in ,

Головне побоювання українців – корупція

Головне побоювання українців.

В Українському кризовому медіа-центрі організація Transparency International Ukraine представила результати соціологічного опитування «Чого українці бояться у майбутній відбудові», проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».

У рамках дослідження впродовж березня-квітня було опитано понад 1000 респондентів, що репрезентували населення України, та 400 підприємців.

В результаті за оцінкою серйозності проблем на перші три місця населення поставило збройну агресію РФ проти України (98%), великі руйнування інфраструктури, промисловості, житла (87%), корупцію (77%), відсутність професіоналів у владі (61%) та безробіття (60%).

Те саме, за виключенням безробіття, турбує і бізнес. Зі своєї сторони представники бізнесу  включили у топ-5 проблем несправедливість в системі правосуддя (70%). За результатами опитування, збитків та втрат зазнали 83 % опитаних підприємців, чверть – руйнувань та пошкоджень. Однак, лише 29 % подали заявки на відшкодування.

Який підхід вважають учасники опитування головним у процесі відбудови? І населення і бізнес на перше місце поставили умову, за якої до початку робіт з відбудови мають бути розроблені та зафіксовані у нормативних документах стратегічні плани відбудови. Те, що немає сенсу планування, поки не закінчилася війна, підтримала найменша кількість респондентів.

Що стосується пріоритетів відбудови, найважливішим респонденти назвали відновлення критичної інфраструктури/коммунікацій (45%), побудову житла для тих, хто його втратив (42%) та розмінування територій (40%).

На думку населення, рівень довіри серед інститутів очолює Президент України (67%). Найнижчий показник – у народних депутатів України (8%).

Завадити успішній відбудові можуть повернення корупційних схем відмивання коштів на великих проектах та відсутність контролю і відповідне розкрадання коштів. Цього побоюються 73 та 68 відсотків учасників опитування.   «Бізнес, як і населення України, побоюється корупції і повернення недоброчесних практик. При цьому бізнес загалом менше довіряє владі і більше розраховує на себе.

Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань», — прокоментувала результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

Модератор зустрічі, заступник виконавчого директора Transparency International Ukraine з інноваційних проєктів Іван Лахтіонов зізнався, що для нього стало здивуванням те, що з одного боку місцевій владі не довіряють, але з іншого боку хочуть, щоб вона за цим всім слідкувала. «Цей дисонанс в населення трішки лякає», – додав він.

Обговорюючи результати дослідження, старший програмний менеджер Програми сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID/ENGAGE) Айдер Халілов зазначив, що по всім соціологічним замірам останні тенденції такі, що українці зараз дуже оптимістично ставляться до будь-яких питань в країні. «Звідки цей оптимізм береться, я не знаю. Можливо, формують медіа, але це реальність, – визнав Айдер Халілов. – Я очікував, що від цього дослідження оптимізму у громадян буде менше. Насправді ні. Його багато. Є ризики, проблеми, проте люди все одно оптимістично дивляться у майбутнє».

Очікуваннями міжнародних партнерів України з приводу відбудови поділився керівник проєктів відновлення проєкту USAID “Підтримка організацій лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія” (SACCI) Богдан Бойко. Очікування відносно органів Президента і законодавчої влади зрозумілі. Мова йде про зрозумілу і виважену державну політику у питаннях відбудови. Така політика має бути консолідованою і враховувати позицію державних інституцій, голос громад і громадянського суспільства. “Якщо брати місцеву владу, очікування щодо процесу побудови процесу відбудови, планування, пошуків підрядників і доступу до інформації про поточні проєкти, будуть приблизно аналогічними. Тут треба додати обов’язкову залученість громадян до прийняття відповідних рішень”, – підкреслив Богдан Бойко.

Повністю ознайомитись з результатами соціологічного опитування «Чого українці бояться у майбутній відбудові» можна за посиланням: https://ti-ukraine.org/research/yak-vidbudovuvaty-ukrayinu-sotsiologichne-opytuvannya-gromadyan-ta-predstavnykiv-biznesu/

Оригінал статті – на сайті Українського кризового медіа-центру: https://uacrisis.org/uk/koruptsiya-zalyshayetsya-golovnym-predmetom-poboyuvan-ukrayintsiv

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Українські діти, які проявили особистий героїзм під час повномасштабної російської війни. Зустріч з першою леді

Молодь і війна