Abstract idea for reading the news
in ,

Актуальні правові новини

 

Пожертву органів для трансплантації в разі смерті можна оформити у «Дії»

17.12.2021 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині» (законопроект № 5831).

Як інформує Міністерство охорони здоров’я, згідно з Законом:

– надано законодавчі підстави для впровадження можливості дати через Портал «Дія» прижиттєву згоду чи незгоду на пожертву органів для трансплантації у випадку смерті;

– вилучено поняття «повноважного представника», якого можна було призначити за життя, щоб у випадку смерті він прийняв рішення щодо згоди чи незгоди на вилучення органів для трансплантації. Якщо особа за життя особисто приймає таке рішення, вона може подати відповідну заяву, в тому числі і в електронній формі;

– впроваджуються підстави для гармонізації законодавства із Євродирективами та виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС щодо трансплантації тканин;

– надано можливість залучати представників релігійних організацій до популяризації питань трансплантації;

– надано можливість розробити підзаконні нормативно-правові акти, які встановлюватимуть єдині правила функціонування недержавних інформаційних систем трансплантації кісткового мозку, та продовжити до грудня 2023 р. пілотний проект із трансплантації, в якому всі операції оплачуються МОЗ.

 

До 10 200 гривень штрафу за продаж електронних сигарет неповнолітнім

 

17.12.2021 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» (законопроект № 4358).

Як інформує Міністерство охорони здоров’я, Законом:

– розмір комбінованого медичного попередження про шкоду куріння (текст та графічне зображення) на пачках тютюнових виробів збільшено з 50 % до 65 % їхньої площі, а попередження міститимуть реалістичні зображення хвороб, спричинених курінням, та щорічно оновлюватимуться;

– впроваджено вимоги до маркування упаковок електронних сигарет, рідин, заправних контейнерів та бездимних тютюнових виробів;

– заборонено використовувати смако-ароматичні добавки (фруктові, ягідні тощо) у будь-яких компонентах тютюнових виробів та електронних сигарет.

Заборонено й продаж електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18 років, – штраф у розмірі 1 020 грн, а в разі повторного протягом року порушення – 10 200 грн.

Також заборонено рекламу, стимулювання продажу та спонсорство таких виробів.

Окрім цього, розширено перелік місць, де забороняється куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів.

Єдиним місцем, де залишили можливість відведення місць для куріння всередині приміщення, є аеропорти.

При цьому сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть постійно або тимчасово заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених ними місцях.

Закон набирає чинності через 18 місяців із дня його опублікування (з винятками).

 

Оплатне поліпшене утримання під вартою відклали на рік

17.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 305» від 9 грудня 2021 р. № 1297, якою продовжено до 22 квітня 2022 р. (раніше – 31 грудня 2021 р.) експериментальний проект щодо платної послуги з надання поліпшених побутових умов та харчування особам, узятим під варту, в слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби.

 

Підвищені довічні державні стипендії ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС

 

17.12.2021 Набрав чинності Указ Президента України «Про додаткові заходи з відзначення та вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» від 14 грудня 2021 р. № 649/2021, яким установлено відзнаку Президента України «За участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» для відзначення громадян, які безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Кабінет Міністрів, зокрема має вжити заходів щодо забезпечення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» житлом учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 та категорії 2, передбачивши фінансування таких заходів відповідно до обґрунтованих потреб.

Окрім цього, змінами до Указів Президента України від 10 травня 2006 р. № 358 «Про довічні державні стипендії для військовослужбовців, осіб рядового і молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ України, які брали безпосередню участь у гасінні пожежі на Чорнобильській АЕС та її охороні 26 квітня 1986 року», від 12 квітня 2017 р. № 108 «Про довічні державні стипендії для працівників, осіб рядового та начальницького складу пожежної охорони органів внутрішніх справ України, які брали безпосередню участь у гасінні пожежі на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року» установлено, що довічні державні стипендії виплачуються за місцем отримання пенсії щомісяця у розмірі п’яти (раніше – трьох) прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, незалежно від розміру пенсії чи заробітної плати.

 

Програма з відновлення України: порядок та умови надання субвенції

17.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України» від 15 грудня 2021 р. № 1324.

Порядок та умови визначають механізм надання субвенції на реалізацію зазначених вище проектів, що фінансуються відповідно до Фінансової угоди «Програма з відновлення України» між Україною та Європейським інвестиційним банком, ратифікованої Законом України від 14 липня 2021 р. № 1645-IX.

