in

Гібридна війна Росії

Росія наводнює інтернет дезінформацією про пандемію коронавируса. Мета – дестабілізувати західні демократії. Перш за все ФРН знаходиться під прицілом пропагандистських тролів Путіна”, – пише німецьке видання  Die Welt .

“Вірус не спадає один. І не завжди з ним можна впоратися медичними засобами, – зазначає журналіст Ульріх Клаусс. – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) фіксує хвилі дезінформації, які супроводжують пандемію коронавируса. ВООЗ називає їх” інфодеміей “: фейковий новини про ліки і теорії змови “.

“За даними Європейської служби зовнішніх зв’язків (EEAS), дезінформація про коронакрізісе надходить в основному з російських джерел. EEAS покладається на дані East Stratcom Task Force, Оперативної робочої групи EEAS зі стратегічних комунікацій, яка з 2015 року документує дезінформацію від пов’язаних з Кремлем ЗМІ. “Жодна держава-член ЄС не піддається більш інтенсивним атакам, ніж Німеччина”, – повідомила робоча група на початку березня “.

“На думку аналітиків в області безпеки, мова йде про продовження стратегії Москви часів холодної війни, нова редакція якої стала відома як” доктрина Герасимова “, – пише Die Welt. –

У 2013 році тодішній начальник російського Генерального штабу Валерій Герасимов представив Академії військових наук Російської Федерації ідею “використання протестного потенціалу населення” і “керованих ззовні політичних сил і громадських рухів” в ході гібридної війни “.

“Оскільки в XXI столітті грань між війною і миром стирається, він виступив за” комплексне використання військової сили, а також політичних, економічних, інформаційних та інших невійськових засобів “. Думки Герасимова знайшли своє відображення у військовій доктрині, яка була підписана Володимиром Путіним в 2014 році. кібератаки на країни Прибалтики, спроби маніпулювати виборами в США, вплив на референдум по “Брекзіту” і кібератаки на німецький бундестаг слідували цій схемі “, – йдеться в статті.

“На думку Заходу, ця доктрина є реакцією на ерозію чільного місця Росії на пострадянському просторі і страх перед новими” майданами “. Теми і медіа змінилися, але принцип – немає”, – вказує видання.

“Оптимізована алгоритмами атака на користувачів інтернету по всьому світу відкриває абсолютно нові масштаби. І має тенденцію до самовідтворюються існуванню, як з’ясував Томас Рід, професор досліджень в області безпеки в Університеті Джонса Хопкінса у Вашингтоні:” Мій основний теза полягає в тому, що активні заходи стали завдяки інтернету більш інтенсивними, але в меншому ступені піддаються перевірці. Як тільки вони знаходять власне життя, вони перетворюються в теорії змови і більше не піддаються контролю з боку початкових дійових осіб “.

“Наскільки сприйнятлива німецька аудиторія до подібних” інфодеміям “, показує репрезентативне опитування, опубліковане в березні фондом” Нова відповідальність “(Stiftung Neue Verantwortung). За даними дослідження,” майже половина населення має низький рівень новинний грамотності “. Майже чверть вважає, що німецькі ЗМІ “систематично брешуть”, з ними частково згодні ще 30% респондентів “.

“Саме на цих співгромадян” з меншою новинний компетентністю “в першу чергу спрямовані російські фейковий новини. Лише один приклад з багатьох: в кінці 2020 року журналісти Die Welt спільно з порталом netzpolitik.org викрили мережу російських лже-порталів, які мають зв’язки зі спецслужбами. У цій мережі постійним нападкам піддавався і опозиційний політик Олексій Навальний “, – пише видання.

“Великі події соціальної напруженості, такі як голосування по” Брекзіту “, ідеально підходять для того, щоб підживлювати їх дезінформацією. Вона спрямована на зміцнення вже існуючих ліній соціального розколу (наприклад, дебати про міграцію та громадянство)”, – пише Маттіас Шульце, науковий співробітник фонду “Наука і політика” (Stiftung Wissenschaft und Politik, SWP), що спеціалізується на політиці кібербезпеки “.

“Додайте до цього криза довіри, як у випадку з” неповним “освітленням кризи біженців в Німеччині в 2015 році, і для дезінформаторів відкриється широке поле для діяльності”, – зазначає Die Welt, нагадуючи про “справу Лізи”, коли “фінансований Кремлем інтернет -телеканал RT- Deutsch вигадав історію про “викрадення” “біженцями” дівчинки з сім’ї російських емігрантів “.

“Якщо на початку пандемії кремлівська дезінформація була направлена ​​в першу чергу на Іспанію та Італію, то протягом 2020 року вона має перемістилася до Німеччини, констатує East StratCom Task Force. Президент Відомства з охорони конституції Томас Гальденванг ще в жовтні попереджав, що російські ЗМІ все частіше поширюють “дезінформацію і пропаганду про ситуацію з коронавірусів в Німеччині на своїх німецькомовних каналах”.

“Тільки на перший погляд здається суперечливим, що кремлівські кампанії, з одного боку, вихваляють вакцину” Супутник V “, з іншого – заперечують пандемію в своїх вірусних кампаніях і підігрівають протести німецьких” незгодних “, – вказує автор статті.

“Експерти називають це концепцією” закидання новинами “:” У такому випадку щоб пояснити складну ситуацію, запускається велика кількість різноспрямованих, іноді суперечливих теорій, так що в підсумку цільової аудиторії вже не ясно, що є фактичною правдою, а що – чистою вигадкою “, – пояснює аналітик SWP Маттіас Шульце. Ця стратегія була добре вивчена у випадку з малайзійським літаком MH 117, який був збитий російською ракетою “Бук” над східною Україною “.

“RT Deutsch” працює при цьому як представництво російських спецслужб. Так, в рамках “репортажу” про отруєному російському опозиціонера Навального співробітники RT повинні були шпигувати за ним в берлінській лікарні Charité, як розповів колишній співробітник RT “.

“На думку Леннарта Машмайера, старшого наукового співробітника Центру досліджень безпеки (CSS) при Швейцарської вищої технічної школи Цюріха, ключовими гравцями в сфері дезінформації залишаються мовні компанії на кшталт RT Deutsch. З аналізу гібридної війни на Україні він робить висновок,” що нинішня фокусування уваги на загрозу цифровий дезінформації недоречна “.

“За його словами, найважливішими розповсюджувачами дезінформації не є цифрові ЗМІ.” Щось схоже можна побачити в деяких поточних дослідженнях, що показують, що традиційні ЗМІ – особливо FOX News – зіграли набагато більшу роль, ніж цифрові ЗМІ, в поширенні дезинформаційних наративів під час президентських виборів в США в 2016 році “. Тому стратегії боротьби з дезінформацією повинні виходити за рамки цифрових медіа”, – передає die Welt.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Бойовий літак США F-15 буде збиратися на ДП “Антонов”

Реформи зачекають? Про ключові аспекти проекту держбюджету 2022 року