in ,

Війна підтверджує ефективність FPV – дронів…

Привіт усім!

Травень закінчився, а червень розпочався з серйозних ударів українських БПЛА по всій Росії. Справді, зі своєрідного «великого буму»: «видовищної» атаки Служби безпеки України (СБУ) на чотири бази російської Дальньої авіації (ДА), а також низки диверсій на російських залізницях – за всім цим акуратно послідував ще один масований удар БПЛА (з України). Іншими словами: за останні 48 годин багато чого сталося. Отже, почнемо з початку.

***

Операція «Павутина»

У 2022 році ДА вступила у цю війну із загальною кількістю планерів бомбардувальників (наведені нижче цифри базуються на буквальному «підрахунку» літаків, видимих ​​на фотографіях за останні 10 років, під час роботи над книгою « Війна в Україні, том 6» ):

  • 55 середніх бомбардувальників Ту-22М-3,
  • 57 Туполєв Ту-95МС, та
  • 16 стратегічних бомбардувальників Туполєв Ту-160.

Усі ці літаки великі, і всі старі: їхнє виробництво припинилося на початку 1990-х років (це стосується і Ту-160, незважаючи на заяви Росії про відновлення їхнього виробництва). Вони потребують ретельного обслуговування (дійсно, Ту-160 «відомі» своїми хронічними проблемами, пов’язаними з двигунами), тому завжди виникало питання їхньої фактичної доступності. У військовій термінології це підсумовується кількістю «повністю придатних до виконання завдань» (FMC) літаків: літаків з усіма системами в робочому стані. Не лише їхній вік, але й три роки війни в Україні дають про себе знати: попередні удари українських БПЛА по базах ДА знищили щонайменше 2-3 Ту-95 та кілька Ту-22М-3. Дійсно, ситуація з ударами українських БПЛА по базах ДА стала настільки серйозною, що змусила росіян перемістити свої Ту-95 та Ту-160 з їхньої основної бази в Енгельсі та перерозподілити їх на більш віддалені об’єкти. Це ще більше ускладнило їхнє обслуговування. Відповідно, станом на початок цього року ДА в середньому мала менше 10 Ту-95МС і лише 4-6 Ту-160 у стані FMC. Аналогічно, в середньому лише близько 27 Ту-22М-3 були в робочому стані . Іншим знадобилося б від 24 до 168 годин, щоб привести їх до цього стану. Досить не дивно, що в березні цього року два великі російські заводи отримали контракт на капітальний ремонт шести Ту-95МС .

Жовтим кольором позначені бази, які використовувалися ДА для розміщення та експлуатації свого бомбардувального флоту протягом останніх двох років.

Згідно з українськими звітами, планування та виконання операції «Павутинка» розпочалося аж 18 місяців тому. Спочатку СБУ довелося контрабандою перевезти до Росії необхідні 150 дронів FPV . Вони зберігалися в кількох окремих сховищах, орендованих для цієї мети. Там українці перебудували кілька комерційних контейнерів на «пускові установки БПЛА», схожі на житлові модулі, як видно з наступних фотографій:

Більше зображень етапу підготовки безпілотника до операції.

У потрібний момент часу контейнери завантажували на випадково вибрані комерційні вантажівки, а їхнім (російським) водіям наказували їхати до вибраних точок поблизу авіабаз Оленя, Іваново, Дагілево та Біла. Після прибуття, за допомогою дистанційного керування (українці використовували для цього російські телекомунікаційні мережі), їхні дахи відкривали, БПЛА активували та відправляли в атаку. Наскільки відомо, фактично було запущено 116 БПЛА.

Тим часом їхня поява, безсумнівно, повністю застала росіян зненацька: авіабази, що зазнали нападу, були добре захищені системами радіоелектронної боротьби та протиповітряної оборони, але їхні екіпажі очікували ударів великих «крилатих» БПЛА далекого радіусу дії вночі. Не атаки «відкритих літальних апаратів», і тим більше «посеред дня».

Не дивно, що СБУ заявила про пошкодження або знищення 41 бомбардувальника, розвідувального та транспортного літака , які вона охарактеризувала як «34% бомбардувального парку Росії » вартістю «7 мільярдів доларів США».

***

Який висновок можна зробити щодо «результатів» цієї операції?

На основі наданих на сьогодні візуальних доказів (менше ніж через 24 години після проведення цієї операції) можна підтвердити лише невелику частину заяв про «41 знищений та/або пошкоджений літак».

Оленя А.Б.

В одному з повідомлень йдеться, що вантажівка прибула до Оленегорська, поблизу авіабази Оленя. Коли з його причепа вилетіли літаючі пристрої, водій повідомив у дорожню поліцію, що йому сказали їхати туди і що його хтось зустріне.

Відео того, що, ймовірно, було першим ударом по авіабазі Оленя. Наступні кадри , а потім ще один, де видно, як горять чотири Ту-95 та Ан-22 (шини були розміщені на крилах літаків в надії порушити розпізнавання зображень дронами, можливо, також як «останній західний» метод захисту). Горить паливний склад на східній стороні Високого.

Дим піднімається від наслідків атаки. Ще один швидкий погляд на палаючий аеродром. Для порівняння, ось супутниковий знімок від 26 травня (внизу).

Вид з FPV під час наближення до першого з трьох Ту-95МС на авіабазі Оленя. Очевидно, що найближчий літак вже пошкоджений влучанням біля кореневої частини правого крила: там знаходиться великий паливний бак. На передньому плані помітна велика купа використаних автомобільних шин: очевидно, цей літак готували до польоту. Судячи з інших, пізніше зроблених фотографій та відео, цей літак згорів.

