in

Польський парламент прийняв поправки до законодавства, що ускладнюють доступ іноземних компаній на місцевий медіаринок.

Відносини між Польщею і її ключовим союзником в оборонній сфері – США – може зіпсувати новий скандал. У середу польський парламент весь день обговорював і прийняв поправки до законодавства, що ускладнюють доступ іноземних компаній на місцевий медіаринок. Влада стверджує, що ініціатива націлена на протидію Росії та Китаю. Але опозиція впевнена: основний удар припаде до компанії TVN, яка належить американській Discovery Inc. і часто критикує правлячу партію «Право і справедливість» (ПіС). Розбіжності навколо ініціативи не тільки викликали обурення в США і спровокували багатотисячні протести в Польщі, а й привели до розколу правлячої з 2015 року і, здавалося б, стійкої коаліції на чолі з ПіС.

Ключовою темою відбувся в середу засідання парламенту Польщі стало обговорення поправок до Закону про телерадіомовлення. При цьому ставки були високі: по суті, мало стати ясно, наскільки сильними залишаються позиції правлячої партії ПіС Ярослава Качинського. Дебати з приводу ініціативи, яка забороняє компаніям, штаб-квартири яких знаходяться за межами Європейського економічного простору, володіти контрольним пакетом акцій польських теле- і радіомовників, почалися вранці і затягнулися до пізнього вечора.

Прем’єр Польщі Матеуш Моравецкій пояснював необхідність поправок завданням захистити ЗМІ республіки від «впливу Росії, Китаю або арабських країн».
«Через засоби масової інформації інші країни впливають на наше суспільне життя», – обурився він у вівторок.

Критики влади, однак, впевнені, що справжня мета – змусити американську компанію Discovery Inc. продати контрольний пакет акцій TVN, найбільшої мовної компанії Польщі. Особливе невдоволення властей, імовірно, викликає популярний канал TVN24, який часто критикує правлячу ПіС. Термін дії ліцензії TVN24 на мовлення спливає у вересні, але поки регулюючий орган не продовжив її, хоча відповідна заявка була подана ще в лютому 2020 року.

Гендиректор Discovery Int. Жан-Бріак Перретт, коментуючи ситуацію в Польщі, зазначив: «Непередбачувана нормативно-правова база повинна сильно турбувати всіх потенційних інвесторів на ринку». З ним солідарні американські законодавці, який натякнув, що нововведення може зіпсувати відносини Варшави з її ключовим союзником – Вашингтоном. Минулого тижня група американських сенаторів від обох партій заявила про стурбованість діями Варшави, які «витіснять з Польщі великого американського інвестора» і «підірвуть свободу ЗМІ». Згадавши при цьому про «триваючих нападках» польської влади на судову систему, законодавці – демократи і республіканці – застерегли: «Будь-яке рішення про застосування цих законів може мати негативні наслідки для оборони, бізнесу і торгових відносин».

Про те, що польська ініціатива може негативно відбитися на відносинах з США, які продають Польщі зброю і розміщують на її території свої війська, попередили минулого тижня в листі уряду відразу вісім екс-керівників МЗС і Міноборони республіки.

Під ударом можуть знову опинитися і відносини Варшави з ЄС, і без того зіпсовані через польської судової реформи та політики влади республіки щодо секс-меншин (див. “Комерсант” від 7 серпня) «Новий законопроект – це ще один тривожний сигнал для свободи ЗМІ та плюралізму в країні, – зазначила раніше заступник голови Єврокомісії Віра Юрова.- Ми уважно стежимо за ситуацією, пов’язаною з TVN24, ліцензія якого ще не продовжено ».

Тим часом для правлячої ПіС чималі наслідки вже наступили. У середу на прохання прем’єра Моравецкій президент Анджей Дуда відправив у відставку віце-прем’єра Ярослава Говіно – лідера партії «Згода», яка входила в коаліцію «Об’єднані праві» на чолі з ПіС.

«Згода» оголосило про те, що формально залишає правлячу коаліцію. Таким чином, ПіС втратила підтримку у вигляді 13 голосів в 460-місцевому Сеймі – нижній палаті парламенту. Тепер коаліція консерваторів має 219 місцями, а для парламентської більшості необхідно 231 місце.
Причиною звільнення лідера «Злагоди» стали суперечності навколо Закону про телерадіомовлення, а також просуває урядом податкової реформи. «Ми були стурбовані діями Ярослава Говіно; він підриває роботу уряду і польську (коаліціонную.- “Комерсант”) угоду », – пояснив прес-секретар уряду Петро Мюллер. «Я бачив, що наші дороги розходяться», – в свою чергу, сказав пан Говін. Пропозиції по податковій реформі він назвав «вкрай поганими», а поправки до Закону про телерадіомовлення – «явно підривають принципи свободи ЗМІ». Щоб поставити крапку в суперечці про «нападках на медіаспільнота», Ярослав Говін запропонував поправку, що дозволяє купувати польські ЗМІ компаніям з країн Організації економічного співробітництва і розвитку, в яку входять США. Однак лідер ПіС Ярослав Качинський відкинув цю ідею.

Незважаючи на виниклі політична криза, влада країни запевняють: про дострокові парламентські вибори говорити рано, коаліція знайде достатньо депутатів, щоб залишитися при владі. «Я не впевнений, що ми втратили більшість», – зазначив Петро Мюллер. Тим часом опозиція вже сповнена рішучості здолати ПіС. Екс-глава Євроради Дональд Туск, який недавно повернувся на політичну сцену країни в якості лідера опозиційної «Громадянської платформи», зазначив в Twitter, що «цей уряд годиться тільки для одного: піти у відставку». «Ми доберемося туди (до власті.-” Комерсант “) рано чи пізно», – пообіцяв він.

Відзначимо, що незгода з ініціативами влади у вівторок висловили тисячі поляків. Вони вийшли на вулиці Варшави, а також десятка інших польських міст, скандуючи: «Свободу ЗМІ». «Боюся, що буде цензура, що за нею піде відсутність демократії, просто тоталітарна держава», – сказала одна з учасників протесту в Варшаві, чиї слова передає агентство AP.

В цьому році в Світовому індексі свободи преси від «Репортерів без кордонів» Польща опустилася на 64-е місце з 180, будучи сусідами в рейтингу з Малаві і Вірменією. При цьому ще в 2015 році країна займала куди більш високе 18-е місце.

Марина Коваленко

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

УРЯД СХВАЛИВ ПОСТАНОВУ, ЯКА НАДАЄ МОЖЛИВІСТЬ УВ’ЯЗНЕНИМ У СІЗО КОРИСТУВАТИСЯ ІP–ТЕЛЕФОНІЄЮ ТА ІНТЕРНЕТОМ

Абсолютно новий науково-практичний жанр. Проаналізовано та підготовлено авторами наукові висновки по складних судових справах.