Півторамільярдна держава стала країною для керівництва однієї людини
У неділю пленум ЦК Компартії Китаю переобрав її генсеком на третій п’ятирічний термін чинного лідера Сі Цзіньпіна та замінив чотирьох його колишніх соратників у складі вищого партійного керівництва. Сенсацією завершився напередодні ХХ з’їзду КПК став епізод, коли попередній генсек КПК і голова КНР Ху Цзіньтао був виведений із зали. Внутрішньопартійний переворот, що відбувся, підвів межу під епохою колективного правління — Сі Цзіньпін став одноосібним і повновладним лідером партії і країни. Планується, що під його початком вирішуватиметься завдання перетворити Китай до 2049 року на провідну світову державу. Якщо це вдасться, то до середини XXI століття світ буде фактично однополярним — тільки замість США головним полюсом стане Китай.
Сенсацією останнього дня з’їзду КПК став епізод, коли колишнього китайського лідера Ху Цзіньтао, який сидів поряд із Сі Цзіньпіном (ліворуч), насильно вивели із зали засідань
Сенсацією останнього дня з’їзду КПК став епізод, коли колишнього китайського лідера Ху Цзіньтао, який сидів поряд із Сі Цзіньпіном (ліворуч), насильно вивели із зали засідань
Сенсацією останнього дня з’їзду КПК став епізод, коли колишнього китайського лідера Ху Цзіньтао, який сидів поряд із Сі Цзіньпіном (ліворуч), насильно вивели із зали засідань
Пленум ЦК КПК 20-го скликання, на якому в неділю було обрано нове керівництво більш ніж 95-мільйонної армії китайських комуністів, став фінальним акордом головної політичної події у житті Китаю – ХХ з’їзду КПК. Налагоджена політична машина КНР на фініші спрацювала без збоїв. Після того, як вирішальних домовленостей з кадрових питань було досягнуто на з’їзді, ЦК під головуванням генерального секретаря Компартії Китаю Сі Цзіньпіна затвердив новий склад її керівних органів.
Головним рішенням пленуму стало переобрання Сі Цзіньпіна, який перебуває біля керма десять років, на третій п’ятирічний термін. Члени центрального комітету також затвердили нові склади ЦК, 24-місного Політбюро та головного політичного ареопагу КНР — Постійного комітету Політбюро, до якого входять семеро людей.
Найбільш радикальні перестановки сталися саме у Постійному комітеті Політбюро. З семи його членів свої місця зберегли лише троє, включаючи самого Сі Цзіньпіна.
Крім першої особи крізь фільтри внутрішньопартійного обговорення з’їзду, що завершився в суботу, пройшли ще два політики. Один із них — 65-річний голова Центральної комісії КПК із перевірки дисципліни Чжао Лецзі, який має очолити Всекитайські збори народних представників (парламент КНР) та стати третьою особою в державі.
Другий політичний довгожитель — головний ідеолог китайської компартії 67-річний Ван Хунін, який, як очікується, вже у березні наступного року змінить Ван Яна на посаді голови головного дорадчого органу КНР — Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю.
Подання чотирьох нових членів Постійного комітету Політбюро КПК за підсумками пленуму проходило у Будинку народних зборів та було наповнене особливим символізмом. Сім членів ПК Політбюро входили до зали по черзі, один за одним, стаючи на сцену поряд із Сі Цзіньпіном.
Як народився і був спростований слух про повалення Сі Цзіньпіна
Першим на сцену вийшов голова міськкому КПК Шанхаю Лі Цян, який став ліворуч від генсека. Минулого ХІХ з’їзду ліворуч від генсека стояв нинішній прем’єр Держради КНР Лі Кецян. Таким чином, Лі Цян у березні наступного року має стати другою людиною в ієрархії партії і держави, змінивши нинішнього прем’єра Лі Кецяна, який йде у відставку.
Серед нових членів ПК Політбюро, ієрархія яких була визначена їх порядком виходу на сцену, — голова Пекінського міськкому КПК Цай Ці, начальник канцелярії ЦК КПК Дін Сюесян та новий секретар Центральної комісії КПК з перевірки дисципліни Лі Сі (вони вийшли п’ятим, шостим) .
Примітно, що кожен із нових членів ПК Політбюро зумів останнім часом заробити очки в очах першої особи. Так, 66-річний Цай Ці очолював оргкомітет зимових Олімпійських ігор у Пекіні, 60-стрічок Дін Сюесян — голова канцелярії ЦК КПК, незмінно слідував за генсеком у його поїздках країною та за кордоном, ставши його найближчим соратником6, і, нарешті, Лі Лі Сі очолює боротьбу з корупцією, яку Сі Цзіньпін у доповіді на з’їзді назвав одним з головних пріоритетів.