Вид з FPV, що наближається до другого літака Ту-95МС у ряду з трьох на авіабазі Оленя. Чітко видно шини, що все ще лежать вздовж крила, та пожежну машину ліворуч. Дійсно, пожежогасіння вже тривало: цей літак був пошкоджений влученням у корінну частину лівого крила, внаслідок чого паливо розлилося на злітну смугу під ним і почало горіти: пожежники намагалися стримати вогонь.

Вид з FPV, що наближається до третього в ряду з трьох Ту-95МС на авіабазі Оленя. Це влучання спричинило найвидовищніший вибух: справді, воно зламало крило цього літака та викинуло в небо великі шматки гондол двигунів та обшивки крила. Цей Ту-95МС точно можна списати.

Висновок: 2 Ту-95МС були точно знищені, 1 «принаймні» пошкоджений. Крім того, було знищено транспортний літак, який по-різному називали «Ан-12» або «Ан-22» (якщо це був Ан-22: це був найбільший у світі транспортний літак з турбогвинтовим двигуном; було виготовлено 67 екземплярів, з яких 60 залишилися в Росії після розпаду Радянського Союзу; 5 перебували на зберіганні; 6 списали внаслідок аварій, залишивши лише 4 у робочому стані; за повідомленнями , їхня експлуатація припинена наприкінці 2024 року).

Дагілево АБ (за межами Рязані)

Повідомлення про атаку на авіабазу Рязань та виявлення якогось диму .

Іваново АБ

Є повідомлення про те, що в Іваново було збито один А-50, але візуального підтвердження цьому немає: лише «шум » і « ще більше шуму », а також зображення диму .

Висновок: наявні наразі докази не дозволяють підтвердити твердження про те, що саме там було знищено A-50.

Біла АБ

Безперечно, що дрони для цієї атаки були запущені з вантажівок у напрямку авіабази Біла – понад 4000 км від України. Росіяни залізли на вантажівку, щоб зупинити політ дронів. Після цього вантажівка вибухнула .

Супутникові знімки від 31 травня (верхнє зображення). Дрони мчать до авіабази . Аерофотознімок деяких пошкоджень. Палаючі літаки видно з автомагістралей .

Перший супутниковий знімок після удару, який з’явився в соціальних мережах, свідчить про те, що українці знищили до 3 Ту-95МС та 1 Ту-22М-3 на головному пероні авіабази Біла.

Повідомляється, що ще два Ту-22М-3 були підбиті, коли вони стояли всередині вибухонебезпечних зон в інших місцях навколо авіабази Біла.

Висновок: наявні наразі візуальні докази свідчать про знищення 3 Ту-95МС та 3 Ту-22М-3 на аеродромі Біла. Ще один, два або навіть три Ту-95МС були пошкоджені.

Воскресенськ АБ

Окремі пожежі можна побачити здалеку на авіабазі Воскресенськ.

Українка АБ

Є повідомлення про те, що авіабаза Українка в Амурі (Далекий Схід Росії) була атакована, але вантажівка з дронами так і не дісталася туди. У повідомленні йдеться, що вантажівка почала горіти, і чоловік зайшов у трейлер, коли він вибухнув.

Що можна оцінити щодо загальних наслідків операції «Павутинка»?

Це, перш за все, великий пропагандистський переворот. Майте на увазі, що занадто багато людей досі вважають «стратегічні бомбардувальники» чимось на кшталт «символу військової могутності», хоча їх замінили міжконтинентальні балістичні ракети в ролі «основного засобу стратегічного стримування» ще на початку 1960-х років. Можна стверджувати, що бомбардувальники частково відновили свій стратегічний потенціал завдяки широкому застосуванню крилатих ракет, яке розпочалося в 1980-х роках: справді, значна частина російської гордості за себе як за «наддержаву» походить від володіння флотом стратегічних бомбардувальників, здатних розгортати таку зброю.

Безсумнівно, пропаганда є фундаментальною частиною війни: той, хто може вразити громадську думку тим чи іншим чином, може виглядати «переможцем», навіть коли зовсім не досяг успіху (якщо є сумніви, перевірте останній «успіх» Пакистану проти Індії… принаймні на «Заході»).

Однак – і це особливо стосується таких холоднокровних голів, як Дон, не кажучи вже про таких саркастичних придурків, як Том – потрібно постійно пам’ятати про «військові реалії». З цією війною, яка триває вже четвертий рік, не тільки значна частина бомбардувального парку ДА була зношена, але навіть російські можливості виробляти такі крилаті ракети, як Х-101, значно зменшилися – значною мірою через залежність від імпорту (головним чином) американських мікросхем та материнських плат. Дійсно, значна частина парку Ту-22М-3 «нічого не робила» протягом останнього року: запаси їхніх ракет класу «повітря-поверхня» Х-32 були значною мірою вичерпані, а збиття одного такого бомбардувальника українськими далекобійними С-200/СА-5 «Гаммон» чітко виявило їхню вразливість до протиповітряної оборони. Всупереч російським заявам, флот ніколи не був модернізований до передового стандарту, ані переозброєний тим, що помилково називають «Х-47» (насправді: 9-S-7760 «Кинжал»/АС-24 «Кіллджой»): єдиним типом на російській озброєнні, здатним використовувати цю зброю, залишається МіГ-31К, і немає жодних доказів того, що будь-який з них був підбитий учора. Справа в тому, що вже до цієї української операції фактична цінність Ту-22М-3 для Росії була настільки низькою, що дивно, що Пудинг не наказав перенавчити їхні екіпажі в піхоту та відправити на штурм Покровська…

Більше того, заяви СБУ про знищення «російських літаків вартістю 7 мільярдів доларів США» – абсолютно безглузді: незалежно від типу, всі вони були виготовлені за часів СРСР, і Пудинг не витратив жодного цента своїх… ем… російських грошей на їх придбання.

З військової точки зору, набагато важливішими є докази того, що українцям, схоже, вдалося знищити 2-5 Ту-95: через зменшення кількості планерів FMC, ті кілька літаків, які були підтверджені або можуть бути визнані знищеними, становили до 50% флоту, фактично задіяного в операціях проти України (шляхом вивільнення Х-101).

