26 листопада, відбулася прес-конференція президента Володимира Зеленського, присвячена екватору його каденції – “30 питань президенту”. Розмова тривала майже 6 і супроводжувалася досить емоційними відповідями президента. Редакція анонсує 30 найбільш актуальних відповідей Президента держави.
1. Про реформи. “Сьогодні інфраструктурна реформа – найбільша та вдала за останні роки. Я вважаю, що це великий прогрес”, – так Зеленський охарактеризував свою програму “Велике будівництво” та створення національного авіаперевізника. Також він нагадав про проведення судової реформи та деолігархізації.
2. Про зростання виплат військовим і можливу війну з Росією. “Україна повністю готова до будь-якої ескалації з боку Росії. Ми повністю контролюємо наші кордони”, – заявив Зеленський. При цьому він підтвердив, що повномасштабний наступ РФ на Україну можливий будь-якого дня, тому армію стимулюватимуть збільшеними виплатами.
3. Про справу “вагнерівців”. Президент наголосив, що операцію із затримання найманців приватної військової компанії “Вагнер” було підготовлено непрофесійно і могло спровокувати численні людські жертви серед пасажирів літака Turkish Airlines. Це викликало б обурення Туреччини та погіршило б відносини України з цією країною.
4. Про держпереворот і Ахметова. “Першого числа (грудня, – ред.) у нашій державі буде державний переворот. Мені здається, це цікава інформація”, – сказав президент, і це стало однією з найгучніших заяв прес-конференції. Зеленський також заявив, що до цього процесу залучають бізнесмена Ріната Ахметова, проте той навіть не може знати про це. Через кілька годин олігарх назвав брехнею ці слова президента.
Це та інші заяви глави держави на адресу найбагатшої людини України в результаті обвалили котирування єврооблігацій компанії ДПЕК Енерго більш ніж на 11%.
“Можуть бути проблеми”: Зеленський – про опалювальний сезон і припинення транзиту газу РФ
5. Про другий термін. “Я не боротимуся за владу – я борюся за Україну. А що стосується якогось силового тиску на мене, щоб я пішов, то якщо таке буде – ви побачите абсолютно зворотний ефект. Тоді я боротимусь до останнього”, – заявив Зеленський. у відповідь питання про другий термін. «Я точно не вирішую це питання, це вирішує суспільство. Я для себе рішення не прийняв. Це буде пов’язане із виконанням моїх зобов’язань. Це рішення я точно прийматиму з сім’єю, дітьми, тому що вони всі страждають через мою професію».
6. Про транзит газу. Російська Федерація не підтримала ініціативу України щодо зростання обсягів транзиту газу навіть за зниженими цінами. Таку пропозицію висунули з боку України, щоб збільшити транзит, розповів президент.
7. Про Нацбанк та його голову. Президент підтвердив, що незадоволений роботою голови Національного банку України Кирила Шевченка. “Якщо до мене звертаються, я маю тимчасово “погасити пожежу”. Те, що я зробив, не призвело до зміни керівництва НБУ, а стабілізувало ситуацію з курсом і призвело до підписання меморандуму з МВФ”, – відповів президент на питання про зустрічі зі звільненими. з Нацбанку співробітниками цього літа.
8. Про олігархів. “Ти не маєш права шантажувати суспільство, шантажувати народ України”, – так Зеленський звернувся до олігархів, які купують народних депутатів, фінансують акції протесту та розповсюдження суб’єктивної чи спотвореної інформації у підконтрольних ЗМІ. В основному йшлося про Ахметова. Зеленський підтвердив, що зустрічався з ним особисто вже під час президентства.
9. Про опалювальний сезон. “Дай боже, щоб усе було нормально. Але можуть бути проблеми – якісь, тимчасово”, – так президент охарактеризував нинішній опалювальний сезон. Він заявив, що вітчизняного вугілля не вистачить, потрібний імпорт. А от газу, навпаки, достатньо. Щодо світла – то “Енергоатом” працює по максимуму: 13 блоків із 15. Однак складніше буде потім, коли “Газпром” припинить транзит газу, після 2024 року. На цей випадок Україна запускає програму термомодернізації будинків, яка коштуватиме 300 млрд грн.
10. Про санкції та про РНБО. “РНБО – це потужний орган, там працюють не “збиті льотчики”. Ми захищаємо державу, як можемо”, – пояснив Зеленський масштабне введення санкцій проти фізосіб, яких, за його словами, не завжди можна назвати людьми, скоріше – “особами”.
