in

Про побори в школі…

Омбудсмен, юристи і батьки – про те, чи варто здавати гроші на підручники і меблі
“Дитина йде в перший клас. Скажіть, ми повинні здавати гроші на м’ячі і миючі засоби? Тому що ми вже пофарбували підлоги і купили зошити”. “Терміново збираємо по 3000 гривень на ремонт, шафи, посібники, зони настрою і все, що потрібно для навчання дітей з Нуш, +500 гривень щомісячні збори …” До 1 вересня залишилося близько трьох тижнів, але подібних скарг вже тисячі. Батьківські чати в месенджерах і групи в соцмережах червоніють: новий навчальний рік – нові побори, і знову суперечка – платити чи не платити.

У Конституції написано, що повна загальна середня освіта є обов’язковою, її доступність і безоплатність забезпечує держава. А відповідно до ст. 26 Закону України “Про освіту” зміст і розвиток матеріально-технічної бази забезпечує засновник навчального закладу – на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

За фактом же виходить, що оплачувати всі повинні батьки: книги, зошити, засоби гігієни, спортінвентар, ремонти, меблі і навіть роботу техперсоналу. Особливо батькі обурюються тим, що за свої гроші потрібно переобладнати класи під потреби Нової української школи, але іншого виходу, ніж заплатити, не бачать.

“НУШ придумали чиновники, але нічого в НУШ не вклали, тільки вимагають … Табуретки, килимки, стелажі для боксів, самі бокси. Ми батьки і хочемо, щоб навчання нашу дитину було на належному рівні, і тому ми купуємо все, що потрібно .. . НУШ забезпечена всім тільки на папері, насправді все батьки роблять і купують. і в цьому не винні ні директора, ні вчителі “, – пише в Facebook дописувач Ольга Осауленко.

Батьки скаржаться: їх шантажують – кажуть, що якщо не зроблять в класі ремонт, то дітей переведуть в набагато гірше приміщення або ж взагалі призводять до кабінету з голими стінами. “Ми в Одесі минулого тижня прийшли на батьківські збори 5-го класу, зайшли в кабінет і були просто в шоці: голі стіни, ні шаф, ні дошки, тільки парти і вчительський стіл. Директор почала розповідати, що нам і так зробили послугу , виділивши кабінет, який раніше був музеєм, щоб діти не перейшли на другу зміну. ​​А все інше – проблеми батьків “, – ділиться інша дописувачка Олександра Титаренко.

Міносвіти неодноразово пояснювало, що директор школи або вчителі не мають права вимагати гроші, тому в більшості випадків ініціатором зборів стає так званий батьківський комітет – структура, яка не передбачена законом. Як каже освітній омбудсмен Сергій Горбачов, за ним, як правило, і ховається директор.

“Якщо кілька років тому директор могли самі вимагати гроші, то зараз почали ховатися за Батьківський комітет, тобто вибивають гроші руками” кишенькової організації.

Обов’язок директора – гарантуваті освітній процес, зокрема забезпечити, щоб школа була обладнана всім необхідним “, – говорить Горбачов і підкреслює, що спілкується виключно українською.

Він пояснює: зазвичай у школи своїх грошей немає – більшість мають централізовану бухгалтерію, але є процедури, відповідно до яких навчальний заклад може отримати фінансування.

Тим часом Мінфін повідомив, що на рахунках обласних і місцевих бюджетів знаходиться близько 7 млрд грн невикористаного залишку освітньої субвенції. У наступному бюджетному періоді вони можуть використовуватися на закупівлю шкільних автобусів, комп’ютерів, підручників і посібників, ремонт їдалень, будівництво вбиралень і т. п., інакше кошти повернуться в бюджет.

Але яка б не була сума і мета збору, один платити погоджується, інший – ні. Батьки жартують: “Говоріть, що ваші родичі працюють в СБУ, тоді за грошима до вас більше не звернуться”. У громадському об’єднанні “Батьки SOS” взагалі рекомендують батькам не вступати до дискусії і вийти з батьківських чатів, і ні в якому разі самостійно не білити і не штукатурити.

Тим часом керуючий партнер юридичної компанії Prove Group Юрій Захарченко попереджає, що батько, якій повстав проти системи, виявиться білою вороною, і його просто не зрозуміють. “Побори у нас фактично легалізовані”, – сказав він, додавши при цьому, що якщо воювати з учителями намагатиметься батько, то заручником ситуації може стати дитина. І дійсно, в соцмережах батьки скаржаться, що після відмови платити ставлення вчителів відразу ж змінюється, ставлюь гірші оцінки.

Але Горбачов дивиться на це просто: каже, що боротися з поборами в школах не потрібно – просто не здавайте гроші. “Потрібно писати запиті, Вимагати інформацію про те, скільки грошей засновник виділів, як кошти використовують тощо. Це все легко зробити – існують законні процедури. Так є Закон” Про звернення громадян “, є стаття 30 Закону” Про освіту “, яка передбачають прозорість та інформаційну відкрітість закладу освіти “, – пояснює омбудсмен.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Постанова КГС ВС щодо належного способу захисту права на отримання інформації про діяльність ОСББ

КЦС ВС указав на особливості апеляційного оскарження ухвали про скасування забезпечення позову й зустрічного забезпечення