Тим не менш, парк Ту-160 ДА, схоже, все ще існує: станом на 24 години після цих атак немає жодних доказів того, що якийсь із них був уражений.

Те саме стосується і російського парку А-50: навіть якщо один був пошкоджений або знищений, їхні втрати на початку 2024 року вже змусили Повітряно-космічні сили (ПКС) Росії тримати їх подалі від поля бою. Вже рік тому флот скоротився до семи, можливо, восьми А-50, тоді як проект А-100 був скасований у лютому 2024 року, оскільки росіяни не могли отримати необхідну електроніку із «Заходу». Таким чином, вибачте, але наслідки будь-яких пошкоджень від нападу на російські А-50 залишатимуться вкрай обмеженими.

Більше того: наразі немає жодних доказів того, що СБУ намагалася атакувати будь-які російські підрозділи, що використовують ударні безпілотники «Шахед»/«Геран», а також ті, що використовують балістичні ракети «Іскандер»: типи зброї, що були застосовані для здійснення масових ударів вглиб України протягом останніх двох років і завдали найбільшої шкоди та жертв.

У сукупності це означає, що росіяни залишатимуться здатні завдавати ударів по Україні як крилатими ракетами Х-101, так і далекобійними ударними безпілотниками «Шахед»/«Геран» (та подібними), а також «Іскандерами» (не кажучи вже про крилаті ракети, запущені з їхніх військових кораблів та підводних човнів у Чорному морі).

***

З нашої точки зору, набагато важливішим буде «кумулятивний ефект» цих зусиль: враховуючи, що протягом останніх двох тижнів українці проклали щонайменше два основні «коридори ЗРК» через російські системи ППО, розгорнуті вздовж міжнародного кордону. Це було зроблено шляхом систематичних атак (зазвичай безпілотниками, але також і кількома ракетами Storm Shadow/SCALP-EG) на російські наземні системи ППО (передусім «Бук»/SA-17 Grizzly та «Тор»/SA-15 Gauntlet).

(Щодо того, як і чому це робиться, див. попередні статті, посилання на які доступні тут: IADS, частина 2. )

Утворений(і) коридор(и) дозволяє(ють) українцям розгорнути десятки своїх БПЛА проти цілей глибоко всередині Росії. Минулої ночі два такі коридори були використані для розгортання БПЛА для ударів по авіабазах Борисоглібська та Липецька, наприклад; про додаткові удари повідомлялося з Курську, Рязані, Воронежа, а також з Ростова, на півдні. Точно невідомо, які пошкодження були завдані де, але: поліція Keystone Cops у Москві (Міністерство оборони Росії) заявила, що збила 164 українських БПЛА протягом ночі, що свідчить про масштаби цих зусиль.

За умови, що СБУ (та інші українські служби) продовжать систематично розгортати далекобійні ударні безпілотники для враження, пошкодження, можливо, навіть виведення з ладу основних елементів російської збройової промисловості (включаючи щонайменше два заводи з виробництва безпілотників), а потім продовжуватимуть тримати цей сектор російської економіки під тиском (ніхто ніколи не вигравав жодної війни, завдавши удару по одному збройовому заводу лише один раз), це майже напевно матиме чіткі та тривалі наслідки.

У цьому відношенні можна сподіватися, що українці винесли уроки зі своїх – і російських – попередніх невдач, спричинених безсистемним вибором цілей, а удари завдаються абсолютно випадковим чином (див.: один тип цілей в один день або протягом одного тижня, зовсім інший тип цілей наступного дня/тижня тощо).

***

Атаки на аеродроми були не єдиними внутрішніми загрозами, що з’явилися минулого тижня. На керівника роти авіаційної оборони напав чоловік з молотком, але він вижив.

Росія розслідує загибель двох чоловіків внаслідок вибуху в Ставрополі. Одним з них був майор Заур Гурцієв, який, як стверджується, був відповідальним за повітряне бомбардування Маріуполя, а згодом став його заступником мера (примітка: як майор російських збройних сил, а потім ще й другорядна політична фігура, міг бути «відповідальним» за «керування повітряним бомбардуванням Маріуполя» – не пояснюють ні росіяни, ні українці).

Вранці 30 травня на навчальній базі 155-ї бригади морської піхоти у Владивостоці, підрозділі, який ненавидить українська армія за скоєні ним злочини, сталися два вибухи. На місце події було направлено десять машин швидкої допомоги та евакуаційний гелікоптер. Повідомляється, що пошкоджену військову техніку та спеціалізоване обладнання накрили брезентом та забрали на вантажівки. Два легкові автомобілі вивезли під брезентом. За одним повідомленням, перед вибухами дороги були перекриті, а гелікоптери кружляли в повітрі . Автомобілі водіїв поблизу бази обшукали. Повідомляється, що за операцією стояла Розвідка Міністерства оборони України. Росія заявила, що вибухи були спричинені газовими балонами, і ніхто не постраждав.

У Брянську обвалився міст , коли під ним проїжджав пасажирський поїзд , внаслідок чого поїзд зійшов з рейок , загинуло 7 осіб і було поранено 76. Росія спочатку стверджувала, що це був саботаж , але пізніше зняла цю заяву. Тієї ж ночі в Курську обвалився другий міст , внаслідок чого вантажний поїзд зійшов з рейок і поранив ногу один з машиністів поїзда. Пізніше росіяни заявили, що обидва інциденти були спричинені вибухами .

Хоча немає сумнівів, що всі ці операції «несуть війну росіянам» – навіть викликаючи скарги на загальне незнання того факту, що країна перебуває у стані війни, що з’являються в соціальних мережах – слід пам’ятати: вони все ще мають лише мінімальний вплив на «москвичів» та «бюргерів». Громадян двох російських метрополій – Москви та Санкт-Петербурга відповідно: людей, які «насправді важливі» для Пудинга.

