in , ,

Верховна Рада України прийняла низку важливих законодавчих актів

 

 

21.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення співробітництва з Міжнародним кримінальним судом при проведенні процесуальних дій на території України» (законопроект № 7728).

Змінами до ст. 624 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що процесуальні дії на території України на підставі та на виконання прохання Міжнародного кримінального суду може проводити Прокурор Міжнародного кримінального суду або уповноважені ним працівники Міжнародного кримінального суду, які зазначені у відповідному проханні Міжнародного кримінального суду, крім процесуальних дій, виконання яких в Україні здійснюється за погодженням із прокурором або з дозволу слідчого судді, суду.

У разі уповноваження Прокурором Міжнародного кримінального суду інших працівників Міжнародного кримінального суду на проведення процесуальних дій на території України такі дії можуть бути проведені лише за погодженням з Генеральним прокурором (виконувачем обов’язків Генерального прокурора).

Законодавство про аудиторську діяльність гармонізовано з європейським

 

21.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правових засад провадження аудиторської діяльності в Україні» (законопроект № 6245-д), яким:

1) уточнено вимоги до аудитора та аудиторської фірми;

2) уведено норми європейського законодавства, зокрема щодо забезпечення однозначності змісту аудиторського звіту, недопущення впливу регуляторів на зміст аудиторського звіту в частині аудиту фінансової звітності, удосконалення положень щодо інформації, яка наводиться в аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємства;

3) удосконалено положення щодо особливостей проведення обов’язкового аудиту та аудиту підприємств, що становлять суспільний інтерес, відповідно до вимог європейського законодавства, зокрема щодо тривалості завдання з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, а також запроваджено норми щодо забезпечення прозорості та сприяння ефективності діяльності аудиторських комітетів або органів (підрозділів), на які покладаються відповідні функції;

4) удосконалено норми щодо порядку атестації аудиторів з метою зменшення вартості, яка справляється за проведення іспитів і підвищення якості підготовки екзаменаційних завдань, створення умов для входження у професію молоді та досвідчених фахівців;

5) уточнено положення щодо процедури контролю якості аудиторських послуг, професійної відповідальності аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, а також порядку дисциплінарного провадження тощо.

Факти сексуального насильства під час війни допоможе розслідувати Тимчасова слідча комісія

 

21.09.2022 Верховна Рада України прийняла Постанови (проекти № 7645, № 8031), якими утворено Тимчасові слідчі комісії Верховної Ради України з питань розслідування:

1) фактів сексуального насильства, вчиненого внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, основними завданнями якої є розслідування фактів сексуального насильства, вчиненого внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, а також ініціювання питання про притягнення осіб, винних у вчиненні сексуального насильства, до відповідальності, у тому числі щодо міжнародного розшуку таких осіб та здійснення співробітництва за принципом універсальної юрисдикції;

2) можливих порушень законодавства України у сфері отримання, розподілу, транспортування, зберігання, використання за цільовим призначенням гуманітарної та іншої допомоги, а також неефективного використання державного майна, яке може бути використане для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб та забезпечення інших потреб держави, основними завданнями якої є:

 

Україна візьме участь у Програмі ЄС LIFE – Програмі дій з довкілля та клімату

 

21.09.2022 Верховна Рада прийняла Закони (законопроекти № 0164, № 0167), якими ратифіковано:

1) Додатковий протокол до Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму. Як пояснили в Інформаційному управлінні Верховної Ради, метою Протоколу є доповнення Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму положеннями стосовно криміналізації таких діянь як участь у терористичній організації або групі, проходження навчання тероризму, виїзд та фінансування виїзду за кордон з терористичною метою, організація чи сприяння іншим способом виїзду за кордон з метою терористичної діяльності тим самим збільшуючи зусилля Сторін у запобіганні тероризму і його негативним наслідкам.

2) Угоду між Україною та Європейським Союзом про участь України у Програмі ЄС LIFE – Програмі дій з довкілля та клімату.

 

Військовослужбовці – батьки трьох і більше дітей зможуть звільнитися зі служби

 

21.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо додаткових підстав звільнення з військової служби під час воєнного стану» (законопроект № 7678).

Новим абзацом пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» встановлено додаткову підставу для звільнення з військової служби під час воєнного стану – наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

 

Кошти дорожнього фонду підуть на облаштування міжнародних автомобільних пунктів пропуску

 

22.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» щодо використання коштів державного дорожнього фонду» (законопроект № 7669), яким встановлено, що у 2022 р. до 50 відсотків коштів державного дорожнього фонду спрямовуються на будівництво та реконструкцію міжнародних автомобільних пунктів пропуску з країнами Європейського Союзу.

