25 лютого 2025 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями» (далі — Закон), розроблений Міністерством юстиції та внесений Президентом України Володимиром Зеленським. Законопроєкт № 0297 було прийнято за основу та в цілому.
«Враховуючи предмет Конвенції, її ратифікація є важливим сигналом про те, що злочини проти культурних цінностей неприпустимі на всій території України, включно з тимчасово окупованою територією. Адже саме на тимчасово окупованій території України зафіксовано численні факти незаконних археологічних розкопок, «реставраційних» робіт та вивезення/розграбування культурних цінностей із закладів культури (музеїв, бібліотек, архівів), які здійснюють представники окупантів, тіньові структури, «чорні» археологи», — зазначила заступниця Міністерки юстиції Інна Богатих під час представлення законопроєкту на пленарному засіданні ВРУ.
Конвенція Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (далі — Нікосійська конвенція, Конвенція), була відкрита для підписання 19 травня 2017 року у м. Нікосія та набрала чинності 01.04.2022. Таким чином, Україна стала 8-ою державою світу, яка ратифікувала так звану «Нікосійську конвенцію». Також багатосторонній договір ратифіковано такими державами, як Албанія, Кіпр, Греція, Угорщина, Італія, Латвія та Мексика.
Основу Нікосійської конвенції складає Глава II, яка визначає правопорушення, що мають бути криміналізовані державами-учасницями для досягнення цілей Конвенції, а саме: крадіжка та інші форми незаконного заволодіння культурними цінностями, незаконні розкопки та вилучення, незаконні ввезення та вивезення, набуття права власності, розміщення на ринку, підроблення документів, а також знищення і пошкодження як рухомих, так і нерухомих культурних цінностей.
Конвенція передбачає законодавчі й практичні заходи, що мають бути вжиті державами на національному та міжнародному рівнях, з метою запобігання та боротьби з незаконним обігом культурних цінностей та їх умисним знищенням або пошкодженням.
Україна ратифікувала Нікосійську конвенцію із заявою до статті 19 Конвенції. Метою заяви є визнання Конвенції як правової підстави для екстрадиції або взаємної правової допомоги у кримінальних справах стосовно правопорушень, зазначених у цій Конвенції.
Центральними органами України, на які покладаються повноваження щодо міжнародного співробітництва у кримінальних справах згідно з Конвенцією, визначені: Міністерство юстиції України (щодо запитів під час судового провадження), Офіс Генерального прокурора (щодо запитів під час досудового розслідування) та Національне антикорупційне бюро України (щодо запитів про надання взаємної правової допомоги у кримінальних провадженнях, в яких воно здійснює досудове розслідування).
З метою імплементації Конвенції у законодавство України та створення умов для її належного виконання, на розгляді Верховної Ради України перебувають внесені Президентом України разом з пропозиціями про ратифікацію два імплементаційних законопроєкти (реєстр. № 12309 і реєстр. № 12310). Вони передбачають зміни до Кримінального кодексу, Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Закону України «Про культуру» та інших.
Відповідно до статті 2 Закону він набере чинності одночасно із вказаними законами України про зміни до законодавства, у день набрання чинності тим із них, який набере чинності пізніше.
Після прийняття відповідних законопроєктів Україна завершить виконання внутрішньодержавних процедур, спрямованих на надання згоди на обов’язковість для неї Конвенції.
Нікосійська конвенція набере чинності для України в перший день місяця, що настає після закінчення тримісячного строку після здачі на зберігання ратифікаційної грамоти.
Джерело:
https://minjust.gov.ua/news/ministry/ukraina-ratifikuvala-konventsiyu-re-pro-pravoporushennya-povyazani-z-kulturnimi-tsinnostyami
Коментарі
Loading…