Найголовніше: все це поки що має мінімальний вплив на загальну бойову спроможність Росії. Це суттєво не зменшує ні можливості російських збройних сил продовжувати наступ углиб України, ні їхню здатність продовжувати просування – незалежно від того, наскільки повільно це відбувається і які втрати вони несуть у цьому процесі – вглиб України.

Отже, вибачте: ми обоє не лише «щеплені» від заяв СБУ про величезну шкоду, завдану Росії за останні два роки, але й просто не вважаємо, що є привід для святкувань та влаштовування вечірок. Вітаємо причетних; це був гарний успіх; а потім продовжуємо.

Те, що нальоти українських безпілотників на російські авіабази 1 червня були «радше схожими на рейд Дулітла», ніж на щось подібне до «російського Перл-Харбору» (як багато хто стверджував), стає ще більш очевидним, враховуючи різні інші події останнього тижня.

Головними з них були відставка генерала Драпаті, командувача Сухопутних військ ЗСУ; іншою – прорив росіян у напрямку Покровська. Але, як завжди, почнемо з самого початку…

***

Курськ

Попередні російські здобутки були підтверджені, і відбулися нові здобутки на 3-4 км далі на захід. Росія також просунулася на кілометр поблизу Гуєва.

Російська авіація завдала удару по Олексіївці .

Батальйон 414-го полку безпілотників діє на Курській ділянці. Мадяр каже, що на кожні 5-6 000 цілей, які вони атакують, знищується лише десять ракетних установок, і їх рідко вражають повним ракетним зарядом .

Безпілотник знищив український прикордонний пункт , який забезпечував достатній захист для поліцейського всередині.

***

Харків

Харків знаходиться за 25 км від лінії фронту, але російський безпілотник FPV з боєголовкою РПГ здійснив атаку в місті.

Українські безпілотники атакували росіян, які намагалися перетнути пустку у Вовчанську. За шість кілометрів на схід від Вовчанська пошкоджений міст був атакований авіаударом, який не влучив безпосередньо в нього. Поруч йшов український солдат.

***

Терні

Росії вдалося дістатися до західного краю Рідкодуба, щоб підняти прапор. Вони просунулися приблизно за кілометр на захід від Нове.

Два крилаті розвідувальні безпілотники впали в тилу ворога в цьому секторі, тому 63-тя бригада відправила бомбардувальний безпілотник до обох місць та опустила механічний клешень, щоб схопити розвідувальні безпілотники та повернути їх у безпечне місце.

***

Часів Яр

56-й моторизованій бригаді на північ від Часового Яру потрібні два екскаватори та транспортний засіб, щоб вони могли копати позиції для самохідної артилерії, як це роблять росіяни. Безпілотники тепер перевершують артилерію за дальністю , і ці позиції підвищують живучість гармат з обох сторін.

***

Торецьк

Українець на півночі Дружби здається безпілотнику . Неподалік росіянин підходить до бліндажа та кидає всередину вибухівку.

Росіяни взяли під контроль Романітку . Вони також взяли під контроль Старо-Миколаївку , але пізніше частково втратили над нею контроль через вогонь російської артилерії. Незважаючи на дуже сильний ракетний обстріл, Росія не просунулася ближче до Зорі, щоб закрити цю половину виходу з котла. Україні вдалося відійти з найбільш відкритих позицій. Росія просунулася на північний схід від Новооленівки.

«Рубікон» здійснює численні атаки на техніку, піхоту, сенсори, дрони та позиції. Це відбувалося виключно в районі Новоспаське/Щербинівка. «Рубікон» – це висококласний підрозділ безпілотників, але російська піхота не наступала в цьому районі проти бригади «Азов». Міжнародний батальйон бригади «Азов» провів свою першу операцію в цьому районі.

Російські дрони, керовані оптоволоконним зв’язком, стоять на дорогах в очікуванні проїзду українських транспортних засобів. Оскільки вони не використовують енергію під час перебування там і не надсилають жодних радіохвиль, які могли б призвести до їх виявлення, вони можуть довго чекати в засідці. Однак дрони 93-ї бригади, що патрулюють дорогу, можуть їх виявити, а для атаки на російські дрони, що чекають, використовуються дрони FPV та дрони-бомбардувальники, що скидають боєприпаси .

14-й полк БПЛА в одній операції застосував три системи ППО та вантажівку з пасажирами.

***

Покровськ

На росіян напали , коли вони просувалися до Малинівки , а потім встановили прапор на західній околиці цього села. Можливо, пізніше вони втратили над ним контроль: у цьому плані ситуація залишається «неясною». Росія зміцнила свій контроль над Єлизаветівкою, але не змогла досягти жодних успіхів в інших частинах цього сектору.

Російське повідомлення про те, що всі три батальйони бригади вирушили на завдання, і з того часу ніхто з їхніх родичів не мав про них жодних звісток.

***

Військовослужбовець 414-го полку ЗСУ розповідає про серію атак безпілотників . Вона починається з атак на самохідну гармату. Іноді для знищення транспортного засобу потрібно кілька безпілотників. Вони запускали інший безпілотник, щоб знищити транспортний засіб, коли той вибухнув, коли вони були ще за п’ять кілометрів. Вони не хотіли витрачати безпілотник, тому деякий час літали навколо та атакували вантажний фургон.

Вони знайшли самохідну гармату, на ствол якої були навішані килимки та інші предмети, щоб спробувати замаскувати її, особливо від тепловізійної сигнатури вночі. Але машину помітили, і дрон пробив дірку в стволі.

Дрон летів до цілі, коли помітили піхотинця, що біг. Можливо, росіянин подумав, що дрон летить на нього, але рух привернув увагу, і дрон відхилився від своєї місії атаки на солдата.

