Євроінтеграційний newsletter Мін’юсту від 26.08.2024
Перша двостороння зустріч між Україною та Європейською Комісією, де Міністерство юстиції України виступає головним координатором відбудеться менш, ніж за місяць! Тим часом триває активна підготовка до двосторонніх зустрічей в Брюсселі за іншими розділами та здійснюється важлива робота за іншими напрямками євроінтеграційної діяльності, що покликана сприяти забезпеченню готовності України стати повноцінним членом Європейського Союзу.
Цього тижня у «Євроінтеграційному newsletter Мін’юсту» Ви дізнаєтеся про таке:
- Щодо проведення робочих секторальних зустрічей за переговорним розділом 24 «Юстиція, свобода та безпека»
19 серпня 2024 року заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Л.П. Сугак узяла участь у нараді, організованій Міністерством внутрішніх справ України, за сферами 1.2 «Фінансові розслідування – доступ правоохоронних органів до фінансової інформації» і 1.3 «Криміналізація та розслідування відмивання коштів» переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека». Зустріч була організована з метою визначення головного виконавця, відповідального за підготовку презентаційних та письмових матеріалів за зазначеними сферами. За результатами обговорень головним виконавцем було визначено Державну службу фінансового моніторингу України.
20 серпня 2024 року Міністерством юстиції України було організовано нараду по блокам 2 «Співробітництво у сфері боротьби з наркотиками» і 3 «Боротьба з тероризмом і запобігання радикалізації» переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека».
На нараді обговорювалися питання визначення головних виконавців. Зокрема, головним виконавцем з підготовки презентації за блоком 2 було визначено Міністерство внутрішніх справ України, а за підготовку письмових відповідей – Міністерство охорони здоров’я України. Щодо блоку 3, то головним виконавцем за сферою 3.1 «Загальний огляд» було визначено Службу безпеки України, 3.2 «Терористичний контент в Інтернеті» – попередньо Міністерство цифрової трансформації України, 3.3 «Маркування та використання вибухових прекурсорів» – Національну поліцію України, а 3.4 «Захист критичної інфраструктури/стійкість об’єктів критичної інфраструктури» – Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Також 22 серпня 2024 року Міністерство юстиції України організувало нараду щодо блоків 8 – 11 переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека». На нараді обговорювалися питання визначення головних виконавців за вищезазначеними блоками та загальні аспекти процесу підготовки презентацій до двосторонніх зустрічей.
- Щодо проведення імітаційної сесії за блоком «Антикорупція» переговорного розділу 23 з метою підготовки до двосторонньої зустрічі з Європейською Комісією
20 серпня 2024 року було проведено перший раунд імітаційної сесії за блоком «Антикорупція» у рамках підготовки до двосторонньої зустрічі України з Європейською Комісією за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права». На цій сесії представники Національного агентства з питань запобігання корупції, визначені доповідачами на двосторонню зустріч за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права», презентували перший варіант презентації за блоком 2 «Антикорупційна політика».
Наступний раунд імітаційної сесії за блоком «Антикорупція» попередньо відбудеться 28 серпня, до якого представники НАЗК повинні врахувати у своїй презентації рекомендації провідних українських та європейських експертів, озвучені на першому раунді імітаційної сесії.
Окрім того, варто зазначити, що за результатами перших раундів імітаційних сесій двосторонньої зустрічі за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права» за координації Міністерства юстиції України відповідальними органами державної влади було доопрацьовано проєкти презентацій та письмових відповідей.
- Щодо розробки Дорожньої карти за сферою «Верховенство права», зокрема обговорення змістовного наповнення блоку «Правосуддя»
Відповідальні органи державної влади продовжують працювати над найпершим проєктом Дорожньої карти, що ляже в основу її подальшої розробки після двосторонніх зустрічей та скринінгового звіту Європейської Комісії. Нагадаємо, що Дорожня карта складається з 4 ключових блоків: «Правосуддя», «Боротьба з корупцією», «Основоположні права» та «Юстиція, свобода та безпека».
21 серпня 2024 року відбулася зустріч з метою обговорення змістовного наповнення блоку «Правосуддя», головним координатором якого є Вища рада правосуддя, у рамках підготовки Дорожньої карти за сферою «Верховенство права» за участі представників організацій громадянського суспільства. Під час зустрічі члени робочої групи експертів відповідальних органів державної влади обговорювали пропозиції організацій громадянського суспільства до змістовного наповнення вказаного блоку Дорожньої карти.
Слід відзначити, що залучення представників громадянського суспільства до розробки цього стратегічного документу є важливим для забезпечення транспарентності та неупередженості з метою забезпечення ширшого спектру точок зору, що сприяє легітимності переговорного процесу та проведення реформ.
Наступна зустріч для продовження обговорення розробки Дорожньої карти відбудеться за місяць.
- Щодо оновлення інформації стосовно прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу
У жовтні 2024 року очікується новий звіт Європейської Комісії про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. На виконання резолюції Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України О.В. Стефанішиної Міністерство юстиції України здійснювало роботу над оновленням інформації щодо прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року.