Згідно з ними субвенція надається для забезпечення здійснення заходів щодо відновлення соціальної інфраструктури, метою яких є подолання наслідків конфлікту на сході України, зокрема задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб в окремих адміністративно-територіальних одиницях, а саме в:

– районах Донецької та Луганської областей, що постраждали від конфлікту, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі;

– чотирьох сусідніх областях (Дніпропетровська, Запорізька, Харківська, Херсонська), інфраструктура яких несе велике навантаження через наплив внутрішньо переміщених осіб, пов’язаних з конфліктом на сході України;

– окремих адміністративно-територіальних одиницях, зокрема Київській, Одеській, Полтавській областях, що приймають значну кількість внутрішньо переміщених осіб, з метою надання їм допомоги у подоланні посиленого навантаження на соціальну інфраструктуру.

Оголошення про проведення відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінрегіону.

Пропозиції щодо проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, подаються органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади/виконавчими органами сільських, селищних, міських рад територіальних громад.

Строк подання пропозицій щодо участі у відборі становить 30 – 60 календарних днів з дати оприлюднення оголошення про проведення відбору на офіційному веб-сайті Мінрегіону.

 

«Муніципальна няня» може доглядати необмежену кількість дітей

17.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 15 грудня 2021 р. № 1323.

Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68, уточнено, що послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» – послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:

– дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду (дитина, яка потребує додаткового догляду, – дитина з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитина до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність);

– двома і більше дітьми до трьох років;

– дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи.

Виключено положення, згідно з якими муніципальна няня, яка є:

– фізичною особою – підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім’ї;

– юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), може забезпечувати здійснення догляду одночасно не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею.

Окрім того, у разі подання неповного пакета документів заявник послуги «муніципальна няня» має право протягом п’яти робочих днів з дня подання заяви про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», але не пізніше дня прийняття рішення місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» подати/надіслати документи, яких не вистачає.

Місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення в письмовій або електронній формі інформує заявника послуги «муніципальна няня» про подання неповного пакета документів.

 

Усі держадміністрації мають інвентаризувати об’єкти незавершеного житлового будівництва

20.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію» від 15 грудня 2021 р. № 1327.

Згідно з затвердженим нею Порядком до переліку включається інформація про житлові будівлі або їх комплекси (у тому числі ті, які мають ознаки самочинного будівництва), які одночасно відповідають таким критеріям:

– за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів будівництва із середніми (СС2) та значними наслідками (СС3);

– фінансування об’єктів будівництва здійснювалося з використанням залучених коштів фізичних та/або юридичних осіб;

– об’єкти будівництва не прийняті в експлуатацію у строк понад два роки із запланованої дати введення в експлуатацію згідно з договорами, відповідно до яких залучено кошти фізичних та/або юридичних осіб, або згідно з проектною документацією;

– будівельні роботи на об’єкті будівництва не проводяться понад два останніх роки.

Формування переліку здійснюється обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, які мають:

– розмістити протягом десяти днів на своїх офіційних веб-сайтах оголошення про формування переліку об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію;

– сформувати протягом чотирьох місяців переліки об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та справи щодо кожного зазначеного у переліку об’єкта будівництва;

– розмістити не пізніше ніж протягом п’яти місяців на своїх офіційних веб-сайтах переліки об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію, та надіслати їх Міністерству розвитку громад та територій.

Міністерству розвитку громад та територій доручено сформувати протягом місяця з дня отримання інформації від обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій узагальнений перелік об’єктів житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію, та розмістити його на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку громад та територій.

 

Обов’язкові щеплення для комунальників

 

20.12.2021 Наказом Міністерства охорони здоров’я від 30 листопада 2021 р. № 2664 «Про затвердження Змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» до вказаного Переліку додано працівників:

– органів місцевого самоврядування;

– закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності;

– комунальних підприємств, установ та організацій.

Наказ набирає чинність через один місяць із дня його опублікування.

 

Порушення правил дорожнього руху можна буде фіксувати на смартфон

 

20.12.2021 Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав проект Закону № 5798, який дасть можливість громадянам фіксувати на смартфони порушення водіями декількох особливо небезпечних порушень правил дорожнього руху – проїзд на червоне світло, перетинання подвійної суцільної смуги, порушення правил проїзду через залізничні переїзди, а також ненадання переваги в русі автомобілю швидкої допомоги.

