in

ВЕРХОВНА РАДА ПІДТРИМАЛА У ПЕРШОМУ ЧИТАННІ ЗАКОНОПРОЄКТ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ДО ЗАСУДЖЕНИХ ТА ОСІБ, ЯКІ ТРИМАЮТЬСЯ ПІД ВАРТОЮ, ЗАХОДІВ ПРИМУСОВОГО ГОДУВАННЯ

ерховна Рада прийняла за основу підготовлений Міністерством юстиції законопроєкт №4324 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування». Метою законопроєкту є вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства в частині врегулювання процедури розгляду судами питання застосування заходів примусового годування засуджених та осіб, які тримаються під вартою, та які відмовляються від їжі (оголошують про голодування).Про це повідомила заступниця Міністра юстиції Олена Висоцька.

«Сьогодні існують випадки, коли засуджені або особи, узяті під варту, з різних причин свідомо відмовляються від прийняття їжі. Такий вид протесту завдає колосальної шкоди здоров’ю зазначених осіб, а також є смертельно небезпечним. Водночас застосування примусового годування без обґрунтованої необхідності, тобто за відсутності медичних показань, є неприпустимим. На сьогодні у Кримінальному процесуальному кодексі України відсутня норма, що стосується процедури розгляду судами примусового годування осіб, які тримаються під вартою. У зв’язку з цим та враховуючи положення статті 2 Кримінального процесуального кодексу України, якою передбачено, що завданнями кримінального провадження є те, зокрема, щоб жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, проєктом Закону пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України», – пояснила Олена Висоцька.

Таким чином, законопроектом пропонується доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України новою ст. 206-1 «Ухвала слідчого судді, суду про примусове годування підозрюваного, обвинуваченого, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою».

«Відповідно до нової законодавчої норми, до підозрюваного або  обвинуваченого, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, і який заявив про відмову від прийняття їжі, може бути застосоване примусове годування лише на підставі ухвали слідчого судді, суду. Застосування примусового годування без ухвали слідчого судді, суду забороняється», – наголосила заступниця Міністра.

Клопотання про примусове годування підозрюваного, обвинуваченого, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та матеріали, якими воно обґрунтовується, подаються прокурором на підставі відомостей від установи попереднього ув’язнення, закладу охорони здоров’я до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого утримується підозрюваний, обвинувачений, та повинно містити короткий виклад обставин, які передували відмові від їжі та голодуванню.

До клопотання обов’язково додається висновок лікаря про те, що підозрюваному, обвинуваченому, який заявив про відмову від прийняття їжі, загрожує значне погіршення стану здоров’я та існує очевидна загроза його життю, що підтверджується відповідними медичними документами, які містять результати лабораторних, інструментальних та інших необхідних досліджень.

Клопотання про примусове годування підозрюваного, обвинуваченого розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту його надходження до суду.

Проектом також пропонується визначити, що під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 КПК України, має право вирішувати питання про застосування до засуджених примусового годування. Відповідне клопотання (подання) подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

День підприємця. Підтримуємо лідерів підприємництва.

Президент України Володимир Зеленський в п’ятницю привернув увагу до теми можливості повномасштабної війни з Росією.