in ,

Коли направлення копії судового рішення на особисту електронну адресу сторони НЕ вважається належним врученням і є підставою для поновлення строків для оскарження

Постанова Верховного Суду України у справі № 279/5407/20 від 27.10.2021

З матеріалів справи вбачається, що 04 листопада 2020 року в системі «Електронний суд» ОСОБА_3 подав заяву про розгляд справи у відсутності особи, яка бере участь у справі, у якій зазначив, що копію позовної заяви отримав і не заперечує проти задоволення позовних вимог. Просив: розглянути справу № 279/5407/20 за його відсутності; оприлюднити в електронній формі рішення, ухвалене по даній справі і внести його до ЄДРСР; надіслати електронну копію рішення, ухваленого по даній справі на його поштову скриньку, повне рішення суду надіслати за поштовою адресою…  В заяві зазначена електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк. спр.25-26).

Рішення по справі  ухвалено Коростенським міськрайонним судом Житомирської області 27 листопада 2020 року, оприлюднено в ЄДРСР 02 грудня 2020 року.

Згідно довідки про доставку електронного листа – документ в електронному вигляді «рішення про усиновлення» від 27 листопада 2020 року по справі № 279/5407/20 було надіслано 30 листопада 2020 16:25:09 одержувачу на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 Документ доставлено до електронної скриньки: 30 листопада 2020 року 17:14:28 (арк. спр.38).

Згідно супровідного листа від 30 листопада 2020 року № 25340/20 копію рішення суду від 27 листопада 2020 року направлено ОСОБА_3 (арк. спр. 39). Конверт з копією рішення повернувся до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр.41).

Відповідно до частини п`ятої статті 272 ЦПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, – у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення – якщо така адреса відсутня.

Згідно з пунктами 1, 2 та 6 розділу 2 Тимчасового регламенту надсилання судом електронних документів учасникам судового процесу, кримінального провадження, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України (далі – ДСУ) від 07 листопада 2016 року № 227 (далі – Тимчасовий регламент), документи можуть буди надіслані користувачеві судом в електронному вигляді лише після реєстрації в Системі. Реєстрація користувача відбувається шляхом заповнення відповідної реєстраційної форми, із зазначенням певних відомостей для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства, після реєстрації в Системі і генерації адреси електронної пошти користувач повинен подати до суду заявку, згідно з шаблоном, розміщеним на офіційному веб-порталі «Судова влада України».

Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу 1 Тимчасового регламенту електронна адреса – адреса електронної пошти, що складається з ідентифікатора, позначки “@” та доменного імені. При цьому ідентифікатором для юридичних осіб є ідентифікаційний код юридичної особи, для фізичних осіб та фізичних осіб – підприємців – ідентифікаційний номер платника податків – фізичної особи (у разі відсутності ідентифікаційного номера – серія та номер паспорта громадянина). Доменним іменем є ім`я у домені “mail.gov.ua”.

За таких обставин суд першої інстанції був зобов`язаний надіслати судові рішення у паперовій формі рекомендованим листом або електронним листом на офіційну електронну адресу, зареєстровану в Системі, чого зроблено не було. Докази вручення оскаржуваного рішення ОСОБА_3 в матеріалах справи відсутні.

Таким чином апеляційний суд дійшов необґрунтованого висновку, що доставка судового рішення електронним листом на особисту електронну пошту ОСОБА_3 є врученням такого рішення, тому дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що ухвала апеляційного суду постановлена з порушенням норм процесуального права. У зв`язку з наведеним, колегія суддів вважає необхідним касаційну скаргу задовольнити, ухвалу апеляційного суду скасувати, направити справу до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

У Києві викрито чергову схему з фейковою вакцинацією від COVID-19

ВЕРХОВНИЙ СУД ПРО ПОКАРАННЯ СУДДІВ ЗА ВІДСУТНІСТЬ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