in , ,

Вертинський про Київ. Невідомі фото та вірш.

Йому, людині світу, аплодували Стамбул і Голлівуд, Париж і Шанхай, Сан-Франциско і Берлін. Але завжди і на повний голос він говорив: «Я киянин». 7 фактів, які пояснюють, чому Вертинський обожнював Київ.

 

Сирітське дитинство

21 березня 1889 року біля Євгенії Степанівни Сколацкой і Миколи Петровича Вертинського народився син Сашенька.

Слово Вертинському: «Ось тут, недалеко, навпроти Золотоворітського садка, в будинку 43 по вулиці Короленка, колишньої Великої Володимирської я народився»

Мати майбутнього співака померла після невдалої операції від зараження крові, коли хлопчикові ледь виповнилося три роки. Батько тяжко переживав смерть коханої, одного разу його знайшли лежачим без свідомості в снігу на могилі дружини. Наслідком стала швидкоплинні сухоти від якої Микола Петрович помер.

Саша Вертинський з сестрою

приймак

Сиріт взялися виховувати родичі. Дітей розділили. Саша потрапив в будинок до маминої сестри Марії Степанівні. Дитинство закінчилося.

Колишня вул. Фундуклеївська, зараз – Богдана Хмельницького

Слово Вертинському: «Мій дорогий, любий Київ! Ясніше всього я бачу його навесні. Ми жили тоді на Фундуклеївській вулиці. Вулиця та піднімалася від Хрещатика вгору і, дійшовши до Пироговській, красиво спускалася вниз, до Єврейського базару. Поруч з нашим будинком було квітникарство Крюгера, а на протилежному боці – анатомічний театр. Тому на вулиці завжди пахло або квітами, або трупами ».

Втім життєрадісна дитина вважав своє життя зовсім не поганий:

«… З маленької кімнати-конурки, відгородженій від парадної передній, вилазила глуха тітка Соня – третя і найстарша з маминих сестер. Вона говорила тільки по-українськи: – Ось тобі, шібздіку, конхветкі, только НЕ їж усі зразу! – І дарувала мені круглу коробочку монпансьє ».

важкий підліток

Саша ріс розумним, вразливим хлопчиком, гостро відчував красу. У десять років без праці надійшов до найпрестижнішої Першу київську гімназію.

Перша київська гімназія. Зараз – жовтий корпус Університету.

Слово Вертинському: «Мені виповнилося десять років. Я тримав іспит до підготовчого класу Київської першої гімназії. Іспит я склав блискуче – на п’ять. Тільки за Законом Божим батюшка, батько Семен, задав мені каверзне питання: «В який день Бог створив мишей? Цей день був мені точно відомий, але я ніяк не міг собі уявити, щоб Бог займався створенням непотрібних і шкідливих гризунів. Тому, подумавши, я сказав: Бог мишей не створював … Самі завелися! Екзаменатори розсміялися. Проте я отримав п’ять ».

Тітка хлопчика відрізнялася запальним характером і порола гімназиста. У відповідь Саша вчився все гірше і його виключили за неуспішність. У четвертій гімназії Олександр Вертинський насилу дотяг до кінця п’ятого класу.

Слово Вертинському: «Лежачи ночами на скрині в передній, на грубому солдатському килимі, весь в синцях, побитий і ображений, я гірко плакав. Тепер я, звичайно, дивлюся на все це іншими очима. Зрештою, виховувати чужих дітей ніхто не зобов’язаний, і я коштував їм, ймовірно, в цьому світі чималих грошей. Спасибі, що не помер від голоду … »

завзятий театрал

Київська молодь любила театр. Захоплення було повальним. Про театральну кар’єру мріяв кожен другий гімназист, і мабуть кожна гімназистка. Саша Вертинський винятком не був.

Контрактовий зал

На Подолі був знаменитий Контрактовий зал. Днем там кипіла торгове життя, а вечорами приміщення здавали під аматорські вистави за 10 руб. Гімназист Олександр усіма правдами і неправдами пробивався на підмостки. З першим же виходом на сцену підліток осоромився: вийшов і, не видано ні звуку, втік. Зате пізніше читання комічних діалогів власного твору мало успіх.

Соловцовського театр. Зараз в будівлі розміщується Театр ім. Франко

Дізнавшись, що Соловцовського театру потрібні молоді статисти високого зросту, Вертинський вирушив на «кастинг». З’ясувалося, що за участь в кастингу слід заплатити швейцара рубль. Рубль був вкрадений у тітки. Олександр отримав роль другого варта біля порога палацу. Потрібно було сказати одне слово «Імператор!», В якому відразу дві букви «р». Його вигнали з першої ж репетиції – моторошно гаркавив.

