in ,

Штраф для Нафтогаза визнано незаконним

Двадцять третього грудня Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» і скасував штраф у сумі 850 тисяч гривень, накладений на неї Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Конфлікт було спричинено недопуском працівників Регулятора до проведення планової перевірки діяльності Нафтогазу за період з 1 січня 2017 по 31 грудня 2018 р.р., тобто за два повні роки. Рішення про те, що таких захід має бути проведений у квітні 2019-го було ухвалене керівництвом НКРЕКП ще в листопаді 2018 року й тоді ж оприлюднено на офіційному сайті відомства. В березні Регулятор уже офіційним листом попередив Нафтогаз про дату проведення перевірки і її тривалість – десять робочих днів, та коли уповноважена на це комісія прибула до будівлі компанії, охорона не пустила її дальше вестибюлю.

В НКРЕКП таке нахабство розцінили як порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в яких прописаний обов`язок суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду до здійснення перевірок, а тому постановою Регулятора від 12 квітня 2019 р. на Нафтогаз було накладено штраф у згаданому вище розмірі. Це, звичайно, мікроскопічна сума для компанії, що ворочає сотнями мільярдів гривень, але відчуття все одно приємне, неначе хами отримали по заслузі. Але суд вирішив, що даний вердикт суперечить чинному законодавству, і ось чому.

Відносини між бізнесом і владою регулює Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у статті 5 якого написано, що планові перевірки можуть проводитися не частіше одного разу на два роки, а НКРЕКП востаннє перевіряла Нафтогаз у режимі саме планової перевірки в червні 2017 року. Тобто дворічний термін не сплив, а згідно статті 10 того ж закону суб’єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду до здійснення перевірок, якщо порушені рамки періодичності їх проведення.

На таку тезу в юристів Регулятора знайшлися аж дві антитези. По-перше, НКРЕКП живе за іншим законом, який так і називається – Закон України «Про НКРЕКП», в статті 6 якого зазначено, що планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік. По-друге, якщо уважно вчитатися в попередньо згаданий закон про засади контролю господарської діяльності, то можна знайти місце, в якому написано, що плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року. Іншими словами, якщо попередня планова перевірка проводилася в 2017 році, то для проведення наступної такої ж перевірки зовсім необов’язково чекати, поки мине рівно два роки – її можна провести в будь який день, що лежить у проміжку часу з 1 січня по 31 грудня 2019 року.

На перший погляд усе правильно й логічно, але якщо знову ж таки уважно придивитися, то ніяк не правильно й тим більше не логічно.

По першому пункту суд визнав, що в даному випадку наявний факт законодавчої колізії, коли один закон вимагає дотримання дворічного інтервалу між перевірками, а інший – однорічного. Але на цей випадок знайшовся аргумент, який міститься в статті 4 першого з двох названих вище законів, а саме того, що стосується основних засад контролю господарської діяльності. Одне з її речень варто процитувати дослівно: «Якщо норми різних законів допускають неоднозначне трактування прав і обов’язків суб’єкта господарювання або повноважень органу державного контролю, така норма трактується в інтересах суб’єкта господарювання». Інакше кажучи, всі сумніви на користь підозрюваного.

По другому пункту, щодо розрахунку дворічного терміну, суд розтлумачив також на користь Нафтогазу. Бо, керуючись логікою НКРЕКП, визначений законом строк можна скоротити ледь не вдвічі, якщо попередня планова перевірка проводилася в грудні, а наступна майже через рік у січні.

Виходячи з цього суддя Оксана Головань ухвалила рішення задовольнити позов, тобто визнати протиправною та скасувати постанову НКРЕКП про накладення на Нафтогаз штрафу в сумі 850 тисяч гривень.

 

Юрій Котнюк

Рейтинг публікації

Written by admin

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Облгази проти уряду

АМКУ підтримав НКРЕКП в її війні з облгазами за морозні коефіцієнти