in , ,

Загроза дестабілізації на українському напрямі непокоїть усіх!

Західні союзники мають надіслати Росії «чіткий сигнал» щодо необхідності знизити напругу на кордоні з Україною. З таким закликом у вівторок виступив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Втім, останніми днями кількість таких сигналів і так помітно збільшилася — особливо з боку США, куди прямує з візитом новий голова Міноборони України Олексій Резніков. У Москві, як і раніше, говорять про «безпідставне нагнітання напруженості» з боку Заходу, попутно висуваючи йому претензії у відповідь. У вівторок під час телефонної розмови президенти РФ та Білорусі Володимир Путін та Олександр Лукашенко обговорили серед інших тем позапланові американо-українські навчання у Чорному морі.

Дуже важливо надіслати Росії чіткий сигнал із закликом скоротити напругу, уникнути будь-якої ескалації в Україні та біля України»,— заявив генсек НАТО Йєнс Столтенберг у вівторок, перед початком зустрічі глав Міноборони країн ЄС, куди був запрошений гостем. Генсек додав, що альянс фіксує «незвичну концентрацію» російських сил поряд із українським кордоном. Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель перед засіданням анонсував обговорення української теми, хоча формально її й не було внесено до порядку денного.

Нова хвиля побоювань щодо нібито існуючої загрози «російського вторгнення» наростає на Заході з початку тижня. У понеділок в. о. глави МЗС ФРН Хайко Маас та його французький колега Жан-Ів Ле Дріан у спільному комюніке висловили занепокоєння «пересуваннями російських сил та військової техніки поблизу України», закликавши обидві сторони «виявити стриманість». Небезпеку ситуації на кордоні констатував голова МЗС Австрії Міхаель Лінхарт.

Також у понеділок речник Пентагону Джон Кірбі підтвердив, що США продовжують спостерігати «незвичну військову активність» РФ біля кордонів України. А голова Держдепартаменту Ентоні Блінкен обговорив повідомлення про «російську військову діяльність» поблизу республіки з Жан-Івом Ле Дріаном. При цьому повідомляється, що Вашингтон уже обговорює із європейськими союзниками санкції на випадок «агресії Росії». Про це написало агентство Bloomberg з посиланням на високопоставлених американських чиновників. Співрозмовники агентства зазначили, що дискусії поки що знаходяться «на початковій стадії навіть усередині США», але йдеться про підготовку «потужної скоординованої відповіді». Bloomberg не виключає, що санкції можуть торкнутися енергетичного сектору.

У Вашингтоні вважають, що криза з мігрантами на білорусько-польському кордоні — це спроба президента Білорусії Олександра Лукашенка «відвернути увагу від дій Росії на кордоні з Україною».

Про це, як повідомляє Держдепартамент США, сказав глава відомства Ентоні Блінкен у розмові зі своїм польським колегою Збігневом Рау. Цю думку поділяють в Україні. Позаштатний радник глави офісу українського президента Олексій Арестович напередодні запевнив: головна мета операції з мігрантами на кордоні Білорусії та Євросоюзу — це Україна.

Нагадаємо, що на початку листопада українська розвідка заявляла: Росія не перекидала додаткові війська до українських кордонів, і інформація про це — не більш як «елемент психологічного тиску». Проте за тиждень в офісі президента України Володимира Зеленського визнали: РФ посилює «специфічні угруповання військ» поблизу кордону. Пан Зеленський закликав не піддаватися паніці через повідомлення про концентрацію сил РФ. Пізніше він додав, що йдеться про майже 100 тис. російських військових поблизу українського кордону. Напередодні глава МЗС України Дмитро Кулеба закликав Париж та Берлін готуватися до можливого «військового сценарію» дій РФ на українському напрямі.

Президент РФ Володимир Путін в ефірі телеканалу «Росія 24» назвав заяви про плани вторгнення Росії в Україну «алармістськими». За словами його прес-секретаря Дмитра Пєскова, йдеться про «безпідставне нагнітання напруженості» західними ЗМІ. Пан Пєсков напередодні також прокоментував заяву Ентоні Блінкена про те, що криза з мігрантами нібито знадобилася РФ, щоб відвернути увагу від дій поблизу України. “Це неправильне трактування ситуації”, – запевнив прес-секретар президента.

На цьому тлі Київ різко активізував дипломатичні зусилля. У понеділок Володимир Зеленський та голова Євроради Шарль Мішель обговорили “ситуацію з безпекою вздовж кордонів України” та інші питання, домовившись “координувати наступні кроки”. Того ж дня у Брюсселі переговори з тих самих питань провів із генсеком НАТО та колегами з низки європейських країн Дмитро Кулеба. Тим часом новий глава Міноборони Олексій Рєзніков уже домовився з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін про «тісну координацію» заходів щодо зниження ескалації ситуації на Донбасі та біля кордонів республіки. Тепер пан Резніков їде до Вашингтона, де у четвер обговорить питання оборони зі своїм американським колегою Ллойдом Остіном.

Тим часом у вівторок до Києва відвідав міністр оборони Великобританії Бен Уоллес, підтвердивши «незмінну підтримку» суверенітету республіки, про яку днем ​​раніше також заявив прем’єр-міністр королівства Борис Джонсон. Про те, що Лондон може допомогти Києву у разі «вторгнення РФ», раніше повідомив британський таблоїд The ​​Mirror з посиланням на джерела. Співрозмовники видання стверджують: у Британії сформовано зведений загін швидкого реагування приблизно із 600 бійців, для його перекидання в Україну знадобиться до 36 годин. Офіційно ця інформація ніким не підтверджувалася.

Тим часом Росія дає зрозуміти, що вона теж має підстави для занепокоєння щодо регіональної ситуації з безпекою. У вівторок Володимир Путін та Олександр Лукашенко провели телефонну розмову, в якій серед іншого обговорили «позапланові навчання України та США біля кордонів Російської Федерації та у Чорному морі» та «спільні дії щодо оборони кордонів Союзної держави». Про це повідомило агентство БелТА. Йдеться про спільні навчання ВМС Румунії, США, Туреччини та України. Зокрема, повідомлялося про перебування у Чорному морі есмінця Porter, корабля Mount Whitney та танкера John Lenthall. У Міноборони РФ у зв’язку з цим раніше зазначали, що «нічим не спровокована агресивна військова активність США та країн НАТО в Чорноморському регіоні і втягування до неї причорноморських держав загрожують регіональній безпеці та стратегічній стабільності».

За публікаціями у ЗМІ.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Закон УКраїни “Про критичну інфраструктуру” прийнятий.

ВП ВС скасувала рішення судів після рішення ЄСПЛ у справі про подвійне притягнення заявника до відповідальності