in , ,

Перший київський машинобудівний завод, відомий як “Більшовик” проданий за 1,38 млрд грн.

Перший київський машинобудівний завод, відомий як “Більшовик” проданий за 1,38 млрд грн.

Колись успішний завод, заснований на межі 19 століття, з роками обріс багато мільйонними боргами та збитками. Лише за половину 2021 року він отримав “мінус” 15 млн грн.

У ПКМЗ є ділянка на рекреаційному Трухановому острові та оздоровча база в Затоці на Одещині. Про те змагання йшло за 35 гектарів землі біля станції метро “Шулявська” у Києві. Попри привабливість ділянки, з 15 потенційних інвесторів до торгів дійшли лише три компанії, у справжню боротьбу вступили лише дві з них, а ціна зросла лише на 40 млн грн.

Після розблокування великої приватизації Фонд держмайна почав підготовку “Більшовика” до аукціону. У вересні уряд затвердив умови, на яких завод мав перейти в приватні руки.

Основний актив “Більшовика” – 35 гектарів неподалік центру столиці вздовж проспекту Перемоги. Перед фондом стояло завдання зберегти робочі місця та частину виробництва, земля приваблювала інвесторів саме з метою забудови. Організатори аукціону просували “Більшовик” як “унікальну земельну ділянку під забудову”.

У фонді одразу пропонували інвестору поєднувати житлові та офісні будівлі з торговельними приміщеннями. Там переконують, що корисна площа нерухомості може перевищувати мільйон квадратних метрів.

Боротьба за землю на “Шулявці” почалася ще задовго до приватизації, у 2019 році. Тоді п’ять будівель площею понад 6,3 тис кв м на території “Більшовика” були незаконно відчужені і продані ТОВ “Агроміл дистриб’юшн”.

ФДМ оскаржив ці угоди і довів справу до касації, яку виграв у лютому. За лічені дні до приватизації фонд повідомив про остаточність рішення Верховного Суду та відхилення позову “Агромілу” в апеляції.

Отже, торги 2019 року були визнані недійсними, а майно повинно повернутися до складу заводу. Та у судах різних інстанцій тривають ще чотири процеси. Ці суди могли зіграти не останню роль у ціні продажу заводу.

Позаштатна радниця голови ФДМ Ольга Батова переконує, що рішення Верховного Суду робить долю решти чотирьох справ “питанням часу”, адже жоден суд не може ухвалити рішення всупереч Верховному Суду.

Очільник фонду Дмитро Сенниченко у відповідь на питання ЗМІ назвав ці справи “хапанням за хвости”. ФДМ тримав у секреті кількість учасників та список претендентів до кінця аукціону.

У пресслужбі фонду за кілька тижнів до аукціону заявили, що “Більшовиком” цікавляться 15 потенційних інвесторів. Про бажання взяти участь в аукціоні публічно говорили кілька бізнесменів.

Так, у вересні власник інвестиційної компанії Dragon Capital та інтернет-видання “Українська правда” Томаш Фіала і девелопер, власник компанії SAGA Development Андрій Вавриш заявили, що, можливо, позмагаються за активи заводу.

Три компанії опублікували повідомлення про намір придбати завод у системі розкриття інформації Національної комісії цінних паперів та фондового ринку.

Одна з них – “Кадорр групп” відомого одеського бізнесмена Аднана Ківана. Напередодні торгів Ківан відмовився брати в них участь, про що заявив у коментарі виданню “НВ бізнес”.

Вавриш та Фіала теж не брали участі в торгах. Dragon Capital планувала позмагатися за завод у консорціумі з девелоперською компанією KDD та консалтинговою компанією Colliers Ukraine.

Аукціон тривав близько 10 хвилин. За винятком компанії Черновецького, двоє з трьох учасників торгів зробили по одному мінімальному кроку.

Поки ведучий аукціону тягнув час у надії на нові ставки, Сенниченко нервово дивився то на аукціонерів, то на мобільний телефон. Проте ставок більше не було, і з пропозицією 1,429 млрд грн компанія “Дженерал комерс” стала переможцем аукціону. Таким чином, ціна зросла лише на 40 млн грн зі стартових 1,38 млрд грн. Статутний капітал компанії “Дженерал комерс” становить 4 тис грн, 2020 рік вона закінчила зі збитком 3,44 млн грн. Проте справжнім власником ПКМЗ став консорціум інвесторів, серед яких – власник компанії “А-девелопмент” Олексій Баранов та компанія UDP під управлінням Андрія Іванова. Акціонером UDP також є Василь Хмельницький.

