in

Прокурор хотів заробити на нещасному випадку

За хабар у 150 тисяч суд присудив штраф у дванадцять з половиною тисяч гривень

Юрій КОТНЮК, ЮВУ
Юрій КОТНЮК, ЮВУ

18 січня Московський районний суд Харкова виніс обвинувальний вирок уже колишньому прокурору Харківської місцевої прокуратури № 4, який попався на одержанні хабара в сумі 150 тис. грн. Справа закрутилася, коли влітку минулого року на території приватного підприємства «Металстиль» трапився нещасний випадок із майстром цеху, у зв’язку з чим органами поліції під процесуальним керівництвом прокуратури проводилося розслідування за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою (ст. 272 Кримінального кодексу України). Очевидно, слідчі по ходу діла накопали в роботі цього ПП чимало інших, не пов’язаних із нещасним випадком, порушень закону, про що стало відомо зловмиснику, який і вирішив «зрубати» на цьому «живу копійку».

Зустрівшись із керівником підприємства, він пояснив, що після цієї надзвичайної події йому не дадуть жити місцевий підрозділ Держпраці, Головне управління Державної фіскальної служби в Харківській області та інші державні контролюючі органи міста. Після цього дав чотири листи на ім’я директора ПП «Металстиль» від імені голови громадської організації інвалідів Харкова «Надія», в яких той просив надати чотирьом інвалідам адресну матеріальну допомогу на 50, 40, 40 і 20 тис. грн. а разом на 150 тисяч. І в кожному листі були вказані реквізити банківських рахунків, на які необхідно було перерахувати гроші. Таке «благодійництво», звісно, було ширмою для одержання мзди.

У вироку, на жаль, не сказано, до якого саме правоохоронного органу звернувся за допомогою підприємець і бійці якої саме силової структури здійснювали операцію з викриття хабарника.

Та й узагалі даний вердикт надзвичайно скупий на подробиці, оскільки зловмисник дуже швидко в усьому зізнався і 31 серпня 2016 р. уклав угоду про визнання винуватості з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих регіональної прокуратури Харківської області. Йому було пред’явлене обвинувачення не в одержанні неправомірної вигоди, а в зловживанні впливом – частина 2 статті 369 ККУ, санкція якої передбачає штраф від 12 500 до 25 500 грн, або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Якби сторона обвинувачення захотіла інкримінувати обвинуваченому зловживання впливом, поєднане з вимаганням, тоді була би частина третя, санкція якої передбачає від трьох до восьми років ув’язнення з конфіскацією майна. Але прокурори обласної прокуратури не захотіли ускладнювати долю колишнього колеги, тож нам не лишається нічого іншого, як вірити, що в цій історії вимагання хабара не було.

Не дуже зрозуміло, чому взагалі слідство відкинуло статтю про одержання неправомірної вигоди (ст. 368) з її більш суворою санкцією, а обрало зловживання впливом. Зрозуміло, що формально це дрібнокаліберний прокурор не міг давати команди ні місцевому підрозділу Держпраці, ні, тим більше, Головному управлінню ДФС. Але ж якісь важелі впливу в нього були, й, цілком можливо, що полягали вони у володінні інформацією про порушення закону з боку керівництва приватного підприємства. А дана інформація стала відомою зловмиснику лише в силу його службового становища, тож поле для дискусій про наявність у його діях складу злочину, передбаченого статтею 368 ККУ, лишається відкритим.

Таким чином є всі підстави припускати, що обвинувачений просто-напросто відкупився від більш тяжкої статті й більш суворого покарання. Наші припущення підсилює той факт, що в угоді про визнання винуватості сторони погодилися на мінімальне покарання – штраф у сумі 12,5 тис. грн. А ще більше їх підсилює те, що не було обрано додаткового покарання у вигляді заборони протягом певного часу обіймати посади в органах державної влади. Проте судді Аллі Харченко в даній ситуації не лишалося нічого, як своїм вироком затвердити цю угоду й призначити прописане в ній покарання.

Отже, висновок, який можна зробити з цієї історії, полягає в тому, що ворон ворону ока не виклює, а прокурор прокурора не посадить, а тому оздоровлення органів прокуратури не можливо без повної заміни їх особового складу. Нагадаємо, що в минулому році стосовно працівників органів прокуратури було ухвалено сім вироків, два з яких виправдувальні. Трьом прокурорам присудили позбавлення волі й вони перебувають в ув’язненні, ще двом – штраф у сумі 25 500 грн.

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Екс-керівник МВФ піде під суд через шахрайство

Захист прав вимушених переселенців: проблеми нотаріального процесу