in

Чотири міфи про здоровий спосіб життя, у які вірять навіть лікарі

Нас залякують хворобами в Інтернеті та в поліклініці, тому ми намагаємося створити для себе певний фундамент здоров’я. Так людство стає заручником міфів про здоровий спосіб життя.

Скільки води необхідно випивати впродовж дня? Чи обов’язково спати 8 годин? А скільки кроків врятують від серцево-судинних захворювань? На ці та інші питання є відповіді, які нам наполегливо радять використовувати як керівництво до дії.

Ми сприймаємо «на віру» рекомендації і намагаємося ним слідувати попри все. Їх «плюс» в тому, що вони не шкодять здоров’ю. Але користь від них часто отримує не наш організм, а виробники та торгові мережі. Тож чи варто платити більше?

Міф №1: Норма води для дорослої людини 2,5 літри на добу

Цей міф бере початок в шкільному курсі «Основи здоров’я». Ще в початкових класах ми дізнаємося, що наше тіло на 70-80% складається з води. А далі нам озвучують цифру: 35 мл води на 1 кг маси тіла необхідно випивати, щоб уникнути зневоднення. Це нібито рекомендації «наукових організацій». Яких – не відомо.

Фізіологи дійсно вважають, що нашому організму за добу потрібно отримувати таку кількість, але не води, а РІДИНИ! Вона надходить з супом, кавою, чаєм, компотом, салатом і навіть кашею.

Якщо трохи зануритися в історію, то з’ясуємо: в 1945 році американська комісія з питань харчування опублікувала рекомендацію, що дорослій людині необхідно на день 2,5 літри рідини. Але потім додала 2 уточнення.

По-перше, більшу частину рідини ми беремо з їжі, а, по-друге, це дуже індивідуально. Виробники води вирішили спростити нам життя та запустили у виробництво питну воду у пляшках.

Нещодавнє дослідження, проведене вченими Дартмутської медичної школи, довело: щоб уникнути зневоднення, досить 4 склянок рідини на день. А пити їх варто лише тоді, коли ви відчуваєте спрагу.

Бонус: інші дослідження показують, що кофеїн не викликає зневоднення, тому кава-лате та післяобідній чай з льодом посідають цілком законне місце в нашому меню (і можуть бути однією з тих 4 склянок)!

До речі, зневоднення в сучасному світі майже неможливо отримати, організм завжди вам підкаже, коли захоче пити. Просто прислухайтеся!

Міф №2: Спати потрібно не менше 8 годин

Це одна з найвідоміших рекомендацій, якої треба неухильно дотримуватися. Інакше загрожує:

  • ожиріння та цукровий діабет;
  • гіпертонія та інсульт;
  • проблеми з імунітетом, зокрема аутоімунні захворювання (причина яких досі не з’ясована!);
  • психічні розлади та депресія тощо.

Недосипання дійсно шкідливе для здоров’я. Але зі сном, так само як і з водою, в кожного організму свої стосунки. Якщо ви кілька ночей не досипаєте, тіло змусить вас «добрати» кількість сну будь-яким чином: по дорозі на роботу в транспорті, під час обідньої перерви чи на вихідних.

Але! Комусь досить і 6 годин для повного відновлення організму, іншому не вистачить і 9. В кожного тікає власний біологічний годинник, роботу якого зумовлює наша генетика, тож про яку обов’язкову норму йдеться?

Міф №3: Щодня треба проходити 10 тисяч кроків

Ви знаєте, що 10 тисяч кроків це 7-8 км? І багато містян можуть похвалитися таким рекордом? Але більшість з них живуть довго і щасливо.

Безумовно, багато рухатися корисно, але чи варто себе змушувати з останніх сил «накручувати» ті кроки та кілометри? Так і до інфаркту недалеко, якщо ви маєте проблеми з судинами та серцем чи поважний вік.

Активний спосіб життя, або міфічних 10 тисяч кроків на день, вважається чи не головним правилом виживання людини. Якщо ви маєте змогу проходити тільки половину норми, ВООЗ вважає, що у вас малорухливий спосіб життя. До речі, список хвороб, які вас можуть наздогнати з огляду на вашу низьку швидкість, такий самий, як і при відмові пити 8 склянок води на день.

Насправді ми отримали цю мантру тому, що… так назвали перший пристрій для підрахунку кроків, який випустили в 60-і роки минулого століття в Японії.

Міф №4: 8 порцій овочів на день з’їдати обов’язково

Овочі, фрукти та зелень є необхідною складовою нашого раціону. Але чому саме 8 порцій? Ми не знайшли жодного аргументованого підтвердження цієї норми. А результати дослідження, опубліковані в визнаному лікарями всього світу журналі The Lancet, в якому взяли участь 135 тисяч людей, наводять значно поблажливіші цифри.

Вчені з’ясували, що профілактичний ефект дарів природи сягає піку при прийомі трьох порцій на день. Вони також радять за можливості найменше піддавати їх температурній обробці і вживати сирими, бо овочі та фрукти частково втрачають свою користі під дією високих температур.

Попереджений означає озброєний, отже, позбавтеся тягаря вигаданих правил. Бережіть себе і залишайтеся здоровими!

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Сталин: почему именно так захотел себя именовать Иосиф Джугашвили (рос. мова)

У Верховній Раді пропонують мобілізувати на війну правоохоронців: зареєстровано законопроєкт