Грудень 1965 року. Алкамо, місто в Сицилії. 18-річну дівчину було викрадено хлопцем за допомогою 7 його приятелів. Її пропажа не викликала особливого занепокоєння, оскільки це було звичайною подією, практикою, що часто передує весіллю.
За місцевими звичаями та кримінальним кодексом на той час, якщо жінка виходила заміж через того, хто її зґвалтував і викрав проти її волі, його злочин було виправдано, та її зганьблена честь повністю відновлена. Тобто в очах суспільства нічого не сталося і постраждалих не було.
Згідно з традиційним соціальним кодексом, відмова від “шлюбу реабілітації” зробив би її “donna svergognata” – “жінка без честі” (буквально: присоромлена жінка), оскільки вона втратила свою цноту без одруження.
Відомо, що ці концепції були виняткові на Сицилію чи сільські райони; певною мірою вони були також неявні в італійському Кримінально-процесуальному кодексі часу, який дорівнював насильству до злочину проти «суспільної моралі», а не особистого злочину, і формалізував ідею «шлюбу реабілітації», заявляючи, що ґвалтівникові, який одружився з його жертвою, погасять його злочин автоматично.
Але в цьому випадку, через 9 днів викрадення та насильства, дівчина не поступилася очікуванню суспільства, відмовилася вийти заміж за ґвалтівника та звернулася до поліції, вказавши його ім’я та імена його друзів. Це був перший випадок в історії Сицилії, коли жінка кинула виклик усьому містечку й устоєним звичаям, і віддала перевагу безчестю, скандалу, шантажу, прокляттям і загрозам з боку громадськості заміжжю зі своїм ґвалтівником.
Через рік, у грудні 1966 року хлопця було засуджено за викрадення та зґвалтування, його друзі — як співучасники.
Франка Віола ще жива сьогодні. Її історія викликала величезний резонанс у суспільстві, вона моментально стала прапором руху за емансипацію жінок, назавжди змінивши звичаї Італії у відносинах між статями та закінчивши варварську практику шантажу жертв сексуального насильства страхом втрати честі та гідності.
Тільки в 1981 році було скасовано положення закону, згідно з яким зґвалтування не вважалося злочином, якщо ґвалтівник одружився з жертвою.
Указом президента Італії від 13 лютого 2014 року Франческа Віола нагороджена ступенем Великого офіцера ордена «За заслуги перед Італійською Республікою».
Коментарі
Loading…