in

Про підтримку талібів Москвою

Про підтримку талібів Москвою
Газета “Коммерсант” №147 від 19.08.2021, стор. 6
Сходження на престол талібів при владі в Кабулі ставить російську дипломатію перед перспективами певними проблемами.

Після очікувань високих урядових нагород дипломатів, що відповідають за афганське напрямок, здається, що встановлення сім років тому контактів з талібами себе повністю виправдало. Це було несподіване рішення московських дипломатів.

У 1995 році, ще до перемоги ісламських радикалів, помічники талібського губернатора Кандагара показували кілометри мінних полів, залишених шураві (радянськими). «Дайте нам карти мінних полів, – благали вони, – і ми станемо друзями, ми поважаємо північних братів, хоча і воювали з ними». Спроба встановити зв’язок з талібами в ті роки відбулася в Ашхабаді. Високопоставлений російський дипломат зустрівся з ними, але бородачі вже тоді висунули неприйнятні вимоги, заявивши, що крісло Афганістану в ООН повинен зайняти таліб.

Тепер про пастки, в які потрапляє російська дипломатія, що видає потік самих дружніх компліментів талібам: вони і «здоровим глуздом», і «адекватні», і «здатність домовлятися». Красуньки, одним словом.

Талібам довірили охороняти по периметру російське посольство в Кабулі. Тобто російські дипломати співпрацюють з організацією, яка визнана в РФ терористичною і знаходиться поза законом. Але ж в Росії така співпраця жорстко карається, аж до позбавлення волі. Дипломати зі здоровим цинізмом пояснюють, що це робиться в найвищих інтересах безпеки. Мовляв, обставини непереборної сили.

Але є і більш небезпечна пастка. Підтримка талібів безпрецедентна для російської зовнішньої політики і ставить під сумнів її офіційну доктрину, згідно з якою Москва за законну владу і засуджує насильницьке її повалення.

Перевороти для неї неприйнятні. Але якщо вони трапляються, то звільняють Москву від будь-яких зобов’язань по відношенню до нової влади, даних раніше попередньої влади. Можна навіть і силові заходи застосувати до нової влади. Так було в 2014 році в стосунках з Україною, коли звідти втік президент Віктор Янукович.

Нині ж з Афганістану втік законний президент Ашраф Гані, що визнається Москвою. Заяви про відставку він не залишив, що робить нелегітимним будь якій транзит влади. Перший віце-президент Амрулла Салех, який залишився в своїй країні, оголосив себе і. о. президента, що повністю відповідає конституції. Він закликав до боротьби проти талібів, які влаштували переворот. Салех разом з Ахмадом Масудом-молодшим, сховавшись зі своїми прихильниками в ущелині Панджшер, не визнають зміну влади в Кабулі, вважаючи її незаконною.

Як повинна ставитися Москва до своїх колишніх  афганських партнерів, адже вони заступилися за законну владу проти тих, хто влаштував переворот?

Російської дипломатії тепер доведеться пояснюватися з приводу демонстративної зради кремлівським принципам. Побачимо як це відбуватиметься.

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Кримська платформа працюватиме щодня для розв’язання нагальних проблем, зокрема мілітаризації півострова/

Приватбанк подав позов проти одного з найбільших банків Ізраїлю – Ізраїльського Банку Дисконт