in

Новий закон про Київ: розділити повноваження, щоб посилити самоврядування?

18 жовтня у прес-центрі Українського кризового медіа-центру відбулася пресконференція на тему “Презентація проєкту закону про місто Київ – столицю України”. Брифінг був присвячений законопроекту 2143/3, що наразі включений до порядку денного поточної сесії Верховної Ради та буде розглянутий у профільному комітеті в середу 20 жовтня.  Віталій Безгін, член Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, пояснив мотивацію чинної влади ухвалити цей законопроект. За його словами, його вартувало ухвалити ще в 2019 році як завершення реформи з децентралізації. Як вказав Безгін, наразі місто Київ залишається єдиною адміністративно-територіальною одиницею, не охопленою цією реформою.

Законопроект 2143/3 був обраний як базовий з низки інших ще в 2019 році тапроголосований у першому читанні. Наразі парламентський комітет має відкоригувати його з урахуванням рекомендацій Ради Європи.  Безгін заявив, що навколо цього законопроекту існує низка міфів, серед яких назвав обмеження повноважень міського голови Києва. “Це не відповідає дійсності – законопроект навпаки відновлює в Києві місцеве самоврядування. При Київраді створюється свій незалежний виконавчий орган, який і очолює міський голова, підтриманий киянами. Представництво ж державної влади має бути відмежоване від управлінських рішень на місцевому рівні і має фокусуватися на питаннях наглядових”, – пояснив “слуга народу”. Безгін додав, що законопроектом планується відновити районні ради у столиці, ліквідовані ще за Януковича у 2010 році. Щоправда, наразі дискусійним залишається обсяг повноважень, які ці районні ради та їх виконавчі органи отримають – рівно як і обсяг бюджетного фінансування та тривалість перехідного періоду, пов’язаного з відновленням цього інституту.  Нардеп також заперечив, що відокремлена посада голови КМДА або префекта перебере значні повноваження, зокрема фінансові, у міського голови. Безгін наголосив, що голова міськдержадміністрації матиме аналогічну роль до губернаторів областей – тобто, в першу чергу, нагляд за діяльністю місцевого самоврядування. Парламентар зазначив, що законопроект 4298, що стосується наглядових функцій голів ОДА, був свого часу підтриманий Асоціацією міст України, очолюваною міським головою Києва (і чинним очільником КМДА) Віталієм Кличком.

На підтримку ухвалення законопроекту висловився і В’ячеслав Негода, Заступник Міністра розвитку громад та територій. За його словами, з 1 січня усі 1469 територіальних громад України рівні у своєму статусі та доходах. Бюджетним кодексом за усіма ними закріплений однаковий перелік податкових надходжень і видаткових статей. Єдиною “білою вороною” залишається столиця. Зокрема така ситуація склалася через колізію, що функції місцевого самоврядування тут виконує орган виконавчої влади – КМДА. Розмежування функцій держадміністрації та виконкому Київради дозволить привести міжбюджетні відносини у відповідність із загальнодержавними нормами.  Негода вказав, що Конституція України не має прямих вказівок щодо організації влади у столиці – про це має бути ухвалений окремий закон. Законопроект 2143/3, наголосив заступник міністра, цілком відповідає потребам та отримав позитивний висновок Ради Європи ще рік тому – 25 вересня 2020 року.  Також на підтримку законопроекту висловився Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій. Він нагадав, що схожий за змістом законопроект подавався ним ще у 2012 році, коли Ганущак був народним депутатом.

Експерт зазначив, що розподіл посад міського голови та очільника КМДА матиме важливий антикорупційний момент. “Не може бути, що міський голова одночасно має наглядові повноваження до самого себе. Це нонсенс!” – наголосив Ганущак. Окрему думку спікер висловив стосовно повноважень районних рад. “Моя позиція: мають бути максимальні повноваження для райрад у галузі освіти та первинної ланки медицини. Більше половини бюджету має бути в районах. Зараз бюджет Києва складає 65 мільярдів гривень – це колоссальна цифра для України!” – наголосив Ганущак. І додав, що передача половини цієї суми під контроль районних рад матиме і антикорупційне значення. Резюмуючи брифінг, нардеп Безгін додав, що відповідно до законопроекту посада міського голови не буде позбавлена жодного повноваження. А контрольні функції держадміністрації мають фінансуватися окремо у рамках видатків на виконавчу систему влади.

За матеріалами Українського кризового медіа-центру.

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Пленум Верховного Суду таємним голосуванням обрав нового голову Верховного Суду – суддю Верховного Суду Всеволода Князєва.

Єдина інформаційна система соціальної сфери (ЄІССС) прийшла на заміну системи, яка змушувала людину збирати численні довідки, вистоювати у чергах, а потім очікувати на рішення.