in , ,

База правових позицій Верховного Суду: візія креаторів

Бабанли Расім, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, доктор юридичних наук

Смотров Олег, директор компанії «Jusnote», кандидат юридичних наук

 Селіванов Максим, директор компанії «Дом юриста», кандидат юридичних наук, доцент, член Науково-консультативної ради Верховного Суду

База правових позицій Верховного Суду: візія креаторів

Процесуальне законодавство, яке набрало чинності у грудні 2017 року, впровадило дуже логічну та всеохопну схему забезпечення єдності судової практики, в якій вирішальну роль відіграють висновки Верховного Суду щодо застосування правових норм, які мають враховуватись як самим Верховним Судом, так і судами першої та апеляційної інстанції. Крім того, це саме законодавство визначило механізми подолання неоднакової судової практики в розгляді справ палатами, об’єднаними палатами, Великою Палатою Верховного Суду. Ця концепція досить вдало спрацювала, і вже за три роки можна спостерігати вирішення численних правових проблем, які десятиліттями обговорювалися, викликали дискусію, але не більше – правозастосовувачі міцно стояли на своїх позиціях.

Водночас саме це процесуальне законодавство фактично створило «ілюзію абсолютного знання» практики Верховного Суду самим Верховним Судом і судами першої та апеляційної інстанції. Чому ілюзію? Тому що щотижня на розгляд Верховного Суду надходить близько 1,5–2 тисяч касаційних скарг, приблизно така сама кількість справ розглядається Верховним Судом за тиждень.

Вочевидь, перетворення цієї ілюзії на реальність можливе винятково за допомогою цифрових технологій, оскільки потенціалу людських умінь і навіть суперздібностей явно недостатньо для обробки такого величезного обсягу матеріалів. Із цих міркувань керівництвом Верховного Суду було поставлено завдання щодо пошуку й реалізації тих технологій, які б допомогли в питанні забезпечення єдності судової практики.

Рушієм для створення Бази стало усвідомлення того, що єдність судової практики в Україні досить складно забезпечити без використання потенціалу сучасних цифрових технологій.

Саме тут і саме зараз вважаємо за доцільне сказати, що База на сьогодні не використовує штучний інтелект. На етапі її розробки була спроба протестувати алгоритм штучного інтелекту, проте він не дав бажаних результатів. Натомість бажані результати було отримано внаслідок використання інших, більш простих алгоритмів пошуку.

Ключовою метою розробки Бази було забезпечення повнотекстового добору релевантної практики. Тобто щоб будь-який її користувач міг завантажити для цілей пошуку повнотекстовий документ (проєкт судового рішення, проєкт позовної заяви, апеляційної чи касаційної скарги), і База б автоматично підібрала під цей текст релевантну практику Верховного Суду.

Ми вважали, що такий інструмент може значно спростити пошук судової практики і підвищити якість роботи представників усіх юридичних професій. Безумовно, ключовим бенефіціаром Бази ми бачили суддю, однак її загальний позитивний ефект у геометричній прогресії збільшиться за умови використання програми всією юридичною спільнотою, та, зрештою, громадськістю. Саме тому концепцією передбачалося створення пошукової Бази з відкритим доступом.

Однак сучасні цифрові технології мали йти в ногу з якісним контентним наповненням бази. База правових позицій Верховного Суду не дорівнює Базі судових рішень Верховного Суду. Наприклад, Верховний Суд розглянув тисячі спадкових або сімейних справ, однак якщо систематизувати відповідні справи чи правові позиції в них, то виявиться, що в цих справах було сформульовано не тисячі, а десятки «унікальних» правових позицій, які просто дублюються в десятках або сотнях рішень. Отже, метою контентного наповнення Бази було вносити в неї лише ці «унікальні» позиції та не допустити їх дублювання. Це, на наш погляд, також спростило б пошук релевантної практики порівняно з Єдиним реєстром судових рішень – наявним на сьогодні загальнодоступним ресурсом, який використовуються для пошуку практики Верховного Суду.

Реалізація відповідної концепції втілилась у появі певних інструментів пошуку. Так, База здійснює пошук за великими фрагментами текстів, за текстовими документами, а також за посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень. Інакше кажучи, якщо ви переглядаєте в цьому реєстрі будь-яке судове рішення і маєте намір знайти релевантну йому практику Верховного Суду, то можете просто скопіювати посилання в реєстрі, вставити його в рядок пошуку в Базі, і вона підбере практику під відповідне рішення. Крім того, існує можливість пошуку за ключовими словами та за Правовим тематичним класифікатором (див. детальніше Інструкцію з використання інструментів пошуку в Базі правових позицій Верховного Суду).

Нині здійснюється робота з пошуку напрямів вдосконалення Бази: як щодо подолання ймовірних, виявлених під час тестової експлуатації недоліків, так і щодо покращення Бази як інструменту пошуку. Маємо намір реалізувати ідею досягнення напівавтоматичного самооновлення бази та не полишаємо надії на використання штучного інтелекту.

Джерело: https://lpd.court.gov.ua/login

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Вакцінація і трудова дісціпліна

Рада суддів досі не визначила трьох кандидатів до Етичної ради. Якщо суддівське самоврядування тривалий час не зможе обрати своїх кандидатів, Верховна Рада буде змушена дати відповідь на цей виклик.