4-6 березня 2025 року Комітет міністрів Ради Європи вперше розглянув стан виконання рішення Європейського суду з прав людини у міждержавній справі «Україна проти Росії» (щодо Криму) за заявами №№ 20958/14 та 38334/18. Ця подія є вагомою перемогою України на шляху до відновлення справедливості.
Міністерство юстиції України підкреслює значущість цього рішення для міжнародного правопорядку. ЄСПЛ чітко визнав Росію відповідальною за системні порушення прав людини в окупованому Криму з 27 лютого 2014 року — це важливе юридичне визнання злочинів Росії на найвищому міжнародному рівні.
Рішення суду підтвердило те, про що Україна заявляла з перших днів окупації: Росія вчиняє на півострові численні порушення прав людини, включаючи переслідування, насильницькі зникнення, незаконні арешти, тортури та цілеспрямоване переслідування кримських татар та інших.
Особливо важливо, що держави-члени Ради Європи продемонстрували солідарність з Україною та готовність разом працювати над механізмами примушення Росії до відповідальності. Попри ігнорування Росією міжнародних судових рішень, міжнародна спільнота об’єдналася навколо України у прагненні забезпечити виконання рішення ЄСПЛ.
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина наголосила: «Ми здобули важливу перемогу для України та міжнародного права. Це не просто юридичне рішення — це крок до відновлення справедливості для всіх жертв російської окупації Криму. Завдяки підтримці наших партнерів ми продовжуємо успішну роботу з притягнення Росії до відповідальності».
Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко, у свою чергу, подякувала країнам-членам Ради Європи за висловлену підтримку України в процесі виконання цього рішення та спільної роботи над створенням ефективних міжнародних механізмів контролю за виконанням рішення ЄСПЛ у цій справі.
За результатами засідання Комітет міністрів затвердив перелік конкретних вимог до Росії, серед яких:
– звільнення та безпечне повернення під юрисдикцію України всіх українських політв’язнів;
– припинення всіх форм тортур та жорстокого поводження;
– негайне припинення етапування в’язнів з Криму на територію Росії;
– притягнення до відповідальності винних у порушеннях прав людини;
– припинення дискримінації кримських татар;
– забезпечення права на освіту кримськотатарською та українською мовами.
Міністерство юстиції України розцінює цей результат як переконливе свідчення того, що наша стратегія працює: Україна може успішно використовувати міжнародні правові механізми для захисту своїх громадян та національних інтересів. Міжнародна підтримка, яку отримала Україна в Раді Європи, підтверджує, що світ стоїть на боці правди та справедливості.
Це рішення — важливий крок у нашій спільній з партнерами роботі з притягнення Росії до відповідальності через міжнародні судові механізми, санкційний тиск та інструменти компенсації збитків. Україна не зупиниться, доки всі жертви російської агресії не отримають справедливість.
Нагадаємо: ще 14 січня 2021 року в ухвалі щодо прийнятності у справі ЄСПЛ встановив, що Російська Федерація здійснює ефективний контроль над Автономною Республікою Крим та м. Севастополь з 27 лютого 2014 року.
У рішенні щодо суті від 24.06.2024 року Велика палата ЄСПЛ визнала Російську Федерацію відповідальною за системні та грубі порушення прав людини в окупованому Криму з 27 лютого 2014 року.
Джерело:
https://minjust.gov.ua/news/ministry/vajliva-peremoga-ukraini-v-espl
Коментарі
Loading…