Слово Вертинському: «У Соловцова я остаточно переконався, що мистецтво вимагає жертв».

Київський босяк

Після чергового скандалу тітка відмовила йому від будинку. Доводилося ночувати на холодних сходах парадних і братися за будь-яку роботу.

Купецький парк, 1912 р Сьогодні – Хрещатий парк

Самою курйозної була недовга кар’єра готельного бухгалтера. Краще йшли справи з торгівлею. Торгував листівками і цигарками, розвантажував кавуни. З сина аристократки вийшов відмінний київський босяк.

молодий літератор

Але тут у долі Олександра Вертинського трапився крутий поворот. Його випадково зустріла колишня подруга його матері Софія Зелінська. У будинку Софії Миколаївни по вул. Володимирській, 67 збирався цвіт творчої молоді. Під впливом нових знайомих Олександр Вертинський пробує займатися журналістикою. Для газети «Київська тиждень» він пише рецензії на виступи гастролерів, складає розповіді: «Портрет», «Моя наречена», «Лялька», «Цигарки« Весна ».

На гонорари від публікацій він купує … старий фрак. Тоді ж він придумує свою першу фірмову «фішку»: вставляє в петлиці квітка, кожен день свіжий. Вже з 1912-го про Вертинського почали говорити як про подає надії молодому літератора.

Слово Вертинському: «У своїй хаті Софії Миколаївни я отримав перші уроки літературного смаку і серйозного ставлення до літературної справі».

У 19 років Вертинський залишає Київ. Він сповнений амбіцій і сподівань. Йому належить прожити бурхливе життя, об’їхати півсвіту, стати кумиром мільйонів.

кумир мільйонів

Наступного разу в Києві Олександр Миколайович Вертинський побуває лише 20 серпня 1945 року, вже після повернення з еміграції. Про це побачення з рідним містом він написав у листі дружині Лідії:

Слово Вертинському: «Ось я і в Києві. Не можу тобі описати те почуття, яке охопило мене при в’їзді в це місто мого дитинства і юності. Змінився він мало і, крім невпізнанного, зруйнованого до жаху Хрещатика – в усьому іншому він залишився таким, яким я запам’ятав його на все життя. Тільки став старше небагато. Скільки спогадів! Тут була кондитерська, де ми гімназистами крали тістечка. Ось Купецький сад, в який я лазив через паркан. Ось 1-а гімназія, де я навчався в підготовчому класі.

У мене ввечері концерт, і де? В тому самому колишньому Соловцовському театрі, де я був статистом і де відкрутив бінокль від крісла (хотів його продати – я був вічно голодний) і звідки мене з тріском вигнали! Сьогодні буду стояти на сцені і чаклувати над публікою – колишній артист, тепер – Вертинський.

Київ – це повернення в рідну домівку ».

Трохи пізніше Олександр Миколайович знявся в двох фільмах кіностудії ім. Довженка – «Полум’я гніву» (1955 г.) і «Кривавий світанок» (1956 р).

Слово Вертинському: «Наталіє Михайлівно Ужвій якось на зйомках сказала мені:« Те, що ви вивчили мову, це ще зрозуміло – мову можна вивчити, але звідки у вас справді українські інтонації? » І тоді, мало не плачучи від радості, я відповів їй: «Та це ж я ж тут народився!»

Олександр Вертинський помер в Ленінграді в 1957 році / Cловно передчуваючи швидку смерть він написав пронизливі вірші – освідчення в коханні рідному місту. Цікаво, що кияни прочитали їх в тільки в 1989!

Київ – Батьківщина ніжна,
Звучала мені уві сні,
Юність моя бунтівна,
Нарешті ти повернулася мені!
Я готовий цілувати твої вулиці,
Притискатися до твоїх майданах,
Я вже постарів, згорбився,
Втратив вже рахунок років …
А твої каштани дрімучі,
Панікадила весни –
Все цвітуть, як і раніше могутні,
Бережуть мої дитячі сни.
Я ходжу по рідному місту,
Як по кладовищу юних днів,
Кожен камінь я пам’ятаю змолоду,
Кожен кущ – виростав при мені.
Тут тоді торгували морозивом,
А наліво – була каланча …
Пожалій мене, Господи, Боже мій! …
Догоряє моя свічка! …

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Leave a Reply
  1. Хто читає матеріали перед друком? Це якесь неподобство! Переклад на українську робиться через “перекладач”, коли нема узгодження відмінків, повно русизмів. Треба ж себе хоч трохи поважати, не кажучи вже про повагу до читача.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

ЧОГО ДОСЯГЛИ НАЗК, НАБУ, САП ТА ІНШІ

Анонс засідань Верховного Суду у справах, які можуть бути цікавими для правників, ЗМІ та громадськості