UDP побудувала в Києві низку відомих проєктів: ЖК “Новопечерські Липки”, “Паркове місто” та RiverStone.

Керівник компанії M4U Володимир Даниленко та колишній топменеджер SAGA Development Ігор Райков до початку аукціону оцінювали земельну ділянку заводу “Більшовик” 120-150 млн дол (3,2-4 млрд грн).

Зростання вартості заводу на аукціоні лише на кілька відсотків можна пояснити малою кількістю учасників торгів. Один з них – компанія Степана Черновецького – виступив у ролі статиста і не зробив жодної ставки.

ЕП звернулася за коментарем до офісу Черновецького, проте на момент виходу статті відповіді не отримала.

За словами джерел ЕП серед керівників компаній, які цікавилися участю в аукціоні, потенційних інвесторів відлякали судові суперечки навколо відчуженої нерухомості заводу.

“Пророблена чудова домашня робота. Хмельницький та Іванов підготувалися до приватизації “Більшовика” заздалегідь, “по бєспрєдєлу” забравши права власності на 6 тисяч квадратних метрів нерухомості”, – заявило джерело.

Фінкомпанія також викупила борги “Більшовика” на суму близько 80 млн грн перед банком “Хрещатик”, який раніше належав Хмельницькому та Іванову.

Своїми діями співвласники UDP створили неприйнятні умови для участі в торгах інших інвесторів, каже не під запис власник великої девелоперської компанії.  Заяви Дмитра Сенниченка про перемогу у судах за відчужені “Агромілом” будівлі девелопери називають блефом.

Недоговірну позицію нових власників заводу можна йменувати дивною. На забудову території заводу необхідно витратити значні фінансові та часові ресурси.

Співрозмовники ЕП припускають, що третій учасник торгів – компанія Хомутинніка – також може бути у змові. “Їм простіше “порішати” між собою. Навіщо підвищувати ціну лоту?” – каже джерело.

Держава отримає 54 млн доларів від приватизаційного конкурсу. Якби Фонд держмайна “вичистив” юридичну частину питання і “викинув” би з території заводу Василя Хмельницького та Андрія Іванова, сума за підсумками аукціону могла зрости щонайменше вдвічі.

Високопоставлене джерело у Фонді Держмайна каже, що вони вижали максимум з ситуації на фоні відсутності підтримки з боку влади. Співрозмовник у ФДМ припускає, що Хмельницький з Івановим цілком могли посилати тиснути на девелоперів.

З набуттям власності на “ПКМЗ” “Дженерал Комерс” повинна буде виконати приватизаційні умови. Серед ключових – компанія має за пів року виплатити усі борги з боку заводу, а також зберегти основне виробництво.

Боргів у заводу зібралося майже на пів мільярда – 481,6 млн грн за підсумками половини 2021 року. Зокрема, 33,6 млн грн з них становлять борги за податками з заробітної плати, які потрібно буде погасити протягом трьох місяців з моменту набуття у власність.Також у спадок Хмельницький з партнерами отримує суперечку з КМДА за Цех №5, який заважає добудувати Шулявський шляхопровід. Фонд спершу пропонував викупити цей цех за 700 млн грн, але з цим не погодилася міська влада.

Зрештою, у 2020 році незалежна оцінка будівлі становила 240 млн грн, але Київ відтоді так його і не викупив. Тому питання успадковує “Дженерал Комерс” та UDP – київська влада обговорюватиме вже з ними питання викупу цеху №5 для спорудження розв’язки.

У компанії UDP кажуть, що  територія потребує ревіталізації. Її планують здійснити за сценарієм перетворень на заводі “Арсенал”. Новий міський об’єкт, буде цінний для міста, комфортний для городян. Ми використовуємо досвід та експертизу, отримані у процесі роботи над ревіталізацією колишньої території заводу “Арсенал”.

Економічно доцільно для девелопера зробити домінуючою житлову складову. Там можна побудувати 650-850 тисяч квадратних метрів житла і 100 тисяч “квадратів” офісної нерухомості”, – кажуть експерти.

За розрахунками експертів інвестиції в об’єкт сягнуть від 700 млн доларів до 1 млрд доларів, а реалізація проєкту розтягнеться на довгий строк.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Беззахисний споживач або Коли держава нарешті подбає про наші права?

Щотижневий огляд рішень, ухвалених Верховним Судом (за період із 18 по 22 жовтня 2021 року)