На сьогодні передбачено, що у 2022 р. кошти державного дорожнього фонду спрямовуються першочергово на виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, отриманими державою або під державні гарантії, а також на забезпечення потреб сектору оборони.

 

Витрати на авіацію фінансуватимуть також за рахунок грантів і дарунків

 

22.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення зміни до статті 12 Повітряного кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях» (законопроект № 7559).

Новою редакцією ч. 5 ст. 12 Повітряного кодексу України внормовано, що надходженнями Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях є:

1) державні збори із суб’єктів авіаційної діяльності:

– за сертифікацію, реєстрацію, перереєстрацію об’єктів та суб’єктів авіаційної діяльності та супроводження їх діяльності;

– за надання прав на експлуатацію повітряних ліній;

– за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України;

– за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України;

– за вчинення офіційних дій, пов’язаних з наглядом у сфері цивільної авіації, у тому числі під час виконання польотів в інших державах за договорами фрахту/лізингу, які розраховуються залежно від кількості та маси повітряних суден, строків тимчасового базування за кордоном та регіонів виконання польотів;

– з авіаційної безпеки;

2) гранти, дарунки та благодійні внески, а також інші надходження, отримані уповноваженим органом з питань цивільної авіації від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів у галузі цивільної авіації;

3) інші передбачені законом надходження.

 

 

Жінки можуть стати на військовий облік за власним бажанням

 

22.09.2022 Верховна Рада прийняла за основу проект Закону «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» № 6482.

Новою редакцією ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» пропонується встановити, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, за власним бажанням можуть бути взяті на військовий облік військовозобов’язаних.

При цьому жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, братимуть на військовий облік обов’язково.

 

Скасовано вимогу щодо виплати заробітної плати іноземцю у розмірі 5 або 10 МЗП

 

22.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні» (законопроект № 5795).

Як пояснила Перший віце-прем’єр- міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко, проектом врегульовано низку питань щодо роботи в Україні іноземців та осіб без громадянства, зокрема:

– встановлено належний контроль за застосуванням праці іноземців та осіб без громадянства та сплатою ЄСВ шляхом запровадження моніторингу через електронний обмін інформацією між різними органами;

– Державній службі зайнятості надано право оперативно реагувати і скасовувати дозволи на застосування праці іноземців за зверненням правоохоронних органів;

– зменшено навантаження на роботодавців у разі залучення іноземної робочої сили шляхом скасування вимоги щодо виплати заробітної плати іноземцю у розмірі 5 або 10 мінімальних заробітних плат;

– удосконалено порядок видачі дозволів – ця послуга стане доступною через ЦНАП.

 

Роботодавцям компенсуватимуть ЄСВ за працевлаштування молоді, учасників бойових дій, одиноких батьків

22.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» (законопроект № 6067).

Перший віце-прем’єр- міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко роз’яснила, що проектом, зокрема впроваджується стимулювання для роботодавців у вигляді компенсації ЄСВ або частини заробітної плати з Фонду по безробіттю за працевлаштування:

– молоді, зокрема на перше робоче місце;

– учасників бойових дій;

– одиноких батьків, батьків дітей з інвалідністю;

– осіб за 5 років до досягнення пенсійного віку;

– осіб з інвалідністю;

– довготривалих безробітних та інших вразливих категорій громадян.

Змінюються й застарілі підходи щодо допомоги безробітним в пошуку підходящої роботи, впроваджується європейський метод до виплати допомоги по безробіттю відповідно до страхових принципів – чим більший страховий стаж, тим більше тривалість та розмір виплат, які отримує особа. Пропонується залучати більше безробітних до громадських робіт з відновлення країни, за що вони отримуватимуть вищий дохід, ніж допомога по безробіттю.

 

Підсудність справ з іноземним елементом може бути визначено угодою сторін

 

22.09.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції про угоди про вибір суду» (законопроект № 5120).

Зокрема новою ст. 4-1 «Вибір суду» Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачено, що учасники приватноправових відносин з іноземним елементом можуть укласти угоду про вибір суду, якою визначити підсудність судам певної держави або одному чи декільком конкретним судам певної держави справ у спорах, що виникли або можуть виникнути між ними у зв’язку з такими правовими відносинами.

Угода про вибір суду укладається у письмовій формі незалежно від місця її укладення. Угода про вибір суду, якою обрано суд України, укладається у письмовій формі відповідно до закону України.

Угода про вибір суду не може передбачати зміну виключної підсудності справи з іноземним елементом судам України.

Недійсність правочину, складовою частиною якого є угода про вибір суду, не тягне за собою недійсність угоди про вибір суду.

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Військові облігації можна буде придбати через «Дію»

Нові вимоги до безпечності та якості молочних продуктів