«Закон дасть змогу поліції виписувати на ім’я власника автівки електронну постанову про накладення штрафу за порушення ПДР, зафільмовану на смартфон. Власник авто отримуватиме на свій смартфон або поштою  повідомлення про порушення правил дорожнього руху та отримає відео моменту порушення. Якщо за кермом був не він, то власник може повідомити особу, якій він довірив своє авто, про необхідність сплатити штраф», – додали у Міністерстві внутрішніх справ.

 

За антисемітизм уведуть кримінальну відповідальність

 

20.12.2021 Верховна Рада прийняла за основу проект Закону «Про внесення змін до статі 161 Кримінального кодексу України для реалізації положень Закону України «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні» № 5110.

Змінами до ст. 161 «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками» Кримінального кодексу пропонується віднести до об’єктивної сторони зазначеного правопорушення «прояви антисемітизму».

 

Особливий порядок місцевого самоврядування в Донецькій та Луганській областях діятиме до 2023 р.

 

20.12.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 2 грудня 2021 р. № 1930-IX, яким продовжено до 31 грудня 2022 р. включно вказаний особливий порядок місцевого самоврядування.

 

Визначено засади інклюзивного навчання в закладах фахової передвищої освіти

20.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання в закладах фахової передвищої освіти» від 15 грудня 2021 р. № 1321.

Міністерство освіти і науки інформує, що цим Порядком визначено:

– організаційні засади вступу та навчання осіб з особливими освітніми потребами та створення інклюзивного середовища;

– можливості для навчання в доступних форматах;

– вимоги щодо адаптації територій, будівель, споруд і приміщень гуртожитків для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення;

– права на спеціальний навчально-реабілітаційний супровід і розумне пристосування;

– створення навчально-реабілітаційних підрозділів або команд психолого-педагогічного супроводу;

– можливості для забезпечення на території закладу фахової передвищої освіти соціальних послуг, зокрема супроводу під час інклюзивного навчання, фізичного супроводу осіб з інвалідністю та навчання жестовою мовою.

 

Режим надзвичайної ситуації продовжено до 31 березня 2022 р.

20.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» від 15 грудня 2021 р. № 1336, якою продовжено до 31 березня 2022 р. на території України режим надзвичайної ситуації та карантин.

 

Мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети з 1 лютого 2022 р.

 

21.12.2021 Кабінет Міністрів встановив з 1 лютого 2022 р. мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети, а саме мінімальні роздрібні ціни на пакети із стінками товщиною понад 50 мікрометрів, призначені для пакування та транспортування товарів і продуктів у точках роздрібної торгівлі, громадського харчування та сфери послуг становитимуть:

– 2,00 грн – пакет без ручок і бокових складок;

– 2,50 грн – пакет без ручок, але з боковими складками або з ручками без бокових складок;

– 3,00 грн – пакет з ручками і боковими складками.

 

 

51 000 гривень штрафу за публічне заперечення збройної агресії Російської Федерації

 

21.12.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за публічне заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, тимчасової окупації Російською Федерацією територій України та спроб легалізувати та легітимізувати анексію частини території України» № 6436.

Новою ст. 173-5 КУпАП пропонується передбачити, що публічне заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, публічне заперечення тимчасової окупації Російською Федерацією територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, публічне заперечення спроб Російської Федерації легалізувати та легітимізувати анексію тимчасово окупованої території України – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначені дії, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – тягнуть за собою накладення штрафу від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суб’єктами правопорушень у цій статті є національні та іноземні публічні діячі, особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, політично значущі особи.

 

На компенсацію різниці в тарифах виділено майже 27 млрд грн

21.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення заходів, передбачених пунктом 27 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2021 р. № 1340, якою затверджено Порядок та умови надання у 2021 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах, що підлягає урегулюванню згідно із Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».

«Компенсація різниці в тарифах є важливою складовою врегулювання заборгованості підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії. Ці борги накопичувалися протягом багатьох років і, певним чином, ставили під ризик безперебійне газопостачання для підприємств, що забезпечують населення теплом. Відтак надання субвенції сприятиме покращенню фінансового стану підприємств та дозволить їм погасити значну частину від загального боргу. Для цього у Державному бюджеті передбачено майже 27 млрд грн. Гроші мають бути спрямовані вже в цьому році», – прокоментувала заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська.