11. Про Харківські угоди. Президент висловився таким чином, що всі депутати, які зараз згадують Харківські угоди, за це голосували. Хоча частина з них “воювал” проти Харківських угод, билися в той день з партією регіонів, членами якої нашпиговано сьогодні Офіс. Президент чомусь дорікав Петру Порошенику про звільнення заручників. Загалом про П. Порошенка згадав 10 разів. За версією чинного Президента його попереднік здав Донбас, а Турчинов – Крим.
12. Про професійних розвідників. Зеленський назвав колишнього керівника Головного управління розвідки Василя Бурбу «бізнесменом», який збудував собі будинок за 11 мільйонів (гривень чи доларів — він не сказав). “Він бізнесмен, але це розвідка, а не Бессарабка [ринок]”, – сказав Зеленський, уточнивши, що Бурба нібито “заробляв на інформації”, тому і був звільнений. Про спецоперації, за словами президента, Бурба доповідав «тільки спільні речі». «Бурба вирішив зберегти своє місце, знав, що хочу його звільнити. Тоді Бурба приніс інформацію про ковід, хто вигадав формулу вірусу та вакцини. Він сказав і назвав країну. Він запропонував мені передати цю інформацію Російської Федерації чи Китаю. Це була операція Бурба. Операція від товариша “Петі”, – сказав Зеленський.
На питання від від Савіка Шустера: «Хто скасував (переніс) спецоперацію із захоплення найманців «ЧВК Вагнера»?
Відповідь Зеленського: До цього я говорив, що це була не наша операція і нас втягували в неї, це була моя офіційна відповідь. Я знав про спецоперацію, але хочу її назвати операцією Бурби (колишній керівник Головного управління розвідки). Про нього не дуже добре говорили, і я хотів його звільнити. Він керував транспортом СБУ для розгону Майдану, але його вирішили залишити Петро Олексійович (Порошенко).
13. Про кадрові питання. На жаль, деякі люди, які приходили до команди, не витримували тиску. Сам Зеленський – витримує. Він є задоволений міністром інфраструктури Кубраковим, міністром економіки Свириденко, міністром охорони здоров’я Ляшком. Також Зеленський вважає потужним свого голову ОПУ Єрмака, а всі атаки на нього несправедливі.
14. Чи задоволений Президент Зеленським своїм президентством? «Я задоволений тими результатами, які є: земельною реформою, інфраструктурою, цифровізацією. Деолігархізація – також крок до зменшення корупції. Багатьма речами я зовсім незадоволений». Крім того, президент каже, що у більшості обличчя у владі нові. Так, є чиновники часів Януковича, але то не його (Януковича – ред.) соратники.
15. Про окремих персон, які викликали невдоволення Президента. Президент заявив, що журналіст Юрій Бутусовов «образився» за те, що йому не дали посади у Міноборони. Загалом із Бутусовим йде дуже жорсткий діалог. Зеленський звинуватив Бутусова у зливі інформації про використання «Байрактару» на Донбасі і сказав, що через це загинули люди. Журналіст звинуватив Зеленського у брехні щодо спецоперації по вагнерівцях.
16. Про перехідне правосуддя. Президент заявив, що не вважає за необхідне наразі просувати питання перехідного правосуддя, оскільки ухвалення відповідного закону призведе до ескалації ситуації на Донбасі і не зустріне підтримки союзників України. “Я вважаю, що ми на сьогодні відносно перехідного правосуддя можемо робити, що ми хочемо, ми вільна держава. Але щодо мене, я не вважаю, що ми повинні зараз просувати це питання. Я вважаю, що ризиків набагато більше, ніж закон про перехідне правосудді. Моя точка зору”, – сказав Зеленський. Він додав, що відверто про це говорить із лідерами Європи та США. “Тобто, це не іграшки, що ми хочемо, і це правильно і т.д. Ми не самі в цій грі. І тут не питання в тому, що Росія проти цього, ми незалежна країна, ми вважаємо і слухаємо, що це один із принципів, який може призвести до ескалації, і тому поки що на предмет перехідного правосуддя не дуже позитивно реагують інші наші союзники, які повністю підтримують Україну, і на нашому боці, в питаннях окупації Криму з боку Росії або в питаннях війни на Сході”, – зазначив Зеленський. Глава держави наголосив, що вважає, що “це питання не сьогоднішнього дня”.
17. Знову про можливу війну з Росією. Чи буде війна з Росією: «Ми в стані війни вже вісім років. Я вважаю, що ймовірність (повномасштабної війни – ред.) може бути щодня. Ми повністю контролюємо наші кордони та готові до будь-якої ескалації. Щодня ми отримуємо дані української та не тільки розвідки».
