Верховна Рада планує в другому читанні розглянути законопроект, який істотно збільшує штрафи за порушення правил дорожнього руху і розширює повноваження поліцейських. Якщо документ ухвалять, то штраф за перевищення швидкості зросте до 3,4 тис. Грн, а за нетверезу їзду доведеться викласти від 17 тис. До 51 тис. Грн.
Крім того, хочуть дозволити зупиняти авто ночами, а також у вихідні. Зате, згідно з документом, водієві не потрібно передавати в руки поліцейським свої документи.
Не забули в законопроекті і про пішоходів – 51 грн за перехід дороги на червоне світло вже не вистачить.
Штрафи для водіїв
З моменту прийняття в першому читанні законопроекту №2695 про збільшення штрафів і посилення відповідальності за “п’яну” їзду пройшов майже рік. За цей час законопроект зазнав безліч змін, пройшов всі необхідні комітети і готовий до винесення в зал на остаточне голосування.
“Законопроект №2695 буде розглядатися у вівторок”, – заявив днями заступник голови МВС Антон Геращенко. Якщо документ підтримають, то нові норми вступлять в силу на наступний день після його опублікування.
А змін гряде багато. Наприклад, мінімальний штраф за найпоширенішим порушенням складе для водіїв 510 грн. Зокрема, таке покарання хочуть впровадити за непристебнутий ремінь або відсутність мотошлема. Зараз за такі порушення передбачено штраф у розмірі 51 грн, тобто він збільшується в десять разів.
Ті ж 510 грн доведеться заплатити, якщо номерний знак автомобіля не висвітлюється або водій говорить по телефону без гарнітури – зараз 170 грн і 425 грн відповідно. Штраф за порушення правил проїзду перехресть, зупинок, проїзд на заборонний сигнал світлофора, правил обгону також пропонується підвищити з 425 грн до 510 грн. Планується збільшення штрафів і за втечу з місця ДТП – з 255 грн до 3,4 тис. Грн.
Істотно хочуть посилити покарання і за перевищення встановленого швидкісного ліміту в населених пунктах (50 км / ч) – аж до 3,4 тис. Грн. І якщо в першому читанні законодавці пропонували збільшити розмір стягнення тільки за перевищення швидкості більш ніж на 50 км / год, то до другого читання вирішили збільшити штраф і за перевищення від 20 до 50 км – з 255 грн до 340 грн. Якщо ж швидкість транспортного засобу не перевищує 69 км / год, водія штрафувати як і раніше не зможуть.
Штраф за ненадання переваги в русі авто швидкої, поліції або аварійній службі пропонується підвищити з 510 грн до 680 грн, а за створення аварійної ситуації – з 680 грн до 1445 грн (в першому читанні передбачався штраф в розмірі 3400 грн). Також переглянули підвищення штрафу щодо порушення ПДР, яке призвело до ДТП. Його хочуть підвищити з 340 грн до 850 грн, замість 1190 грн, як пропонувалося раніше.
Що стосується керування транспортним засобом водієм, який не має при собі прав, то таке порушення оцінили в 425 грн. Якщо ж у людини немає прав зовсім, то таке водіння обійдеться йому в 3,4 тис. Грн, а якщо поліцейські застукають за кермом водія, якого позбавили прав, то штраф становитиме 20,4 тис. Грн.
І, звичайно ж, залишилося підвищення штрафів за порушення в стаі сп’яніння. Зокрема, штраф за нетверезе водіння пропонується підвищити з 10,2 тис. До 17 тис. Грн з позбавленням водійського посвідчення на рік. За повторне порушення протягом року за новими правилами штраф складе 34 тис. Грн з позбавленням прав на три роки і можливим оплатним вилученням автомобіля або адміністративний арешт на 10 діб. А на третій раз водієві буде світити штраф в розмірі 51 тис. Грн з позбавленням водійських прав на 10 років з конфіскацією транспортного засобу.
До речі, в кінцевому варіанті законопроекту водіння авто в нетверезому стані знову повернули під юрисдикцію адміністративних порушень. Нагадаємо, з 1 липня 2020 року Кримінальний кодекс України було доповнено ст. 286-1 “Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”. Відповідно, покарання за ці порушення були прибрані з ст. 130 КУпАП. Після чого вона передбачала адміністративну відповідальність тільки за керування в стані сп’яніння водними судами.
“Зараз же законодавці хочуть в залежності від тяжкості правопорушення розділити відповідальність за водіння в нетверезому вигляді. Частина залишиться кримінальним проступком, а найбільш поширені випадки, де обійшлося без ДТП, – повернуться до Адмінкодексу у вигляді ст. 130.
Ще одна важлива зміна, яке може засмутити любителів “п’яною” їзди, – це збільшення строків розгляду справи в суді за порушення, пов’язані зі ст. 130 КУпАП до одного року. Тоді як сьогодні на залучення п’яного водія до адміністративної відповідальності судам відведено три місяці. Через що багато таких справ закриваються після закінчення термінів давності, а п’яний водій звільняється від відповідальності.
У разі ДТП з постраждалими, водій, який керував авто в нетверезому вигляді, не зможе розраховувати на звільнення від відбування покарання у зв’язку з примиренням сторін або випробувальним терміном, а також на умовно-дострокове звільнення, амністію або помилування. Тепер водіям буде загрожувати реальний термін. Наприклад, за порушення ПДР, що спричинили за собою нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості – до трьох років позбавлення волі. Ті самі діяння, які спричинили нанесення тяжких тілесних ушкоджень, – позбавлення волі на термін від 3 до 8 років, в разі смерті – від 5 до 10 років, в разі смерті кількох людей – від 7 до 12 років.
Є і хороші новини для водіїв. З кінцевого варіанту законопроекту, який будуть виносити на голосування в зал, пропала дуже спірна норма про обов’язок водія на вимогу співробітників поліції передати водійське посвідчення, реєстраційний документ на транспортний засіб і страховку для перевірки. Замість цього пропонується залишити в обов’язки водія саме “пред’явити” документи так, щоб інспектор мав можливість переписати дані. Також прибрали пункти про відключення двигуна при зупинці поліцейськими на поверхневу перевірку.
У МВС, до слова, вже заявили, що особливо наполягати на цих поправках не планують. “Звучить питання, що це буде свавілля поліції. Ми готові відмовитися саме від цього пункту при розгляді цього закону. Якщо це необхідний компроміс, давайте так і зробимо”, – заявив днями заступник голови МВС Антон Геращенко.
Приймуть ймовірні зміни і щодо інших учасників дорожнього руху – пішоходів, велосипедистів та осіб, які керують гужовим возами. Наприклад, штраф для пішоходів за перехід в недозволеному місці або на заборонений сигнал світлофора пропонується підвищити з 51 грн до 255 грн, а штраф за порушення ПДР велосипедистами або гужовим возами – з 85 грн до 340 грн. За ті ж порушення в нетверезому вигляді штраф для всіх перерахованих вище категорій зростає з 136 грн до 680 грн, а за створення аварійної ситуації – з 170 грн до 850 грн
Коментарі
Loading…