in , ,

Невиконання рішень європейських судів є системною проблемою в рамках спільноти

Майже третина важливих рішень ЄСПЛ не виконується державами-членами ЄС

 

Олена Стойко, науковець

Невиконання рішень європейських судів є системною проблемою в рамках спільноти. Як з’ясували European Implementation Network та Democracy Reporting International, за останнє десятиліття 37,5% важливих рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) не виконується державами-членами, а середня тривалість затримки з їх виконанням – 52 місяці. До важливих рішень належать ті, що стосуються серйозної чи структурної проблеми в законодавстві і/або практиці держав-членів і напряму впливають на громадян.

Як стверджується у доповіді «Правосуддя відкладене і правосуддя відхилене», при цьому відмінності між «старими» і «новими» членами майже відсутні: Німеччина, Нідерланди, Франція та Швеція виконують важливі судові рішення протягом п’яти років. Понад 50% важливих рішень щодо Італії та Іспанії досі не виконані. Болгарія та Румунія не виконали понад 90% важливих рішень. Угорщина також має дуже серйозну проблему з виконанням, відтягуючи виконання 71% рішень. Найкраща ситуація з виконанням судових рішень в Люксембурзі, Чехії, Данії, Естонії, найгірша – у Болгарії, Угорщині, Італії та Румунії. Цікаво, що більшість країн з високим показником ігнорування виконання рішень можна віднести до країн зі значними та системними проблемами у сфері верховенства права, у тому числі з незалежністю судової системи та інших наглядових інститутів.

Серед держав-членів також зростає спротив виконанню рішень Суду Європейського Союзу (СЄС), зокрема у справах про порушення членами законодавства Євросоюзу, ініційованих Європейською Комісією. Це включає не лише затягуванням з виконанням рішень, а в деяких випадках навіть і відмову їх виконувати. Проте високий рівень поваги до СЄС разом з сильним механізмом правозастосування, в основі якого лежать фінансові санкції, значною мірою нівелював цю проблему. Однак протягом останніх років уряди та суди в державах-членах дедалі частіше оскаржують рішення СЄС. У деяких випадках, зокрема в Угорщині та Польщі, ця тенденція проявилася у прямій відмові виконувати рішення СЄС чи нехтуванні приматом права Євросоюзу та авторитетом СЄС. Така небезпечна тенденція зростання неповаги до суду становить пряму загрозу правовому порядку ЄС.

Виконання рішень СЄС зазвичай відкладаються майже у половині випадків, а більш серйозна затримка трапляється в кожному десятому випадку. Найчастіше не виконуються рішення, пов’язані з екологічною політикою, внутрішнім ринком та конкуренцією. Питання, що стосуються основоположних цінностей Союзу – верховенство права, демократія та основні права людини – лише не давно потрапили у центр уваги СЄС. Щоправда кількість рішень, пов’язаних із верховенством права, зросла після 2018 року.

Основна причина, по якій держави-члени не спішать із виконанням рішень СЄС, – прагнення захистити окремі групи виборців та уникнути вжиття затратних примусових заходів, особливо щодо захисту навколишнього середовища.

 

 

 

Країна Кількість невиконаних основних рішень Відсоток затриманих основних рішень за останні 10 років Середня тривалість затримки
Люксембург 0 0 0
Чехія 2 5% 92 місяці
Данія 3 60% 6 місяців
Естонія 1 5% 3 місяці
Латвія 7 12% 17 місяців
Словенія 4 12% 22 місяці
Швеція 2 13% 37 місяць
Австрія 6 26% 55 місяців
Ірландія 2 33% 115 місяців
Нідерланди 8 40% 34 місяці
Німеччина 13 37% 38 місяців
Литва 16 24% 45 місяців
Хорватія 25 25% 51 місяць
Франція 25 28% 35 місяців
Португалія 17 41% 46 місяців
Словаччина 20 41% 34 місяці
Бельгія 21 49% 39 місяців
Мальта 13 45% 61 місяць
Кіпр 10 71% 31 місяць
Фінляндія 9 60% 143 місяці
Іспанія 23 61% 37 місяців
Греція 34 35% 77 місяців
Польща 38 48% 70 місяців
Угорщина 47 71% 75 місяців
Італія 58 58% 70 місяців
Румунія 106 57% 50 місяців

 

Спеціально для ЮВУ

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Мінцифри планує інтегрувати до додатку «Дія» частину нотаріальних послуг.

Воєнні провали росії в Україні