 

Для потреб біобезпеки та біозахисту застосують новітні технології

 

21.12.2021 Набрав чинності Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 жовтня 2021 року «Про Стратегію біобезпеки та біологічного захисту» від 17 грудня 2021 р. № 668/2021.

Затверджена Стратегія визначає цілі, завдання та основні напрями державної соціально-економічної політики для забезпечення біобезпеки та біологічного захисту держави як складової національної безпеки України.

Основними завданнями реалізації Стратегії є:

– гармонізація національного законодавства з біобезпеки та біологічного захисту з нормами міжнародного права, міжнародними договорами і угодами, учасницею яких є Україна, розвиток міжнародного співробітництва у сфері гарантування біобезпеки та біологічного захисту, принципу “Єдине здоров’я”, підтримка міжнародних ініціатив у сфері біобезпеки, які відповідають національним інтересам України, поглиблення співпраці з міжнародними організаціями, а також у рамках двостороннього співробітництва з провідними державами світу для посилення спроможностей України у сфері біобезпеки та біологічного захисту;

– посилення заходів із забезпечення біологічного захисту;

– організація здійснення контролю у сфері біобезпеки та біологічного захисту;

– підвищення ефективності координації заходів з управління біологічними ризиками;

– посилення кадрового потенціалу та підвищення професійного рівня кадрів з питань біобезпеки та біологічного захисту;

– забезпечення розвитку науково-виробничого потенціалу шляхом створення біокластера «Біобезпека та розвиток біотехнологій»;

– застосування інформаційних технологій для своєчасного виявлення та запобігання біологічним загрозам.

Досягнення цілей Стратегії здійснюватиметься двома етапами: перший – 2022-2025 роки, другий – 2026-2030 роки.

На першому етапі передбачається розроблення протягом двох місяців затвердження плану заходів з реалізації Стратегії, здійснення заходів, спрямованих на організацію інформаційного, науково-методичного забезпечення та встановлення правового механізму щодо поводження з інвазивними чужорідними видами, генетично модифікованими організмами та біологічними агентами шляхом підготовки відповідних нормативно-правових актів. Також до 2025 року планується створити біокластер з розвинутою мережею партнерств, у тому числі міжнародних.

На другому етапі передбачається продовження забезпечення ефективного виконання плану заходів з реалізації Стратегії, програм і нормативно-правових актів, проведення щорічної оцінки ефективності реалізації Стратегії та розроблення за її результатами рекомендацій з удосконалення Стратегії.

 

Перенесено дні роботи банківської системи у 2022 р.

 

21.12.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про регламент роботи системи електронних платежів Національного банку України та порядок роботи банківської системи України в період завершення звітного року, а також про перенесення робочих днів банківської системи України у 2022 році» від 16 грудня 2021 р. № 142, якою установлено:

1) регламент роботи системи електронних платежів Національного банку України та порядок роботи банківської системи України в період завершення звітного року;

2) порядок роботи з готівкою в банківській системі України в період завершення звітного року;

3) строки подання статистичної звітності в період завершення звітного року.

Також перенесено у 2022 р. дні роботи банківської системи України з:

1) понеділка 7 березня на суботу 12 березня;

2) понеділка 27 червня на суботу 2 липня.

Міжбанківські перекази через систему електронних платежів Національного банку України здійснюються:

1) 12 березня 2022 року датою банківського дня 12 березня 2022 року;

2) 2 липня 2022 року датою банківського дня 2 липня 2022 року;

3) у період з 5 до 8 березня 2022 року датою банківського дня 9 березня 2022 року;

4) у період з 25 до 28 червня 2022 року датою банківського дня 29 червня 2022 року.

Окрім того, банки мають право 7 березня і 27 червня 2022 року здійснювати касові операції з клієнтами без відкриття операційного дня банку (за потреби).

Водночас, визнано такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 16 грудня 2020 р. № 159 «Про регламент роботи системи електронних платежів Національного банку України та порядок роботи банківської системи України в період завершення звітного року».

Постанова діє до 31 липня 2022 року.

 

 

Мультимодальні перевезення – на підставі єдиного договору

 

21.12.2021 Набрав чинності Закон України «Про мультимодальні перевезення» від 17 листопада 2021 р. № 1887-IX, який визначає правові та організаційні засади мультимодальних перевезень.