Інший піхотинець пережив атаку, але, ймовірно, оглушив від вибуху. Коли на нього налетів другий дрон, він не почув його і не відреагував на нього, коли той був лише за кілька метрів.

Чотири транспортні засоби було знайдено в ангарі за 42 км . Це приблизно межа того, на яку відстань може летіти дрон FPV, враховуючи кількість енергії в акумуляторах, вагу акумуляторів, вагу оптоволоконного кабелю та вагу боєголовки. Після огляду транспортних засобів дрон попрямував до відкритого люка танка, який був найціннішою ціллю. Він був занадто далеко, щоб відправити ще один дрон для визначення пошкоджень танка.

Наступні чотири атаки були здійснені по піхотних цілях.

***

Авдіївка

Досить точний артилерійський вогонь потрапляє на лінію лісу на захід від Олексіївки . Західна Олексіївка також зазнала обстрілів кілька разів . Росії вдалося просунутися на 2 км, щоб захопити Троїцьке, а бої в Багатирі все ще запеклі, але Україні вдалося стриматися на всіх інших територіях.

***

Комар

Комар зазнав кількох авіаударів російської авіації.

Воскресенке постраждало від російського авіаудару , як і східна околиця Маліївки .

Вільне Поле було обстріляно російськими ракетами .

Завдяки підтримці безпілотників у Зеленому Полі та Новополі російські війська досягли невеликого прогресу. За 3-5 км на схід від двох сіл знищено вісім російських транспортних засобів .

***

Запоріжжя

Два тижні тому Україна використала безпілотники для атаки потяга, що знаходився на відстані 50 км. Потім 414-та бригада використала оптоволоконний безпілотник для атаки цілі на відстані 42 км. Тепер 65-та бригада використала радіокеровані безпілотники для атаки цілей на відстані 35-40 км . Оскільки 40 км – це приблизна межа дальності польоту безкрилих безпілотників, ймовірно, використовувалися безпілотники-носії, які скидають дрони FPV, а також радіорелейні безпілотники допомогли розширити дальність польоту радіокерованих безпілотників. Нещодавно повідомлялося, що на Запорізькому напрямку їм доводиться шукати броньовані цілі далі від лінії фронту, оскільки вони не можуть знайти жодної близько до лінії фронту.

Росіяни також зосереджуються на цілях, що знаходяться на відстані 30-40 км, оскільки захисні окопи та транспортні системи РЕБ менш поширені на цих відстанях.

***

Чорне море

Російський реактивний безпілотник збили над Чорним морем поблизу Одеси.

Окуповані території

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) забезпечувала майже 25% електроенергії України до війни. Усі шість реакторів були зупинені, останній у 2023 році, через ризики експлуатації в зоні бойових дій. Росія планує перезапустити ЗАЕС та підключити її до російської енергосистеми. У мирний час Україні знадобилося б від двох місяців до двох років, щоб безпечно перезапустити реактори . Дві найбільші потреби – це надійне джерело води для охолодження реакторів та надійне джерело енергії для роботи установки та циркуляції води. Росія зруйнувала Новокаховську греблю, яка створила Каховське водосховище, яке ЗАЕС використовувала для охолодження своїх реакторів. З чотирьох ліній високої напруги, що забезпечували електроенергією ЗАЕС, дві були зруйновані Росією, і вона не змогла їх відновити. Решта дві лінії обстрілювалися вісім разів, що призвело до перебоїв із зовнішнім електропостачанням та змусило ЗАЕС покладатися на резервні генератори. У 2022 році станція мала паливо на 15 днів роботи дизель-генераторів . Додаткові генератори були доставлені на майданчик та з часом демонтовані. Ось хронологія подій .

З початку лютого 2025 року Росія побудувала понад 80 км ліній електропередач до Маріуполя. Ще на 140 км вона підключиться до підстанції в цьому місті та російської електромережі.

У квітні Росія відправила перший вантажний поїзд новозбудованими коліями вздовж Азовського моря. Росія називає залізничні колії на окупованих територіях «Новоросійськими залізницями». Південна залізнична лінія менш вразлива до артилерійських ударів та ударів безпілотників, ніж початкова лінія. Це також означає, що росіяни менше залежать від Керченського залізничного мосту.

***

Невідоме місцезнаходження

Російський оптоволоконний дрон рухається за українським оптоволоконним дроном. Ротори російського дрона перерізали кабель українського дрона.

***

Балтійське море

Починаючи з 1 липня 2025 року, Швеція перевірятиме страхову документацію та покращить інші зусилля з моніторингу будь-якого судна, яке проходить через шведські територіальні води або економічну зону. Це застосовуватиметься до всіх суден, але спрямовано на тіньові судна російського флоту з метою покращення безпеки на морі та зменшення екологічних ризиків .

Два тижні тому російське судно, на яке поширюються санкції, підозріло рухалося навколо підводного кабелю потужністю 600 мегават між Польщею та Швецією. Після неконкретного польського військового втручання судно попливло до російського порту, а польський військово-морський розвідувальний корабель попрямував до місця події, щоб дослідити морське дно.

Російське судно «Бірте Терезі» (на передньому плані) перекачує нафту у Фінській затоці на санкціоновані судна. Потім санкціоновані судна перевозять нафту до інших портів або перекачують нафту безпосередньо за портом на несанкціоноване судно, намагаючись покупцями уникнути санкцій. Під час цих операцій суднам іноді змінюють прапор, а транспондери вимикають, або передаються неправдиві дані про місцезнаходження, щоб спробувати приховати ідентифікацію та місцезнаходження суден. Перекачування нафти в морі становить екологічну загрозу. Кораблі тіньового флоту збільшують ризик, оскільки судна старі, а екіпажі погано навчені.

