зареєстровано 13 691 обтяжень у вигляді переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, з яких 1 569 перебуває у стані «зареєстровано», а 12 118 були припинені.

Законодавець передбачив, що переважне право купівлі земельної ділянки припиняється одночасно з його реалізацією, тобто, у разі набуття права власності на земельну ділянку за договором купівлі-продажу.

Разом з тим, державна реєстрація припинення переважного права відповідно до відомостей Державного реєстру речових проводилася також із підстав:

  • подання суб’єктом переважного права заяви про відмову від нього;
  • укладання договору  про передання переважного права іншій особі;
  • укладання додаткової угоди про дострокове припинення договору про передання переважного права.

«Усе це наочно демонструє, що ринок землі активно працює, використовуючи передбачені законодавцем процедури, і забезпечують належний рівень охорони прав його учасників. Про ефективність запровадженої моделі реалізації власником земельної ділянки свого право на її відчуження свідчить, зокрема, і той факт, що з моменту відкриття ринку землі жодна державна реєстрація, проведена за новими процедурами, не була скасована Мін’юстом за результатами розгляду скарг у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно», – резюмує Віктор Дубовик.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Коли держава одною рукою дає, а другою забирає…

ПЕРЕХІД НА ЄВРОПЕЙСЬКІ СТАНДАРТИ, В УКРАЇНІ НОВИЙ ПОРЯДОК ПРИСУДЖЕННЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ PHD – ДОКТОРА ФІЛОСОФІЇ