Згідно з ним мультимодальне перевезення – перевезення вантажів двома або більше видами транспорту на підставі договору мультимодального перевезення, що здійснюється за документом мультимодального перевезення.

Організація мультимодальних перевезень, відносини між учасниками мультимодального перевезення, а також їх права, обов’язки і відповідальність визначаються договором мультимодального перевезення та іншими договорами, укладеними відповідно до законодавства України.

За договором мультимодального перевезення, який укладається у письмовій формі, одна сторона (оператор мультимодального перевезення) зобов’язується за плату і за рахунок другої сторони (замовника послуги мультимодального перевезення) надати послугу мультимодального перевезення, у тому числі із залученням інших учасників мультимодального перевезення вантажів до надання послуги мультимодального перевезення, в установлений договором строк.

Істотними умовами договору мультимодального перевезення вантажів є: предмет договору; права, обов’язки сторін; ціна договору; строк дії договору; строк (термін) виконання договору; відомості про сторони договору; вид та найменування вантажу; види транспорту, які будуть використовуватися, та маршрут мультимодального перевезення із зазначенням мультимодальних терміналів, де здійснюється зміна видів транспорту; пункти відправлення та призначення вантажу; відповідальність сторін за неналежне виконання сторонами умов договору; а також усі умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Документ мультимодального перевезення вантажів має містити інформацію про:

– оператора мультимодального перевезення та замовника послуги мультимодального перевезення;

– найменування, вид, кількість та вагу вантажу брутто;

– види транспорту, які будуть використовуватися, та маршрут мультимодального перевезення із зазначенням мультимодальних терміналів, де здійснюється зміна видів транспорту;

– пункти відправлення та призначення вантажу;

– одержувача вантажу.

Форма єдиного перевізного документа затверджується Кабінетом Міністрів України.

Під час здійснення міжнародних мультимодальних перевезень вантажів оператори мультимодальних перевезень, фактичні перевізники використовують товарно-транспортні документи, передбачені міжнародними договорами України, як перевізний документ.

При здійсненні міжнародних мультимодальних перевезень вантажів оператори мультимодальних перевезень використовують єдиний перевізний документ на відрізку маршруту, що пролягає територією України, а також у міжнародному сполученні, якщо це передбачено міжнародними договорами України.

Також передбачено, що оператор мультимодального перевезення несе відповідальність за дії та бездіяльність фактичного перевізника, власників мультимодальних терміналів або суб’єктів господарювання, у володінні та користуванні яких на законних підставах знаходяться мультимодальні термінали, та третіх осіб, залучених ним до надання послуги мультимодального перевезення, у тому самому порядку, як і за власні дії, з моменту прийняття вантажу під свою відповідальність на час перевезення до моменту видачі вантажу одержувачу вантажу.

Окрім цього, установлено граничну межу відповідальності оператора мультимодального перевезення під час здійснення мультимодальних перевезень вантажів.

 

 

Роботи зі зміцнення кордону з Білоруссю не потребують дозвільних документів

 

22.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 17 переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 15 грудня 2021 р. № 1346, якою зазначений перелік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406, доповнено такими роботами:

 

Виїзні перевірки фінмоніторингу, валютного та санкційного нагляду стануть дистанційними

 

22.12.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про особливості здійснення виїзних перевірок у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) під час карантину» від 17 грудня 2021 р. № 145, якою запроваджено дистанційний характер здійснення вказаних виїзних перевірок.

«Проведення виїзних перевірок у приміщенні об’єкта перевірки може ускладнюватися переходом на віддалену форму роботи. Тому Національний банк нормативно врегулював проведення виїзних перевірок в умовах карантину з використанням інструментів віддаленого доступу. Відтепер інспекційна група має право отримати віддалений доступ до документів/інформації об’єкта перевірки та до його систем автоматизації», – пояснили у Національному банку.

Також передбачено, що керівник та/або заступник керівника інспекційної групи, інші працівники Національного банку, керівники та працівники об’єкта перевірки під час проведення виїзної перевірки мають право:

1) проводити зустрічі в режимі відеоконференції та/або телефонного зв’язку;

2) проводити інтерв’ю інспекційної групи з керівниками, працівниками, іншими уповноваженими особами об’єкта перевірки в режимі відеоконференції.

 

300 млн грн на зарплати працівникам державних шахт

 

22.12.2021 Набрала чинності постанова Верховної Ради України «Про звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України щодо виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету України на виплату заробітних плат працівникам державних вугледобувних підприємств» від 17 грудня 2021 р. № 1981-IX.

