in

Єрусалим в небезцеці.

Після більш ніж року відносного спокою і стабільності в секторі Газа Ізраїль і ХАМАС знову опинилися на межі військової конфронтації. ХАМАС, який в останні тижні нарощував антіізраіільскую риторику і військові дії, 10 травня випустив сотні ракет по Єрусалиму у відповідь на зіткнення на Храмовій горі і в сусідніх районах, в яких постраждали більше 300 палестинців і 30 ізраїльських поліцейських.

Після відповідних авіаударів ізраїльських ВПС можна очікувати, що міжнародні посередники почнуть гонку з часом, щоб спробувати запобігти широкомасштабну операцію ЦАХАЛу в секторі Газа. Ця операція може стати першою після «Захисної стіни», яку Ізраїль провів в 2014 році. ЦАХАЛ впевнений, що подібна операція, в ході якої буде нанесена серія ударів, може затягнутися, по крайней мере, на кілька днів. Тим часом конфронтація в самому Єрусалимі триває, а політична система Ізраїлю переживає кризу, рішення якого поки не знайдено.

Дії ХАМАСу 10 травня – і ультиматум, і ракетний обстріл Єрусалиму – були вельми нетиповими. У відповідь військово-політичний кабінет схвалив жорстку реакцію з відносно далекосяжними наслідками. Дві з половиною тижні тому, після того, як по Ізраїлю було випущено 36 ракет, мінометних і реактивних снарядів, військові рекомендували завдати у відповідь потужний удар по об’єктах в Газі, але політики відкинули це рішення. На цей раз вони дали зелене світло широкомасштабного удару по об’єктах ХАМАСу.

Прес-служба ЦАХАЛу заявила 10 травня, що армія готова до широкомасштабної операції. Цілком ймовірно, що не виключена ліквідація ватажків ХАМАСу.

Всупереч оцінками ЦАХАЛа, зробленим 9 травня, атаки на Ізраїль з боку ХАМАСу були вельми зухвалими. Ватажки ХАМАСу заговорили про третю інтифаду. Прес-служба ХАМАСу пояснила, що ракетний обстріл Ізраїлю зміцнить дух молодих людей, які борються за Єрусалим.

Схоже, Ізраїль сповнений рішучості жорстко відреагувати на ракетний обстріл Єрусалиму. Проте, є вагомі причини, через які він не повинен втягуватися в широкомасштабну операцію в дусі «Захисної стіни» (вона вже отримала назву «Операція раз і назавжди – 2»). По-перше, результати операції 2014 року було незначними, і її керівники – Нетаніягу, Ганц і Кохаві – це добре знають. По-друге, саме Ізраїль протягом багатьох років підтримує існування ХАМАСу, дистанціюючись при цьому від його суперників – Палестинської адміністрації. І, по-третє, прийняти рішення повинно перехідний уряд, чий глава втратив довіру, як мінімум, половини населення.

Маневрувати щодо США та міжнародної спільноти Уряду буде нелегко. Роки Дональда Трампа, коли президент США підтримував практично всі, що Ізраїль робив по відношенню до палестинців, пройшли. Президент США Джо Байден не залишиться байдужим до ракетного обстрілу Ізраїлю, але він не буде сліпо підтримувати кожну ізраїльську військову операцію.

В останні тижні деяким політичним діячам і представникам міністерства оборони, яких ніяк не назвеш шанувальниками Уряду Нетаніягу, задавали питання – чи не спровокував прем’єр ці зіткнення з метою вилучення політичної вигоди? Всі відповіли негативно. Більш того, незважаючи на глибоке особисте суперництво між Нетаніягу і міністром оборони Ганц, їх дейстівія в ході недавніх криз в Єрусалимі і на територіях, а також на іранському фронті, були скоординовані.

Проте, нинішня ескалація йде тільки на користь чинного Уряду. Це ускладнить долю опозиції, зокрема Нафталі Беннетту і Яіру Лапід формування коаліції і безумовно підірве їх зусилля з отримання підтримки з боку двох фракцій арабських партій в кнесеті. Лапід, Беннет і їх партнер Гідеон Саар вже виступили із заявами на підтримку жорстких військових дій уряду.

За іронією долі, ХАМАС надає уряду “добру” послугу. Якщо пожежа на територіях буде палахкотіти і далі, він, ймовірно, поховає «уряд змін» ще до того, як воно народиться. Кожен день, і тим більше, день під вогнем знижує шанси блоку противників Уряду Нетаніягу на успіх.

З іншого боку, положення Уряду Нетаніягу незавидне. Як до нього дізнався на власному досвіді керманич попереднього Уряду Ехуд Ольмерт, важко бути непопулярним прем’єр-міністром, проводити ризиковані воєнні операції, коли багато громадян не вірять урядовцю ні на гріш.

Амос Харель, ” Гаарец “. М.Р. На фото: обстріл Ізраїлю з Гази (10.5.21).
AP Photo / Khalil Hamra

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Держпраці позбавили надповноважень. Перевірки будуть проходити за новою процедурою.

За повідомлення неправдивої інформації про наявність на станціях метро вибухонебезпечних предметів настає кримінальна відповідальність