18. Про співпрацю з МВФ. “Без співпраці з МВФ будуть великі проблеми, оскільки з ним пов’язана низка інших міжнародних кредитних програм. “Незважаючи на те, що ми самостійна держава, на жаль, наша економіка залежить від зовнішніх грошей. До програм МВФ приєднуються всі інші, це як прапор, на який усі дивляться, тобто допомога Світового банку, допомога ЄБРР… Вони всі на це дивляться “Якщо щось загрожує нашій програмі з МВФ, це великі проблеми”, – зазначив Зеленський. При цьому гарант наголосив, що “програма з МВФ – це не просто брати гроші, це співпраця у багатьох напрямках у реформах, фахівцях тощо”.
19. Про мир і про країну без війни. «І це правда складний шлях, не дуже швидкий. По цеглинах збираючи цей мир – ось що ми робимо. І ми розуміємо, що мир повинен бути міцний, назавжди. І це залежить від нашої армії. Вирішення питання війни, деокупація наших територій, все ж таки, ми віримо – тимчасово окупованих, а не назавжди, я точно знаю, що так і буде», – сподівається Зеленський.
20. Щодо відносин з країнами Заходу. Український президент зауважив про тривожні тенденції: «Я відчуваю підтримку пані канцлерки Німеччини Ангели Меркель та пана Емманюеля Макрона (президента Франції). І я вважаю, що вони мають підтримувати (Україну) сильніше. Останнім часом вони послаблюють свої позиції щодо Росії – це пов’язано з економічною ситуацією, тиском бізнесу через санкції. У Німеччині це – тиск через санкційну політику щодо «Північного потоку-2», – припускає Зеленський. – Але я знаю, що вони підтримують Україну». Ситуація щодо недобудованого російського газогону також розвивається в руслі, небезпечному не лише для України, а і для США та Заходу загалом, заявив Володимир Зеленський. «Великий ризик, що Росія може натиснути на США і зняти санкції щодо «Північного потоку-2». Я вважаю, що це буде програш США. Я вважаю, що це буде програш особисто президента Джозефа Байдена. Це буде серйозна геополітична перемога Росії та новий перерозподіл сил. Я знаю, що розділились навіть позиції в Конгресі, в Сенаті. І мене бентежить ця ситуація», – визнав Зеленський, Ураїнська сторона проведе зустрічі з американськими конгресменами щодо цього, запевнив він.
21. Окреме питання про дороги. Зеленський відкинув зауваження журналістів про те, що дороги – це компетенція уряду, а не глави держави. Я вважаю, що до мене не будувалися дороги нормально. «Я вважаю, що до мене не будувалися дороги. Нормально, в тому темпі, в тій якості. Це державницька, позиція, і одна з (моїх) обіцянок. Дороги мають бути вітриною нашої країни», – наголосив Володимир Зеленський. І уточнив, що не втручається у фінансову сторону, оскільки це питання уряду, а ставить запитання про якість, швидкість і масштаби виконання робіт. Він дав зрозуміти, що програма «Велике будівництво» не завершиться, а пошириться на відновлення інфраструктури, історичних пам’яток тощо.
22. Про добробут українців. Володимир Зеленський запевняє, що в нього є політична воля завершити в Україні «епоху бідності», але успіх залежить і від інших владних гравців. «Що стосується бідності – непросто, не все залежить від мене. Тисну на уряд, щоб ми збільшували і мінімалку, і пенсії. Їм непросто. Їм непросто і зі мною, з одного боку, з іншого боку – їм непросто і з наповненням бюджету. Економіка розвивається не дуже добре, достатньо повільно, через COVID. Але тим не менш, якщо порівнювати з європейськими країнами, світовими, що у них в цей час, я вважаю, що ми в нормальному стані знаходимось. Але епоха бідності завершиться тільки тоді, коли всі будуть сплачувати податки, коли дерегуляція буде, і коли буде держава буде максимально діджиталізована», – вважає президент України.
23. Про больові точки Зеленського. На пресконференції пролунала низка запитань на теми, дуже чутливі для президента України. Більшість із них стосувалися діяльності його оточення та роботи уряду. «Я йду вперед, поряд зі мною багато робить Андрій Єрмак, повністю віддавши свою репутацію. Це велика інформаційна війна. Я знаю, що Андрій Єрмак вважає, що Олег Татаров – професійна людина. Все інше – мені складно відреагувати на те, що Татаров десь щось сказав (із засудженням Революції гідності). Я щось чув – це на рівні чуток, а на рівні доказів я цієї інформації не маю». За словами Зеленського, ті, хто вважають втечу Віктора Януковича державним переворотом, в Офісі президента не працюють.
