22 листопада 2024 року відбувся Міжнародний семінар-практикум на тему: „Чи є дієвим право людини без права на його ефективний захист: питання відшкодування за порушене право внаслідок визнання акта неконституційним“.
Захід організував Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду за сприяння проєктів Ради Європи „Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду“, „Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні“, Програми підтримки ОБСЄ для України „Підтримка національних стейкхолдерів через покращення доступу до конституційної юстиції“, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ).
У Міжнародному семінарі-практикумі взяли участь судді Верховного Суду, Європейського суду з прав людини, апеляційних та окружних адміністративних судів, науковці та міжнародні експерти. Свої думки щодо порушеної проблематики висловили, зокрема, голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, суддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський, голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, суддя Федерального адміністративного Суду ФРН Мартін Штайнкюлер, суддя Конституційного Суду України у відставці Микола Козюбра та інші відомі правники.
Суддя Конституційного Суду України Сергій Різник виступив із доповіддю на тему: „Формування практики Конституційного Суду України щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої фізичним або юридичним особам актами, що визнанні неконституційними“.
У своїй доповіді Сергій Різник перш за все звернув увагу учасників семінару на низку рішень Конституційного Суду України, в яких сформульовані юридичні позиції щодо позитивного обов’язку держави на виконання припису частини третьої статті 152 Конституції України ухвалити відповідний закон, який має визначати порядок та умови такого відшкодування. Доповідач зазначив, що вперше Конституційний Суд України вказав на наявність такого обов’язку ще в Рішенні від 7 жовтня 2009 року №25-рп/2009 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо конституційності окремих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. В подальшому Суд розвинув зазначену юридичну позицію в рішеннях від 7 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, від 21 липня 2021 року № 4-р(ІІ)/2021, від 1 березня 2023 року № 1-р(II)/2023, ухвалених у справах за конституційними скаргами.
Сергій Різник підкреслив, що власне запровадження інституту конституційної скарги в Україні суттєво підвищило актуальність питання щодо нормативного врегулювання порядку відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої актами, що визнані неконституційними та потребу формування сталої судової практики з цього приводу.
При цьому доповідач звернув окрему увагу на системний змістовний зв’язок між приписом частини третьої статті 152 Конституції України, якою гарантовано право на відшкодування матеріальної чи моральної шкоди, завданої фізичним або юридичним особам актами, що визнані неконституційними та приписами статті 55 Конституції України, якими гарантовано права на судовий захист і на звернення до Конституційного Суду України з конституційною скаргою. У зазначеному контексті суддя проаналізував також окремі аспекти взаємозв’язку між конституційним інститутом відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої неконституційним актом та законодавчо визначеним порядком перегляду судових рішень за виключними обставинами в результаті ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність акта.
Водночас Сергій Різник висловив переконання, що розв’язання порушених на семінарі юридичних проблем і наповнення реальним змістом гарантії, закріпленій в частині третій статті 152 Конституції України, з уважним врахуванням поточних умов воєнного стану і спричинених ним викликів для національної, в тому числі економічної, безпеки України, можливе уже в найближчій перспективі.
Джерело:
https://ccu.gov.ua/novyna/suddya-konstytuciynogo-sudu-ukrayiny-sergiy-riznyk-vzyav-uchast-u-roboti-mizhnarodnogo
Коментарі
Loading…