Пара польських винищувачів перехопила російський Су-24, який виконував небезпечні маневри над Балтійським морем. Російські літаки часто літають без активованих транспондерів, не надаючи планів польотів та не підтримуючи радіозв’язок з цивільними авіадиспетчерами. У 2023 році НАТО здійснило 300 перехоплень винищувачів та бомбардувальників. У 2024 році більшість перехоплень здійснювалися не винищувачами та бомбардувальниками, а розвідувальними та транспортними літаками, оскільки винищувачі та бомбардувальники підтримували війну в Україні. У 2025 році перехоплення продовжилися.

У Балтійському морі відбулося багато подій: від перехоплення кораблів тіньового флоту для перевірки документації, правового статусу та безпеки до російських літаків, що летіли з вимкненими транспондерами та порушували повітряний простір, та затримання Росією танкерів. Ця стаття містить довгий перелік подій.

***

Сучасна війна

Генерал-майор запасу з 34-річним досвідом служби в Армії оборони Ізраїлю стверджує, що ніхто до кінця не розуміє впливу безпілотників FPV, окрім російської та української армій.

• FPV-камікадзе (далі – просто FPV) – це не черговий новий підхід чи зброя, це революція у військовій справі. Старі доктрини більше не працюють.

• Генерали НАТО ще не усвідомили всієї глибини змін. Єдині, хто сьогодні покращує FPV, це армії України та Росії.

• Фактор FPV не можна обійти або ігнорувати за допомогою точних рішень (наприклад, втрати витрат), оскільки він повністю змінює саму основу тактики.

• Феноменальна ефективність FPV зумовлена ​​поєднанням кількох факторів: дешевизною, фантастичною точністю та дальністю польоту в десятки кілометрів.

• FPV надають унікальну можливість зосередити масу пошкоджень від вогню (використовуючи «стада» FPV), зберігаючи при цьому децентралізовані сили.

• Окремо необхідно позначити FPV на оптоволокні, яке на цьому етапі неможливо зупинити, хіба що знищивши сам оператор.

• FPV унікальний тим, що оператор знаходиться в максимальній (відносно масштабів війни) безпеці, і його надзвичайно важко виявити.

• Малі дрони та FPV порушили головний фундамент класичної військової думки – концентрацію зусиль та маси на конкретних ділянках. На сучасному полі бою не можна розгорнути та зосередити більше сил, ніж ваш рот.

• Захисник більше не може покладатися на концентровані укріплення. Архітектура сучасної оборони являє собою децентралізовану та глибоку мережу позицій, що включає безліч хибних позицій та обману.

• Змінюється також тактика нападника – це підтримка невеликих тактичних загонів, які глибоко проникають у порядки захисника, витягуючи «стріли» (українці називають це «писунами»).

• Наступ тепер базується на концентрації вогню та засобів ураження, а не на концентрації сил та маневрах. Це призвело до надзвичайно повільного просування атакуючого, оскільки він спирався на невеликі війська.

• Будь-які передові логістичні центри чи штаб-квартири перетворюються на смертельні пастки через свій вплив.

• Рішенням для логістики є децентралізація, а для командування — підземне обслуговування та підтримка дротового та супутникового зв’язку.

• Революційною зміною є зміна самої архітектури лінії фронту – тепер це 40-кілометровий «кратер смерті», де перебування у відкритому космосі протягом щонайменше 15 хвилин призведе до неминучої смерті.

• Вміле поєднання сил у всебічному військовому бою — повітряних, артилерійських та масованих FPV-систем разом із наземними силами — може призвести до тактичного успіху.

• Перевагу в повітрі тепер також потрібно розділяти. Оскільки ця сама перевага мало впливає на простір «кратера смерті» 40 км на фронті, – так званий новий простір малої авіації.

• День, коли ми побачимо запуск повноцінних роїв дронів з оптоволоконним зв’язком та керованим бойовим штучним інтелектом, вже близько. Це призведе до зайвої кількості операторів.

• Ця ситуація порушує питання про позицію людини щодо сплеску «людина-машина» на майбутньому полі бою.

• Обидва фахівці наголошують, що AOI має буквально зробити стрибок у цій галузі та розгорнути дрони FPV у всіх армійських частинах. Також необхідно подолати всі бюрократичні обмеження, що цьому заважають.

• Недбалість та ігнорування цієї технології призведуть до подвійної ціни. Йдеться про революційну технологію, а не про локальне явище.

Схеми: перша — це поле бою та загроза; FPV унікальний своєю фантастичною дешевизною та масою. Друга — це ділянка 40 км, так званий «Кратер смерті», де перебування у відкритому стані протягом 15 хвилин призведе до вашої смерті.

***

Росія

В останні роки 22 країни ОПЕК+ домовилися поступово скорочувати видобуток, щоб підвищити ціну на нафту. Деякі члени групи, зокрема Казахстан, перевищили свої узгоджені квоти на видобуток, отримавши вигоду від вищих цін, оскільки інші держави знизили свій видобуток. Саудівська Аравія та окремі країни ОПЕК вирішили збільшити видобуток на 411 000 барелів на день у травні, потім у червні, а тепер у липні, щоб повернути собі частку ринку та покарати Казахстан. Росія входить до так званої «добровільної вісімки» членів ОПЕК+, які збільшують свій видобуток. Незважаючи на збільшення видобутку нафти, Росія заробляє менше грошей.

Минулого тижня російський бенчмарк на нафту закрився на позначці 57,95 долара. Російський бюджет був запланований з цільовою ціною близько 70 доларів за барель.

Російська військово-морська база в Сєвєроморську на Кольському півострові була атакована безпілотниками. Серед інших кораблів там базуються атомні підводні човни. Окрім диму та детонуючих боєприпасів , немає інших подробиць, які б лякали .

Завод НВО «Сплав» у Тулі, який виробляє системи РСЗВ, керовані та некеровані ракети, знову був атакований безпілотником.

