in , ,

Договір про звичайні збройні сили в Європі денонсовано

Державна дума рф у вівторок денонсувала ДЗЗСЄ — підписаний на початку 1990-х договір, що обмежував чисельність військової техніки в Європі за п’ятьма категоріями (танки, бронемашини, артилерія, бойові літаки та гелікоптери). На думку депутатів, вихід із цієї угоди відповідає інтересам забезпечення нацбезпеки. У російському МЗС денонсацію ДЗЗСЄ назвали «історичним моментом», висловивши сподівання, що на Заході «зроблять висновки». У Раді безпеки відзначили, що тепер росія може розміщувати зброю там, де захоче.

Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков запевнив депутатів, що «колективний Захід своїми руйнівними діями зробив для Росії неможливим перебування в ДЗЗСЄ»

На розгляд парламентаріїв його 10 травня вніс президент Володимир Путін. Своїм офіційним представником під час розгляду питання про денонсацію ДЗЗСЄ глава держави тоді призначив заступника міністра закордонних справ РФ Сергія Рябкова, який у вівторок виступив перед депутатами.

За словами дипломата, «колективний Захід своїми руйнівними діями зробив для Росії неможливим перебування у ДЗЗСЄ». «Розраховую, що на Заході в стані наших супротивників усі ці сигнали будуть прийняті дуже серйозно до уваги. Це момент історичний, вони (країни Заходу. – “Ъ”) мають робити висновки», – зазначив він. При цьому заступник міністра підкреслив, що Росія більше не зацікавлена в обговоренні тематики ДЗЗСЄ із західними країнами, що залишаються в ньому. «Цю главу закінчено, сторінку перевернуто, повернення до цього документа для Росії більше не буде,— заявив пан Рябков.— Тут немає предмета для якихось консультацій, це треба було робити раніше, 15 років трималися двері відчиненими з моменту призупинення (Росією. – “Ъ”) договору в 2007 році».

Договір про звичайні озброєння в Європі: коли підписано і в чому суть
Нагадаємо, Росія у 2007 році призупинила свою участь у ДЗЗСЄ, як умову повернення до його виконання вимагавши від держав-членів НАТО ратифікувати його оновлений варіант, а від країн Балтії — підписати та ратифікувати його. Однак ті на такий крок не пішли, висунувши Москві зустрічні умови. Домовитися не вдалося (докладніше про історію договору див. “Ъ” від 11 травня).

Голова Держдуми В’ячеслав Володін у вівторок сказав, що депутати ухвалили рішення денонсувати ДЗЗСЄ, «керуючись інтересами наших громадян з метою забезпечення безпеки Російської Федерації».

У пояснювальній записці до ухваленого Держдумою законопроекту констатувалося, що договір, який встановлював рівновагу сил держав-учасниць двох військово-політичних союзів — Організації Варшавського договору та НАТО — на знижених рівнях і обмежував можливості розміщення їх звичайних озброєнь вздовж лінії зіткнення, «багато в чому застарів і втратив зв’язок із дійсністю». «За час, що минув з 2007 року, ситуація в Європі в області звичайних озброєнь помітно погіршилася. США та їхні союзники проводять лінію на військову конфронтацію з Росією, що загрожує катастрофічними наслідками»,— йдеться також у записці.

Рада федерації, як очікується, розгляне законопроект про денонсацію ДЗЗСЄ на початку наступного тижня. Після цього Росія направить іншим державам-учасницям повідомлення про завершення національних процедур виходу з угоди. Не пізніше ніж через три тижні після цього буде скликано спеціальну конференцію, на якій Росія матиме ще одну можливість публічно викласти свою позицію. За інформацією “Ъ”, цей захід, найімовірніше, відбудеться у Відні (можливо, у гібридному форматі).

За словами Сергія Рябкова, для повного завершення виходу Росії з ДЗЗСЄ відповідно до його положень потрібно близько шести місяців.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, коментуючи у своєму Telegram-каналі денонсацію ДЗЗСЄ Держдумою, написав: «туди йому і дорога». «Цей документ втратив для нас актуальність ще 2007-го. Але тепер і лінією раніше призупинених міжнародних зобов’язань нам ніщо не заважає розміщувати нашу зброю там, де ми хочемо, для захисту національних інтересів. Включно з нашою російською частиною Європи,— зазначив він і додав: — І звичайно, максимально збільшуватимемо випуск озброєнь, військової та спеціальної техніки та засобів поразки».

Починаючи з 2007 року Європейські держави неодноразово закликали Росію повернутися до виконання ДЗЗСЄ — востаннє у січні—лютому 2022 року у письмових відповідях США та НАТО на вимоги Росії щодо надання їй гарантій безпеки. Але домовитись сторонам не вдалося. Якихось гучних заяв від західних офіційних осіб з приводу остаточного виходу Росії з ДЗЗСЄ поки що не було. Сергій Рябков, однак, у ході свого виступу в Держдумі зазначив, що на Заході останні новини з Москви відреагували «не без елемента тривоги». “Ми, звичайно, розуміємо, що це (вихід Росії з договору. – “Ъ”) не додає почуття безпеки на Заході”, – констатував він.

При цьому постпред РФ при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов у вівторок написав у своєму Telegram-каналі, що вихід Росії з ДЗЗСЄ “не виключає можливості створення в Європі нового режиму контролю над звичайними озброєннями, що відповідає сучасним реаліям та потребам”. “Однак поки це завдання не стоїть на порядку денному”, – уточнив він.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Зміни у державній реєстрації майнових прав

Суди як сервісні центри. А чому б і ні?