24. Про непублічні зустрічі з олігархами. Відповідаючи на запитання програми «Схеми» про те, як поєднуються обіцянки проводити деолігархізацію з численними таємними, часто нічними зустрічами працівників ОП і його самого з олігархами, Зеленський помітно нервував. «Результати (деолігархізації) є. Стежте за ними, а не за тим, куди їдуть машини!» – відповів Зеленський. І згадав про те, що він ініціював законопроєкт про статус олігарха, який, за його словами, заборонятиме посадовцям зустрічатися з ними непублічно. А крім того, зобов’язуватиме олігархів займатися лише бізнесом, відмовившись від політичного та медійного впливу. В іншому разі вони отримають санкції, обіцяє український президент.
25. Знову про низькі темпи вакцинації в Україні. Ми не країна Європейського союзу, ми не країна НАТО – ми не в пріоритеті ЄС з погляду постачання вакцин. “Ми не країна Європейського союзу, ми не країна НАТО – ми не в пріоритеті країн ЄС з погляду постачання тих чи інших вакцин. І це крапка, ви повинні це зрозуміти. Прямі контракти з Індією, з фірмою Pfizer були поза європейськими програмами – на рівні складних домовленостей між керівництвом України, президентом, прем’єр-міністром чи міністром охорони здоров’я. Ми всі працювали, бо розуміли, що вакцин для України може просто не бути», – пояснив Зеленський. Водночас він стверджує, що у проблемах вакцинації значною мірою винен Максим Степанов, звільнений напередодні з посади очільника МОЗ.
26. Що до тепла в наших оселях. В. Зеленський вважає, що треба швидко впроваджувати реформи термомодернізації всіх багатоповерхових будинків. Це коштуватиме державі 300 млрд. грн. Завдяки модернізації певної кількості багатоповерхових будинків покаже, що такі будинки беруть газу в два рази менше. Це має сприяти виробленню енергетичної незалежності. За його словами, важливо аби країні вистачало газу власного видобутку.
27. Що до продовження судової реформи. Зеленський вказав, що за його ініціативи і підтримки «Слуг народу» проголосовано закони про Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) та Вищу раду правосуддя (ВРП). За його словами, він дав повну можливість для проведення судової реформи. На його думку, це найскладніші закони, які проголосовані у домовленості із суспільством, суддями (Зеленський вказав, що не всі судді підтримували) та міжнародними партнерами. «Ми почали судову реформу, її ніхто не розпочинав, це боротьба із суддями, є нормальні судді, а є, на жаль, те, що є. Ми почали цю реформу з очищення судів. Ви бачили, яка криза була з Конституційним Судом, до речі, ми призначили двох суддів від Президента України, тобто ми перемогли, двох я вчора призначив. А посадками займаються правоохоронні органи».
28. Про розпуск Ради. “Я не розпускатиму парламент. Поки що нічого не змінюється”, – відповів Зеленський на запитання кореспондента УНІАН. За словами глави держави, він має думати про стабільність, економічну ситуацію в країні.
29. Про журналістські розслідування. Зеленський прокоментував розслідування журналіста «Української правди» Михайла Ткача про гучне святкування ювілею голови ОП Андрія Єрмака у державній резиденції «Гута».
«Я маю повне право іноді відпочивати. Завдяки вам у мене більше немає місця в Києві, де я можу відпочивати. Це неправильно. Я жива людина і маю право, Михайле. Завдяки вам ніхто з моїх дітей не може бути без охорони. Мої діти майже нічого ніде не святкують», – каже Зеленський.
Однак Зеленський підтвердив, що користувався гелікоптерами ДСНС для перельотів у «Гуту» в період з 19 по 22 листопада. Туди він літав разом з Єрмаком. Вже у неділю, 21 листопада, президент полетів до Києва, де взяв участь у заходах до Дня свободи та гідності, а потім полетів назад. Зеленський запевнив, що мав на це право і «це законно».
30. Окремо про Дмитра Гордона. Зеленський заявив, що Гордон – позорище. “Навіть якщо я не піду на другий термін. Вони так бояться, Гордон аж із штанів викидається: “Не повинен йти!”. Господи… Хіба це найголовніше? Я навіть не бачу, як мої діти ростуть. Ось це я повинен . Повинен тільки їм … Позорище “, – обурився президент.
Коментарі
Loading…