in

Засідання секторальної робочої групи «Верховенство права»: Міжнародна підтримка та інновації у правовій сфері

Пройшло перше засідання секторальної робочої групи «Верховенство права», яке об’єднало представників Міністерства юстиції України, Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та міжнародних партнерів.

Секторальна робоча група утворена з метою проведення регулярного діалогу з партнерами з розвитку для представлення пріоритетів та результатів здійснення заходів, спрямованих на реалізацію ключових напрямків діяльності, узгодження з партнерами з розвитку спільних напрямів співробітництва в рамках діючих  та майбутніх проєктів. До зустрічі долучилися представники 18 партнерів з розвитку.

Під час зустрічі, основну увагу зосередили на аналізі поточного стану у сфері європейської інтеграції, пенітенціарної системи, системи безоплатної правничої допомоги, цифровізації сектору юстиції та антикорупційної політики.

З вітальним словом до учасників звернулися співголови СРГ «Верховенство права»: заступниця Міністерки юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик та Керівник відділу «Європейська інтеграція, належне управління та верховенство права, громадянське суспільство» Представництва ЄС в Україні Асьєр Сантільян Лузуріага.

Учасники заслухали доповіді про поточний стан ключових напрямів діяльності Мін’юсту та НАЗК.

«Міністерство юстиції відповідає за створення та координацію впровадження двох дорожніх карт, а саме з верховенства права та з функціонування демократичних інституцій. Якщо говорити про Дорожню карту з верховенства права, то вона охоплює такі важливі напрямки, як правосуддя, боротьба з корупцією, основоположні права, а також юстиція, свобода та безпека. Дорожня карта з функціонування демократичних інституцій змістовно охоплює питання виборчого процесу, функціонування парламенту в демократичній системі, роді громадянського суспільства, а також містить заходи, спрямовані на забезпечення пропорційності та обґрунтованості обмежень, запроваджених в умовах правового режиму воєнного стану.

Ми перебуваємо на завершальному етапі підготовки цих важливих документів, до яких сумарно було залучено більше 60 громадських організацій та п’яти міжнародних технічних проєктів», – розповіла Людмила Сугак.

Російська агресія кардинально змінила реальність, у якій функціонує пенітенціарна система України.

«Зруйновано щонайменше п’ять установ, пошкоджено 44, а критичне зношення інфраструктури ускладнює їхнє функціонування. При цьому навантаження на персонал зростає, спостерігається дефіцит кадрів і збільшення безпекових ризиків. Але ці виклики – не перешкоди для реформи, а її дорожня карта. Ми маємо бачення, мотивацію та команду, але без міжнародної підтримки цей шлях не подолати. Україна трансформує пенітенціарну систему від радянського минулого до європейського майбутнього – і зробити це можливо лише спільними зусиллями», – зазначив заступник Міністерки юстиції Євген Пікалов.

В умовах, коли країна бореться з наслідками повномасштабної агресії росії, важливою залишається стабільність роботи системи безоплатної правничої допомоги. Попри численні виклики, система продовжує працювати для тих, хто найбільше цього потребує.

«Попри нищівний вплив повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України та скорочення економічного потенціалу країни, система безоплатної правничої допомоги не припинила роботу ні на день. Завдяки оптимізації ресурсів та неоціненній підтримці міжнародних партнерів ми продовжуємо надавати правничу допомогу, адже право на професійну правничу допомогу є конституційною гарантією та не обмежується на час дії воєнного стану», – підкреслила Заступниця директора Координаційного центру з надання правничої допомоги Наталія Костриба.

Мін’юст активно працює над цифровою трансформацією правової системи. Окрема увага приділяється модернізації програмного забезпечення єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст. А також цифровізації процесів переведення публічних послуг в електронну форму та масштабному оцифруванню паперових архівів ДРАЦС, що дозволить значно спростити юридичні процедури та підвищити прозорість. Одним із ключових напрямів є модернізація системи безоплатної правничої допомоги.

«Ми впроваджуємо єдиний мобільний застосунок, що об’єднає всі сервіси у зручний інструмент для громадян. Цей застосунок дозволить отримувати юридичні консультації за допомогою штучного інтелекту, подавати документи онлайн через інтеграцію з платформою “Дія”, а також забезпечить доступ до правової допомоги для українців за кордоном», – поділилася керівник експертної групи з цифрових трансформацій та юридичного дизайну Євгенія Ковалевська.

Окремий блок засідання присвятили діяльності НАЗК, зокрема викликам, пов’язаним із міжнародною технічною допомогою, де обговорили:

– роботу над Реєстром прозорості;

– розробку Антикорупційної стратегії на 2026-2030 роки;

– модернізацію реєстру PolitDATA;

– посилення аналітичної спроможності НАЗК;

– розширення інструментів для захисту викривачів корупції.

Засідання завершилося жвавим обговоренням та обміном думками щодо подальших кроків у зміцненні верховенства права в Україні та забезпеченні ефективної міжнародної підтримки.

«Ця зустріч дуже важлива, адже створює простір для взаємодії, обміну інформацією та оновлення пріоритетів. Ми всі стикаємося зі складними викликами, і нам потрібен цей майданчик для обговорення та реальних дій, а не лише для розмов. Важливо також думати про результати та внесок, який ми можемо зробити», – Асьєр Сантільян Лузуріага.

Сторони висловили готовність до подальшої співпраці в межах спільних ініціатив, спрямованих на досягнення взаємних цілей.

Джерело:

https://minjust.gov.ua/news/ministry/zasidannya-sektoralnoi-robochoi-grupi-verhovenstvo-prava-mijnarodna-pidtrimka-ta-innovatsii-u-pravoviy-sferi

Рейтинг публікації

Written by Vasyl

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0