20 серпня 2024 року Міністерство юстиції як головний виконавець за сферами «Вибори», «Парламент», «Управління», «Громадянське суспільство» розділу 2.1.1 «Демократія», «Функціонування судової влади» і «Основоположні права» переговорного розділу 23 «Судова влада та основоположні права», а також за сферою «Судове співробітництво у цивільних і кримінальних справах» переговорного розділу 24 «Юстиція, свобода та безпека» надало Урядовому офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції України оновлену інформацію щодо прогресу України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року.
Також, відповідно до вищевказаної резолюції, до Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції України Мін’юстом було надіслано запитувану інформацію щодо Звіту за Планом заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, який було затверджено 9 лютого 2024 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 133.
Окрім того, 22 серпня 2024 року заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак взяла участь у форматі онлайн у нараді під головуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України О.В. Стефанішиної стосовно виконання Україною рекомендацій Єврокомісії, представлених у Звіті про прогрес України в межах Пакета розширення ЄС 2023 року.
У центрі обговорення наради було питання стану реалізації органами державної влади завдань Кластеру 4 «Зелений порядок денний та стале з’єднання», Кластеру 5 «Ресурси, сільське господарство та політика згуртованості» та Кластеру 6 «Зовнішні відносини» Плану заходів. У рамках Кластеру 6 «Зовнішні відносини» Плану заходів Міністерство юстиції України визначено головним виконавцем за 1 захід щодо розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього (пункт 140 Плану заходів).
Необхідно відзначити, що з метою приведення національного законодавства у відповідність до міжнародного кримінального та гуманітарного права, на виконання пункту 140 Плану заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року, Міністерством юстиції України було розроблено проєкти Законів України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» (реєстр. № 0285 від 15.08.2024) та «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» (реєстр. № 11484 від 15.08.2024).
20 серпня 2024 року проєкт Закону України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього» був винесений на розгляд Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, який прийняв рішення рекомендувати ВРУ прийняти згаданий проект Закону за основу і в цілому. Тож 21 серпня 2024 року Верховна Рада України підтримала ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду, ухваливши вищезазначений законопроєкт, що є важливим кроком для виконання Україною її євроінтеграційних зобов’язань.
- Щодо проведення зустрічей з представниками Європейської Комісії та міжнародними партнерами
Також цього тижня Міністр юстиції України Денис Малюська та заступники Міністра юстиції Людмила Сугак та Олександр Банчук провели зустріч з представниками Європейської Комісії на чолі з Марлен Мадсен, заступником директора Української Служби, керівником відділу економічної і секторальної політики Генерального директорату з питань політики сусідства та переговорів про розширення Європейської комісії (DG NEAR) та Представництвом ЄС в Україні.
Метою зустрічі стало обговорення виконання Міністерством юстиції України індикаторів Плану України в рамках інструменту Ukraine Facility, передбачених у ІІІ та ІV кварталах 2024 року. До того ж, на зустрічі була приділена увага стану виконання рекомендацій, представлених у Звіті про розширення ЄС.
Міністр юстиції висловив вдячність представникам іноземної делегації за допомогу та підтримку, яка надається Україні з боку Європейського Союзу.
Окрім того, 20 серпня 2024 року заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак провела зустріч із представниками Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ Ukraine) та Посольства Німеччини в Україні. Учасники зустрічі обговорили питання подальшої співпраці між GIZ та Мін’юстом напередодні проведення двосторонніх зустрічей між Україною та ЄС.
Заступник Міністра юстиції проінформувала міжнародних партнерів про те, що Міністерство юстиції перебуває на завершальному етапі підготовки до майбутньої двосторонньої зустрічі між Україною та Європейською Комісією за переговорним розділом 23 «Судова влада та основоположні права», а також в активній фазі триває підготовка до двосторонньої зустрічі за розділом 24 «Юстиція, свобода та безпека».
Під час зустрічі сторони обговорили результати співпраці в рамках реалізації проєкту «Сприяння наближенню України до Європейського Союзу у сфері верховенства права» з моменту проведення попередньої зустрічі, яка відбулася у квітні 2024 року, а саме:
- надання експертної підтримки в рамках підготовки до двосторонніх зустрічей між Україною та Європейською Комісією;
- проведення імітаційних засідань за розділом 23 «Судова влада та основоположні права»;
- розробка настанов із підготовки до двосторонніх зустрічей у межах скринінгу;
- надання підтримки з підготовки Дорожньої карти за сферою «Верховенство права».
Людмила Сугак висловила вдячність Уряду Німеччини та представникам GIZ за підтримку, яка надається Міністерству юстиції України в рамках переговорного процесу вступу України до Європейського Союзу.
Цей тиждень був не менш продуктивним за попередні. Радимо уважно стежити за оновленнями «Євроінтеграційного newsletter Мін’юсту», адже далі – цікавіше!
Коментарі
Loading…