Після представлення членів ПК Політбюро Сі Цзіньпін виголосив першу після переобрання промову, в якій заявив, що країна вступає на новий шлях, мета якого — досягти великого відродження китайської нації. Символічною датою, до якої має бути приурочено рух до нових цілей, стає 2049, коли відзначатиметься 100-річчя заснування КНР.
Говорячи про місце Китаю у глобальному світі XXI століття, Сі Цзіньпін зазначив, що «США повинні разом з Китаєм нести відповідальність за підтримку миру на всій планеті», при цьому прямо не згадавши взаємодію з Росією, повідомивши про готовність «працювати з народами всіх інших країн , щоб відстоювати такі спільні цінності людства, як мир, розвиток, чесність, правосуддя, демократія та свобода».
Чому Китай виступив проти запроваджених США нових експортних обмежень
У свою чергу, одним із перших із переобранням Сі Цзіньпіна привітав російський президент Володимир Путін. «Підсумки ювілейного XX з’їзду КПК повною мірою підтвердили ваш високий політичний авторитет, а також згуртованість очолюваної вами партії», — йдеться у привітанні, текст якого розміщено на сайті Кремля.
Who is містер Ху
Зримим підтвердженням того, що в китайській політиці відбувається зміна віх, що завершує епоху колективного керівництва і перехід до одноосібного правління незмінної першої особи, став епізод з видворенням із зали засідання з’їзду попереднього китайського лідера Ху Цзіньтао, який виступав за змінність вищого партій. м’яку лінію по відношенню до Тайваню та США.
Попередник Сі Цзіньпіна, який перебував при владі в Пекіні десять років — з 2002 по 2012 рік, у період свого правління Ху Цзіньтао досяг рекордних темпів зростання ВВП. Навіть у період світової економічної кризи 2007–2008 років цей показник не опускався нижче за 9%. Під керівництвом Ху Цзіньтао Китай став другою економікою світу, обійшовши Японію.
Однак із батьком китайського економічного дива першого десятиліття XXI століття на ХХ з’їзді КПК сталося щось неймовірне. Товариша Ху, який сидів на форумі поряд із Сі Цзіньпіном, несподівано підхопили під руки і наполегливо вивели із зали референти, що викликало у залі гул нерозуміння.
На кадрах з форуму виведений із зали Ху виглядає розгубленим, переглядається з Сі, який киває головою на знак згоди з тим, що відбувається.
Інші деталі несподіваного відходу зі з’їзду колишнього генсека дуже символічні. Голова ВСНП Лі Чжаньшу, який сидить праворуч від Ху, віддає референтові червону папку колишнього керівника, Ху намагається витягти з неї якісь документи, але йому не дозволяють це зробити. Нарешті Ху Цзіньтао, що йде, встигає дружньо ляснути по плечу прем’єра Лі Кецяна, який готується до відставки.
Що ж насправді сталося із Ху Цзіньтао, залишається незрозумілим. Після того, як у Telegram-каналах з’явилася версія про його затримання і навіть можливий арешт, агентство «Сіньхуа» повідомило про те, що 79-річному Ху Цзіньтао на з’їзді стало погано. При цьому версія про його арешт не підтвердилась. Більше того, через якийсь час товариш Ху до зали засідань повернувся.
«Незалежно від того, що стало справжньою причиною цього епізоду — погане самопочуття чи прагнення нинішнього керівництва публічно принизити і остаточно «вивести з політики» людину, під час правління якої йшло двозначне зростання темпів ВВП, намічалася певна політична лібералізація, але при цьому процвітали корупція та клановість, інцидент із Ху Цзіньтао дуже символічний.
На думку експертів, схвалені на партійному пленумі кадрові перестановки — це не омолодження, враховуючи, що за китайськими мірками політики, які пішли зі своїх постів, не такі вже старі, а самому Сі Цзіньпіну цього року виповнилося 69 років.
«Йдеться про нову політику, яка стає більш ідеологізованою та жорсткішою. У Пекіні настає час “хардлайнерів”, об’єднаних навколо Сі Цзіньпіна, який розчистив собі політичне поле, вступивши у друге десятиліття свого правління», – вважає Олексій Маслов.
«Після ХХ з’їзду партії та зосередження у своїх руках усієї повноти одноосібної влади оточений відданими йому людьми Сі Цзіньпін має намір перетворити Китай на наймогутнішу країну у світі. Таким чином, бачення Китаю епохи правління Сі Цзіньпіна полягає в тому, щоб інші країни світу стали його молодшими партнерами», — підтверджує індійський експерт, який багато років пропрацював у Пекіні, головний редактор India Narrative Атул Аніджа. «Це не схоже на концепцію багатополярного світу, де світом керують рівні цивілізаційні держави – полюси чи центри сили. Взаємодіючи з Китаєм, усі країни повинні усвідомлювати, що багатополярний світ у певний момент може перетворитися на новий однополярний, де замість США на вершині буде Китай», — зазначає експерт.
За публікаціями у ЗМІ.
Коментарі
Loading…