in

Чого очікувати приватним виконавцям від реформи?

Днями Асоціація правників України спільно з проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Міністерством юстиції України провели тематичний круглий стіл, під час якого обговорили реформування системи виконання судових рішень.

На початку заходу учасників круглого столу привітали голова Харківського апеляційного господарського суду Харківської області Павло Тихий, керівник Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довидас Віткаускас, заступник директора департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Костянтин Сілкін та менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Ірина Іванків, акцентуючи увагу на важливості реформи виконавчого провадження. Потому розпочалася дискусія з означених питань.

«На сьогодні Україна займає перше місце за кількістю скарг в ЄСПЛ. Левова частка припадає на скарги щодо невиконання чи неналежне виконання судових рішень. Показник ефективності виконання судових рішень безпосередньо пов’язаний зі ступенем довіри суспільства до судової системи. Коли людина приходить до суду, то вона очікує, що її справа буде розглянута в розумні строки й порушене чи оспорюване право буде відновлено, адже яким би справедливим та законним не було судове рішення, його невиконання в очах сторони процесу нівелює його обов’язковість. Ефективне виконання законних та справедливих судових рішень також впливає на авторитет держави загалом, оскільки саме держава має створювати умови для належного функціонування судової влади та належного виконання рішень, що виносяться іменем України.

Сьогоднішня реформа інституту виконавчої служби і впровадження інституту приватних виконавців не є ноу-хау, в Європі приватні виконавці ефективно функціонують. Навіть для України делегування державою своїх функцій не є чимось новим — засвідчення угод та державна реєстрація здійснюються приватними нотаріусами.

Треба розуміти одну просту річ: всі ці реформи мають єдину мету — створити ефективну систему захисту прав людини, щоб цій системі довіряло як суспільство, так і державні органи влади. І такі круглі столи за участі представників майже всіх органів правозастосування мають цьому сприяти», — звернувся до учасників під час відкриття заходу Максим Шевердін, член правління Асоціації правників України, керуючий партнер АО «Шевердін і партнери».

Перший блок питань обговорення був присвячений недолікам та перспективам реформи системи виконавчих рішень. Так, у межах першої сесії своїм досвідом щодо діяльності приватних виконавців поділилися Катілін Попов, приватний виконавець Болгарії, та Дамір Сіте, судовий виконавець при Вищому господарському суді м. Суботиця, Сербія. У свою чергу, партнер Ario Law Firm Олексій Воронько, розповів про аспекти реформи виконавчої служби, які залежать від активної позиції правничої спільноти, а суддя Золочівського районного суду Харківської області Ольга Шабас, наголосила на проблемних питаннях виконання судових рішень.

Під час другої сесії експерти обговорили діяльність та самоуправління приватних виконавців. Так, Костянтин Сілікін розповів про створення асоціації та організацію офісу приватного виконавця, а юрист ЮФ «Василь Кісіль і партнери» Іван Жаботинський, в свою чергу, проаналізував підстави для обмеження здійснення діяльності приватного виконавця.

«Дуже сподобалася доброзичлива атмосфера круглого столу. Відчувалося, що всі об’єднані єдиною метою — змінити систему примусового виконання рішень на краще. Цікаво було почути досвід іноземних колег — приватних виконавців, їм дійсно є що нам розповісти. Сподіваюся, що це не останній захід такого формату!», — поділився своїми враження Жаботинський.

Підбиваючи підсумки круглого столу, Довидас Віткаускас зазначив: «Неефективне виконання судових рішень в Україні є основною причиною звернень до Європейського суду з прав людини. Сьогодні ми надзвичайно раді привітати першу групу приватних виконавців у Харкові, які повинні найближчим часом розпочати свою роботу. Той факт, що вони по суті приватні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність, позитивно вплине на їх ефективність та професійність у забезпеченні виконання судових рішень. Приватний виконавець є представником юридичної професії, яка прирівнюється до адвокатської та нотаріальної діяльності. Сьогодні ми обговорили схожі моменти та відмінності між цими юридичними професіями, ознайомилися з позитивним європейським досвідом на прикладі Болгарії, Сербії та інших європейських країн, визначили основні перспективи та перешкоди на шляху до забезпечення ефективної діяльності приватних виконавців».

Зазначимо, що цей круглий стіл був першим із серії регіональних заходів, метою яких є обговорення реформування системи виконання судових рішень. Тож варто лише подякувати проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Міністерству юстиції за активну участь у дискусіях, експертну підтримку та співпрацю в межах заходів щодо реформ в Україні.

Джерело: АПУ

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У Києві з’явиться найбільший в Україні паспортний центр

Новий Верховний Суд: хто виправдовуватиме очікування українців?