in ,

Де і як в Україні отримати безоплатні послуги з ментального здоровʼя

Попри війну послуги з охорони ментального здоровʼя надаються зараз в Україні на всіх рівнях медичної допомоги: амбулаторно, стаціонарно, у межах екстреної й спеціалізованої меддопомоги та реабілітаційних послуг, а також мобільними мультидисциплінарними командами.

Для пацієнтів ці послуги є безоплатними, адже надаються в межах Програми медичних гарантій. Оплату медзакладам за них здійснює Національна служба здоровʼя України.

ПЕРВИННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА: СІМЕЙНИЙ ЛІКАР, ТЕРАПЕВТ АБО ПЕДІАТР

Наприкінці 2022 р. був запроваджений новий пакет послуг Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Завдяки цьому стало можливим отримати базову допомогу у питаннях ментального здоровʼя на «первинці».

У лікаря первинної меддопомоги (ПМД) можна пройти діагностику свого психічного стану, а також отримати поради щодо підтримки ментального здоровʼя чи направлення до іншого спеціаліста, наприклад, невролога, психолога чи психіатра, якщо виникне така потреба.

АМБУЛАТОРНЕ ЛІКУВАННЯ 

Пацієнт може самостійно звернутися до психолога або лікаря-психіатра (якщо має симптоми психічного розладу) у медзакладі, що має договір з НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» і відповідного фахівця. Направлення в такому випадку не потрібне.

Водночас є сенс спочатку звернутися до свого сімейного лікаря. Він/вона здійснить базовий скринінг і надасть базову психологічну допомогу, а за потреби скерує до потрібного вузького фахівця – невролога, психолога, психотерапевта, психіатра або ін.

СТАЦІОНАРНЕ ЛІКУВАННЯ 

Психіатричну допомогу в стаціонарі надають спеціалізовані заклади. Для звернення направлення також є необов’язковим.

Знайти необхідного спеціаліста та найближчий до вас медичний заклад (первинної чи спеціалізованої меддопомоги), що має контракт із НСЗУ на надання відповідних послуг, можна на інтерактивній мапі «Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”» на сайті НСЗУ або зателефонувавши до контакт-центру Національної служби здоровʼя — 16-77.

МОБІЛЬНІ МУЛЬТИДИСЦИПЛІНАРНІ КОМАНДИ 

Такі команди працюють при психіатричних стаціонарах та виїжджають до пацієнта за місцем його перебування. Для отримання такої допомоги потрібне направлення від сімейного лікаря або психіатра.

Отримати контакти лікарень, де працюють мобільні психіатричні команди, можна в контакт-центрі НСЗУ — 16-77.

Мультидисциплінарні команди з психічної допомоги працюють як з’єднувач між людиною і системою охорони здоров’я та соціальними службами. Вони можуть також працювати віддалено, через відеозв’язок, і приймати пацієнтів амбулаторно. Щоб домовитися про приїзд такої команди додому або консультації в іншій формі, необхідно звернутися до сімейного лікаря або психіатра.

СЛУЖБИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ

Якщо не маєте можливості чи бажання звернутися до лікаря — зателефонуйте на лінію психологічної підтримки. Їх працівники мають спеціальну підготовку і зможуть вислухати, допомогти зібратися з думками і дати поради. Перелік телефонних номерів деяких із таких служб, що надають послуги безоплатно, є за посиланням.

Рейтинг публікації

Written by Інна

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У США закликали Україну не бити по НПЗ росії: яка причина

Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію: основні положення