30 квітня Муромський приладобудівний завод був атакований, і склад ковпачків запалювання був знищений . 27 травня, як повідомляється, його знову атакували 11 безпілотників , три з яких було збито. Про пошкодження не повідомляється.

Безпілотники знову атакували завод безпілотників в Алабузі, незважаючи на місцеві системи ППО .

Вісім дронів пробили світлові люки цеху з виробництва дронів на заводі в Кронштадті під Москвою. Точна навігація крізь скляний дах спричинила пожежу , яка охопила щонайменше третину цеху, який, ймовірно, був заводом з остаточного складання дронів.

Щонайменше вісім дронів вразили завод з виробництва дронів у Московській області. Внаслідок атаки виникла пожежа .

Склад хімічного заводу Кам’янського комбінату був атакований двома дронів.

Нападу було здійснено на технологічний парк, у якому розташовано 150 компаній , що виробляють електронне обладнання, контрольно-вимірювальні прилади та оптичні прилади. Пошкоджено будівлю .

Минулого тижня на заводі «Авангард» у Санкт-Петербурзі пролунали вибухи, перш ніж на верхніх поверхах об’єкта спалахнула пожежа . Він виробляє радари для систем С-400 та «Тор». У квітні та серпні 2024 року пожежі спалахнули на заводі «Авангард» у Стерлітамаку, за 800 км від України. Цей завод виробляє компоненти для ракетних систем .

Росія модернізує свої шахти для ядерних ракет в Оренбурзькій області, будуючи огорожі, бетонні будівлі з вибухостійкими вікнами та дверима, підземні тунелі та датчики руху, сейсмічні та радіаційні датчики. Багато будівельних матеріалів надходило із Заходу, найбільше – від німецької фірми Knauf.

Росія заборонила добровільну капітуляцію у вересні 2022 року, караючи її позбавленням волі на строк від 3 до 10 років. Після обміну 1000 полонених деякі російські блогери закликають до допиту звільнених в’язнів, кажучи, що більшість із них мали б убити себе, а не зазнавати тортур та допитів з боку України, що дало б інформацію, яка наразила б на небезпеку їхніх товаришів по службі.

***

Україна

У ніч на 1 червня Росія відправила 472 безпілотники (деякі як приманки, інші озброєні боєголовками), три балістичні ракети та чотири крилаті ракети. Україна стверджує, що нейтралізувала 385 загроз і заявила, що було завдано ударів по 18 об’єктах.

Ще один ракетний удар вразив український навчальний центр, цього разу в Дніпропетровській області. Після того, як пролунала сирена повітряної тривоги, більшість опинилася в бункерах, але щонайменше 12 людей загинули та 60 отримали поранення . Розслідування триває, але командувач сухопутних військ Б. Г. Драпатий подав у відставку за те, що не доклав достатньо зусиль, щоб переконати офіцерів змінити своє ставлення до військ. Він вважає, що армія без відповідальності перед своїми лідерами не може функціонувати, і вирішив повести за собою приклад і взяти на себе відповідальність. Немає жодної інформації про те, чи було прийнято його відставку.

У листопаді минулого року Україна поставила за мету виробити 3000 крилатих ракет та безпілотних ракет у 2025 році . Зараз вони встановлюють окреме фінансування програми для прискорення виробництва.

Україна створила бібліотеку компонентів, яка перевіряє українські компанії та дозволяє їм пропонувати свої компоненти іншим українським компаніям, що створюють системи озброєння. Поряд з іноземним фінансуванням виробництва української зброї, це є спробою розвинути оборонну промисловість України та зменшити залежність від іноземного виробництва. Бібліотека має 156 користувачів та містить список із 97 компонентів у категоріях антен, підсилювачів та генераторів радіоелектронної боротьби, послуг з технічного обслуговування, акумуляторних вузлів, контролерів польоту, рам, пропелерів, двигунів FPV та іншої пов’язаної периферії, такої як системи скидання, серворейки, відеопідсилювачі та компоненти бойових частин.

Паралельна ініціатива спрямована на повну інтеграцію України в європейську оборонну промисловість . Україна вже може брати участь у будь-яких ініціативах ЄС на рівних умовах з іншими виробниками ЄС.

Близько 50 000 українців втратили кінцівку в бою. Третина повернеться до роботи, яку вони мали до війни. Третина займатиметься чимось новим. А ще третина повернеться до бойових дій.

Дипломатія

НАТО завершило навчання в Естонії за участю контингентів з 11 країн та 16 000 військовослужбовців. Тим часом в Естонії є дивізія з двома бригадами . Під час навчань було перевірено швидке розгортання військ дійсної служби та резерву, а також зв’язок між підрозділами. Українець був присутній як спостерігач з інструкторами з використання дронів та обладнанням.

Проросійські політики в Естонії з проросійського руху Koos співпрацювали з російським ГРУ над створенням підрозділу цивільної оборони у 2022 році.

Сотні тисяч снарядів і ракет, а також мільйон патронів стрілецької зброї виробляються в Сербії та продаються Україні. Сербія стверджує, що була нейтральною в конфлікті, але Росія скаржиться. Сербія використовує підроблені сертифікати кінцевого користувача та країни-посередники , так само як Росія купує західну електроніку.

Україна виробляє у 22 рази більше безпілотників Deep Strike, ніж у 2022 році, і понад 50% цих безпілотників були розроблені та вироблені повністю в Україні. Значна частина виробництва була здійснена за рахунок допомоги союзників. З цією метою Швеція надає 441 мільйон євро , а фінансування безпілотників Deep Strike є частиною цього пакету. Українська далекобійна зброя, яка вже фінансується Німеччиною, може бути готова до розгортання за кілька тижнів , а Німеччина розробить нову далекобійну зброю в рамках пакету допомоги на суму 5 мільярдів євро .

