28 листопада 2024 року в м. Києві за ініціативою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «ВГЦ “Волонтер”» відбувся семінар з нагоди початку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.
Нагадаємо, КЦС ВС став співорганізатором пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей (http://surl.li/ymqifa).
Впровадження в Україні такого елементу правосуддя, дружнього до дитини, як спеціалізація суддів з розгляду справ сім’ї та дітей, зумовлене взятими нашою державою зобов’язаннями згідно з Конвенцією ООН про права дитини й необхідністю подальшої імплементації міжнародних стандартів, рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини.
Завданнями пілотування є:
- адаптація судового розгляду до потреб дитини та його спрямованість на її найкращі інтереси;
- забезпечення підготовки фахівців, які працюють із дітьми в системі правосуддя;
- запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей;
- покращення доступу до правосуддя шляхом залучення до вирішення справ щодо сім’ї та дітей суддів відповідної галузевої спеціалізації;
- втілення системного підходу та ефективної міжвідомчої взаємодії в питанні захисту прав дитини, яка потрапила в сферу дії правосуддя;
- сприяння якісному й оперативному розгляду судових справ з питань сім’ї та дітей суддями, що мають поглиблені знання та навички з розгляду такої категорії справ;
- формування якісно нової системи правосуддя, дружнього до дитини.
У заході взяли участь представники Верховного Суду, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Національної школи суддів України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, неурядових організацій, а також 11 пілотних судів-учасників проєкту.
Голова КЦС ВС Борис Гулько, відкриваючи захід, зазначив, що запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є важливим з огляду на дотримання Україною міжнародних стандартів щодо доступу дитини до правосуддя у цивільних провадженнях, які зачіпають права та інтереси дитини, забезпечення найкращих інтересів дитини, вирішення проблемних питань, що виникають під час розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю, в тому числі в умовах воєнного стану.
Голова КЦС ВС відзначив, що цього року кількість справ у касаційному суді, пов’язаних із вихованням дітей, якщо порівняти з 2023 роком, зросла більше ніж удвічі. Передусім це пов’язано з військовою агресією ворога та вимушеним переселенням мільйонів дітей. У сьогоднішніх реаліях повномасштабної війни захист дітей є однією з найважливіших місій держави. Тому реалізація пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є надважливою.
Також учасників заходу привітав Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук. Він зазначив, що попри складні часи для нашої держави девіз «Діти – наше майбутнє» має бути втілений у практику. Олександр Банчук висловив сподівання, що невдовзі реалізація пілотного проєкту покаже позитивні результати, з урахуванням яких будуть внесені зміни до законодавства. Важливо, щоб закони, які враховують і реалізують найкращі інтереси дитини, застосовувалися суддями у повсякденній практиці.
Під час заходу обговорили актуальні питання, які стосуються запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей. Заступник Міністра соціальної політики України Ірина Постоловська акцентувала на необхідності запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини, як однієї з умов євроінтеграції України. Керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова наголосила на важливості впровадження спеціалізації суддів у рамках реформи найкращого догляду за дітьми та забезпечення права кожної дитини на сім’ю.
Керівниця секції захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джин Чой і координатор проєктів захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віталій Старіков поінформували про пріоритети діяльності ЮНІСЕФ щодо захисту дітей в системі правосуддя, впровадження спеціалізації та дружніх до дитини підходів у цивільному судочинстві.
Про потребу забезпечення комплексного й міждисциплінарного підходу до навчання суддів та інших учасників цивільних проваджень, що стосуються прав та інтересів дитини, наголосив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук.
Учасникам презентували досвід запровадження в Україні елементів сімейної спеціалізації суддів і представили мету та очікувані результати пілотного проєкту, основні напрями та етапи його реалізації. Виступили суддя ВС у КЦС, член Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Павло Пархоменко та голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права й залучена експертка Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Лариса Гретченко. Про досвід запровадження сімейної спеціалізації суддів в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області (її запроваджено з 2006 року) поінформувала також суддя цього суду Олена Бальжик.
Ініціатива щодо пілотування запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей втілюється в межах реалізації проєкту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у співпраці з Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
Джерело:
https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1710562/
Коментарі
Loading…