Запровадження спеціалізації суддів у справах щодо дітей може продемонструвати міжнародним партнерам, як Україна втілює міжнародні стандарти на шляху до вступу до Європейського Союзу. Про це сказав суддя Верховного Суду в Касаційному цивільному суді Павло Пархоменко, представляючи пілотний проєкт щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх. В засіданні також взяли участь суддя Великої Палати ВС Ольга Булейко, секретар Третьої судової палати КЦС ВС Ірина Фаловська та судді ВС у КЦС Євген Синельников і Ганна Коломієць.
Павло Пархоменко зазначив, що Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх (МКР) уже зробила дуже багато у сфері кримінального судочинства, водночас завдяки міжнародним партнерам та зацікавленим особам сфера цивільного судочинства також не залишається поза її увагою.
Доповідач наголосив, що в умовах повномасштабної війни справи, які стосуються інтересів дітей, набули ще більшого значення. Кількість таких справ зростає, при цьому сімейні спори – це одна з найскладніших категорій справ.
За його словами, слід звернути увагу на такі аспекти:
- забезпечення судового розгляду справ з урахуванням найкращих інтересів дитини та її думки;
- використання мови, яка відповідає віку та рівню розвитку дитини;
- забезпечення співпраці між різними фахівцями для отримання повного розуміння дитини, а також оцінки її правового, психологічного, соціального, емоційного, фізичного та пізнавального стану;
- усунення невиправданих затримок і ризиків несприятливих наслідків для дитини;
- посилення обґрунтованості судових рішень та пояснення їх мовою, зрозумілою для дитини;
- посилення обізнаності фахівців з міжнародними стандартами, змінами до законодавства і практикою у сфері сімейних правовідносин.
Наслідком цього має бути посилення організації правосуддя, дружнього до дитини, на основі міжнародних стандартів, зобов’язання за якими взяла на себе Україна.
Суддя зазначив, що КЦС ВС виступив співорганізатором пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей (http://surl.li/ymqifa). Також за спільної ініціативи КЦС ВС та МКР за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «ВГЦ “Волонтер”» 28 листопада 2024 року в приміщенні Суду було проведено семінар з нагоди початку реалізації пілотного проєкту (http://surl.li/xnliwq).
Згодом учасники проєкту підписали меморандум про співпрацю (три з 11 судів, що беруть у ньому участь, мають підписати документ найближчим часом). Триває робота щодо визначення відповідної спеціалізації в судах – учасниках проєкту, організації навчання суддів тощо.
Павло Пархоменко звернув увагу, що в проєкті беруть участь суди з різних регіонів України. Він висловив великі сподівання на те, що судова система України стане прикладом, як успішно реалізувати проєкти створення правосуддя, дружнього до дитини. За його словами, в Україні вже певний час існує позитивний досвід запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей в судах першої інстанції. Тож після успішної реалізації пілотного проєкту такий досвід можна буде поширити на всі суди країни.
При цьому доповідач сказав, що запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей – це перший крок до запровадження в Україні сімейних судів. Такий крок є досить серйозним, водночас для іноземних партнерів він може стати прикладом того, що Україна на шляху вступу до ЄС запроваджує європейські стандарти.
Серед очікуваних результатів проєкту Павло Пархоменко назвав: виконання зобов’язань України щодо розбудови дружнього до дітей правосуддя на засадах призначення спеціалізованих суддів у справах дітей і забезпечення проходження такими суддями відповідної підготовки; запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей як способу оперативного реагування на зміну суспільних правовідносин і викликів воєнного часу; заохочення тісної співпраці між різними фахівцями та практична реалізація мультидисциплінарного підходу в якнайкращих інтересах дитини; підвищення ефективності судового розгляду справ щодо сім’ї та дітей, оперативного ухвалення законного й справедливого рішення з урахуванням найкращих інтересів дитини; примноження найкращих правозастосовних практик і посилення єдності судової практики при розгляді справ щодо сім’ї та дітей; створення сучасної цілісної системи спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей на принципах обов’язковості й безперервності професійного навчання; формування якісно нової системи правосуддя, дружнього до дитини.
Крім того, доповідач звернув увагу, що ВС уже напрацював позитивну практику розгляду сімейних спорів, яка враховує найкращі інтереси дитини. В деяких випадках через відсутність чіткого законодавчого регулювання касаційний суд сформулював відповідні необхідні правові позиції.
Презентація Павла Пархоменка – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2024/Prezent_realiz_pil_proektu.pdf
Джерело:
https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1726334/
Коментарі
Loading…