Франція виступила проти створення зв’язкового офісу НАТО в Японії у 2023 році та давно є противником участі НАТО в Азії. Минулого тижня Макрон попередив Китай , що НАТО може активніше залучатися до справ Південно-Східної Азії, якщо Китай не зупинить Північну Корею від бойових дій на європейській землі.

Сенатор-республіканець США Ліндсі Грем підтримував Україну. Він підтримував Зеленського до зустрічі в Овальному кабінеті , але вітер знову змінився, і він зустрівся із Зеленським в Україні, очевидно, задоволений тим, що США можуть знову вести з ним бізнес. Сенатор-демократ Блюменталь і Грем відвідали Україну, щоб обговорити двопартійний законопроект про санкції проти Росії, про який вони говорили кілька місяців. Франклін Грем, президент Євангельської асоціації, також зустрівся із Зеленським і помолився за те, щоб Зеленський, Путін і Трамп знайшли божественне керівництво на шляху до миру. Євангелісти США є основними прихильниками Трампа. Трамп, який постійно продовжував терміни мирних переговорів з Росією, продовжив термін ще на два тижні.

***

Обладнання

У 2023 році Китай продав Росії дронів FPV та компонентів для дронів на суму 14,5 мільйонів доларів, а Україні — лише на 200 тисяч доларів. Китай припинив продаж дронів Україні та Заходу та збільшив продажі до Росії. Україна стверджує, що в Росії є виробничі лінії з китайськими представниками на місці. 80% критично важливих електронних компонентів дронів у російських дронах надходять з Китаю. Китайські та російські компанії спільно розробляють ударні дрони , в результаті чого США запровадили санкції проти кількох китайських компаній.

Китай стверджує, що продає лише товари подвійного використання як Росії, так і Україні та підтримує мирне врегулювання. Їхні продажі тепловізійної оптики, кераміки та безпілотників Росії значно перевищують їхні продажі Україні.

Sky Sentinel – це система протиповітряної оборони, яка використовує дані штучного інтелекту та радара для ведення вогню по дронах та ракетах, що летять зі швидкістю до 800 км/год, без участі людини. Вона має дальність польоту 1500 метрів, а кожен пристрій коштує 150 000 доларів. Дрони, що летять на висоті 2000 метрів або більше, можна обстрілювати лише під час зниження. Для захисту міста від дронів потрібно від 10 до 30. Прототип вже збив чотири дрони, і вони нарощують виробництво, щоб випускати десятки на місяць.

Туреччина прийняла систему AKKOR 10 для захисту своїх танків від ПТРК, РПГ та кумулятивних зарядів. Іспанія завершила випробування радіолокаційної системи NEMUS , яка здатна виявляти загрози, що рухаються зі швидкістю 1800 метрів за секунду, навіть за несприятливих погодних умов. Як частина системи активної броні, вона захищає від ракет, безпілотників та інших снарядів навіть в умовах радіоелектронної боротьби.

«Тихий мисливець 3000», або низьковисотна лазерна оборонна система, – це система протиповітряної оборони китайського виробництва, яка вже використовується арміями Китаю, Ірану та Саудівської Аравії, а тепер і Росії. Вона, ймовірно, може виявляти повітряні цілі в межах 5 км та використовує лазер потужністю 30 кВт для засліплення датчиків на відстані 3 км, а також знищувати безпілотники на відстані 1500 метрів . Вона може пробити 5 мм сталі на відстані 1000 метрів або п’ять 2-міліметрових сталевих пластин на відстані 800 метрів. Її робочий час оцінюється в 200 секунд, а розгортання або вимикання – за п’ять хвилин. Вартість системи та кількість систем, що використовуються Росією, не повідомляються.

Наразі Північна Корея поставила Росії 9 мільйонів артилерійських та ракетних снарядів , понад 100 балістичних ракет, артилерійські та ракетні пускові установки. Натомість Північна Корея вдосконалює свою систему наведення ракет на основі даних з поля бою, а також отримала системи протиповітряної оборони, зенітні ракети та системи радіоелектронної боротьби.

Словаччина встановила на свої танки Т-72 та Leopard 2A4 броньовий каркас для захисту від дронів, подібний до того, як це було зроблено, коли дрони вперше стали загрозою на полях битв в Україні. На відміну від нинішнього захисту від дронів в Україні, зараз немає захисту ззаду башти, з боків, а також відсіків двигуна та трансмісії.

Комплект Armement Air-Sol Modulaire (AASM) – це французький комплект з ракетним двигуном, який перетворює некеровані бомби на високоточні боєприпаси, вартістю близько 300 тисяч доларів. Його дальність польоту становить 15 км при запуску з малих висот і 70 км при запуску з великих висот. Комплекти були адаптовані для МіГ-29 та Су-25, і кілька сотень комплектів було відправлено до України. У 2024 році було виготовлено 830 комплектів , і компанія заявила, що може подвоїти виробництво, якщо замовити більше .

Велика Британія, Італія та Японія спільно працюють над програмою GCAP з розробки винищувача шостого класу. США незадоволені зростанням автономії Японії, яке почалося у 2020 році, коли вони почали розробляти заміну для свого винищувача F-2, який базувався на F-16. Саудівська Аравія також може приєднатися до програми, що стосується ізраїльтян. Канада та Португалія розглядають GCAP як альтернативу своїм планам щодо купівлі американських F-35.

Більш детальний огляд варіантів сіток для боротьби з дронів .

Німеччина заявила, що якщо її уряд вирішить поставити Україні ракету Taurus, вона не оголошуватиме це рішення заздалегідь. Як і у випадку з багатьма західними видами зброї, вони мали б більший вплив, якби їх було відправлено раніше, але Taurus забезпечить більшу дальність, ніж Storm Shadow/SCALP або ATACMS, і матиме більшу здатність пробивати укріплення .

© 2025 Том Купер

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0