in

Відкриваємо бізнес у Польщі: нарис про польську податкову систему

Як відкрити бізнес у Польщі: нарис про польську податкову систему

Голова Асоціації українського бізнесу в Польщі Ярослав Романчук на RAU-вебінарі розповів, що потрібно українцю, щоб відкрити бізнес у Польщі, і з якими системами оподаткування при цьому доведеться мати справу.

Протягом багатьох років Польща демонструє стабільну економіку, розвиток якої постійно стимулюється ЄС та інвесторами. Наприклад, один із таких стимулів стався у 2021 році, коли ЄС профінансував у Польщі програму розвитку бізнесу на період до 2027 року.

Ринок у цій країні дуже великий і з погляду умов ведення бізнесу вважається сприятливим.

Наприклад, згідно з аналізом Асоціації українського бізнесу в Польщі, в радіусі 1 тисячі кілометрів від Варшави знаходиться 250 млн. споживачів, а в радіусі 2 тисячі кілометрів від Варшави — 550 млн. споживачів.

Але коли на польський ринок намагаються вийти українці, вони роблять типові помилки. Так, за статистикою Асоціації, лише 30% нових компаній знайшли себе на ринку цієї країни, близько 40% лише намагаються на ньому закріпитися, а до того часу працюють то в плюс, то в мінус. Інші йдуть з ринку, так і не зумівши на ньому закріпитися.

Ярослав Романчук вважає, що в 2014-2015 роках компанії в Польщі створювали українці, які або переносили українську бізнес-модель на польський ринок, або заходили на нього без попереднього аналізу. Обидва варіанти у випадку з Польщею не працюють, оскільки польський ринок є дуже висококонкурентним.

У середині березня відбулася зустріч Асоціації українського бізнесу з польським Міністерством розвитку та технологій, на якій обговорили, як на законодавчому рівні спростити українцям процедуру оформлення бізнесу у Польщі. За підсумками вирішили створити законопроект, у якому все це буде детально розписано.

Найчастіше українці звертаються до Асоціації за допомогою в оформлення бізнесу та консультаціями щодо особливостей польського оподаткування. З цими ж питаннями підприємці України можуть також звернутися до польських центрів обслуговування бізнесу.

Щоб зареєструвати компанію у Польщі, необхідно отримати PESEL, тобто ідентифікаційний номер. Для його оформлення потрібна фізична присутність українця, проте зараз польський уряд надав можливість оформляти його дистанційно. При цьому немає значення, в якому статусі українець перетнув кордон Польщі (у статусі біженця чи ні), він все одно зможе скористатися всіма привілеями для ведення бізнесу в Польщі.

Найчастіше у Польщі компанії реєструють як ТОВ. Але, на відміну від України, щоб його зареєструвати, потрібен не лише засновник компанії, а й член її правління. При цьому, за словами Романчука, на відміну від України засновник компанії та член її правління не може бути однією людиною.

Після того, як компанію зареєструють, підприємець отримує доступ до електронного підпису. Далі потрібно відкрити рахунок у банку. Для цього потрібна особиста присутність і засновника підприємства, і члена її правління.

Щодо пошуку офісного приміщення. Для цього польське агентство іноземних інвестицій та торгівлі створило проект, який надає українцям безкоштовний коворкінг. Підприємці можуть використовувати його для тимчасового офісу до 4 місяців.

При наймі співробітників українцям слід враховувати, що у Польщі можна наймати студентів: у країні їх активно залучають до роботи ще у процесі навчання. Для майбутніх спеціалістів є спеціальні програми стажування на повний чи неповний робочий день.

Податки у Польщі
Усі суб’єкти господарювання у Польщі — платники ПДВ. Загальна ставка податку на додану вартість – 23%. Але з 1 січня у Польщі знизили ПДВ на паливо та природний газ до 8%, на електроенергію – до 5%, а на продукти харчування скасували взагалі. Також, за словами Ярослава Романчука, окрім ПДВ підприємцям у Польщі також потрібно сплачувати пенсійний податок – 37%.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Українська делегація представила свої пропозиції щодо нової системи гарантій безпеки для нашої держави

Війна 2022. Новий літопис. Автор ВІктор Чумак