in , , , , ,

Прийнято політичне рішення що прибутки фінансовх установ із замороженими коштами рф можуть бути передані Україні

«27 жовтня на саміті лідерів країн ЄС прийнято політичне рішення про те, що прибутки, які можуть генерувати фінансові установи, де знаходяться заморожені кошти російської федерації, можуть бути передані Україні.

Ці надприбутки повинні бути передані Україні разом з коштами фонду Ukrainian Facility – фонду, створеного задля підтримки фінансування потреб відбудови України з індикативним фінансуванням до €50 млрд від ЄС. Україна має представити план реконструкції. Але цей план уже детально обговорюється урядом України і Євросоюзом. І під цей план, коли його буде погоджено, додатково до 50 млрд євро і має бути передано ці надприбутки.

В інтерв’ю Ірина Мудра, заступник Міністра юстиції України розповіла, яким чином і коли запрацює компенсаційний механізм, який напрацьовується Україною разом з міжнародними партнерами. Вона нагадала, що компенсаційний механізм складається з трьох компонентів. Перший – це міжнародний реєстр збитків, який має закумулювати всю інформацію від тих, хто зробить заяву в цей реєстр, надавши підтверджуючі документи, докази завданих збитків, шкоди, пошкоджень. Це може бути як матеріальна шкода, так і нематеріальна. Працюватиме з інформацією, яку буде зібрано в реєстрі, компенсаційна комісія. Це буде адміністративний орган, який присуджуватиме кожному заявнику певну суму до відшкодування.

«За першою компонентою всі юридичні рішення є. Реєстр створено. Його підтримали 43 держави і Євросоюз як сорок четвертий учасник. Щодо держав, то це і члени Ради Європи, й не члени Ради Європи. Із не  членів – це США, Японія, Канада. Ми очікуємо також, що приєднаються Мексика і Гватемала. Тобто зараз на базі цієї міжнародної організації, яку створено як юридичну особу, й почалось обговорення створення компенсаційної комісії. Створення комісії дещо складніше з огляду на те, що у нас немає участі росії в цьому процесі, тобто сторони, яка завдає збитки. Таким чином, ми без участі росії повинні притягнути її до відповідальності і змусити сплатити репарації в примусовому порядку. Формально визнавати її відповідальність не потрібно тому, що вона в неї вже виникла в силу норм міжнародного права. Нам потрібно знайти механізм, як росію змусити виконати свій обов’язок», – повідомила Ірина Мудра.

За її словами, потрібно показати, що цей механізм потрібен не винятково для потреб України. Якщо буде розуміння, що для агресора ця війна коштуватиме дуже дорого, і насамперед під ризиком знаходяться його активи, які він тримає за кордоном, то, напевно, агресор добре подумає перед тим, як розпочинати війну.

«Але ми не кажемо, що ця нова система відповідальності має складатися тільки з компенсаційного механізму. Поряд має бути трибунал і розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності з притягненням винних до відповідальності. Такий комплексний механізм має дати розуміння майбутнім агресорам, варто починати агресію чи не варто», – підкреслила Ірина Мудра.

Вона також прокоментувала законопроєкт  про передачу Україні заморожених активів, який розглядається зараз в парламенті США.  Як зазначила заступниця, законопроєкт дуже оптимістичний з погляду прийняття рішення щодо конфіскації російських суверенних активів. Він визнає росію державою-агресором. Це робиться на підставі тих резолюцій, які вже є – Генасамблеї ООН від березня 2022 року і подальших, де визнається агресія російської федерації.

«Тому у разі визнання росії державою-агресором відповідно президенту США надаються адміністративні повноваження щодо конфіскації активів. Тобто, це буде адміністративний процес, і він повністю перегукується з тією концепцією, яку ми запропонували, коли вносили пропозицію на Генасамблею…Власне, цей законопроєкт, який було підтримано комітетом, і регулює заходи президента, спрямовані на міжнародну коаліцію зі створення такого компенсаційного механізму», – прокоментувала заступниця Міністра юстиції.

Вона відзначила, що на даний момент Україна обговорила із юридичними радниками Нідерландів, Євросоюзу і G7 перші кроки цієї міжнародної угоди. І зараз Україна має надати вже покроковий план з проєктом угоди: «Так, як ми це бачимо, цей проєкт міститиме і розділ зі створення компенсаційної комісії, і розділ зі створення фонду. Якраз цією угодою й буде адресовано питання на рівні міжнародного права щодо конфіскації або перепрофілювання російських активів…Це дасть можливості країнам вносити зміни у своє законодавство – так, як це роблять США і як це зробила Канада, і має намір зробити Велика Британія, щоб уможливити цю конфіскацію».

Повне інтервю опубліковано на порталі  «Цензор.Нет».

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Суспільство очікують справедливих відповідей щодо мобілізації і демобілізації, ротацій у ЗСУ

Вже декілька тисяч громадян евакуйовано до закордонних клінік на лікування або реабілітацію