«Звернутися до Кабінету Міністрів України з вимогою забезпечити виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету України на виплату заробітних плат працівникам державних вугледобувних підприємств у сумі 300 мільйонів гривень», – йдеться у постанові.

 

Страхування банками предмета застави відтерміновано до 2024 р.

 

22.12.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 17 грудня 2021 р. № 143.

Змінами до постанови Правління Національного банку України від 30 червня 2016 р. № 351 відтерміновано до 31 грудня 2023 р. застосування банками вимоги щодо страхування предмета застави.

Також перелік прийнятного забезпечення та коефіцієнтів ліквідності забезпечення доповнено договорами з надання забезпечення виконання зобов’язання, що відповідають вимогам Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні.

 

Дозволено попередню оплату транспортних засобів для перевезення осіб з інвалідністю

14.12.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 і від 2 грудня 2020 р. № 1198» від 15 грудня 2021 р. № 1343, якою дозволено на період дії карантину здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати таких товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти:

– придбання транспортних засобів спеціалізованого призначення для перевезення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, та інших маломобільних груп населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 189 до 31 березня 2022 р.

 

До 12 років позбавлення волі за напад на працівника екстреної меддопомоги

 

22.12.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту працівників бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги під час виконання службових обов’язків» № 6423.

Зокрема новою ст. 350-1 Кримінального кодексу пропонується встановити, що погроза вбивством, заподіянням тяжких тілесних ушкоджень по відношенню до працівника системи екстреної медичної допомоги, який входить до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, під час виконання ним службових обов’язків, застосована з метою перешкоджання службовій або професійній діяльності, а так само з метою заволодіння майном чи з іншою метою в інтересах того, хто погрожує, – карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Умисне нанесення побоїв або заподіяння легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження працівнику системи екстреної медичної допомоги, який входить до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, під час виконання ним службових обов’язків – карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Умисне заподіяння тяжкого тілесного ушкодження працівнику системи екстреної медичної допомоги, який входить до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, під час виконання ним службових обов’язків – карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Під виконанням службових обов’язків розуміється здійснення працівниками системи екстреної медичної допомоги, які входять до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я.

Також вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення

 

Поліцейські зможуть працювати за сумісництвом в охороні

 

23.12.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення зміни до статті 66 Закону України «Про Національну поліцію» щодо службового сумісництва поліцейських» № 6450, яким пропонується встановити, що поліцейський не може під час проходження служби займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту.

Під час проходження служби поліцейські, які мають спеціальні звання молодшого, середнього складу поліції, у вільний від виконання службових обов’язків час можуть за сумісництвом займатися оплачуваною діяльністю в органах поліції охорони в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.

Вказане положення щодо сумісництва не поширюватиметься на курсантів (слухачів) денної форми навчання закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.

 

Медпрацівники отримають ревакцинальну дозу від COVID-19

 

23.12.2021 Міністерство охорони здоров’я наказом № 2849 запровадило ревакцинальну дозу вакцини проти COVID-19 для медичних працівників та співробітників будинків інтернатного типу.

«Отримати ревакцинальну дозу медики та співробітники будинків інтернатного типу можуть через 6 місяців після другого щеплення від COVID-19. Для ревакцинальної дози використовуватимуть лише м-РНК-вакцини – Moderna або Comirnaty/Pfizer, незалежно від того, якою вакциною щеплена людина. Генерація COVID-сертифіката після отримання ревакцинальної дози буде доступна найближчим часом», – повідомили у МОЗ.

 

Цифрові речі стануть об’єктами цивільних прав

 

23.12.2021 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав» № 6447, яким пропонується передбачити, що об’єктами цивільних прав є матеріальні та цифрові речі.

Матеріальною річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов’язки.

Згідно з проектом цифровою річчю є предмет цифрового середовища, який перебуває в обороті лише у цифровій формі, та щодо якого можуть виникати цивільні права та обов’язки. Цифровими речами є віртуальний актив, цифровий контент, онлайновий обліковий запис, гроші та цінні папери, що існують виключно у цифровій формі.

 

 

Військовий облік жінок: які професії під нього підпадають?

 

23.12.2021 Набрав чинності наказ Міністерства оборони України «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних» від 11 жовтня 2021 р. № 313, яким затверджено вказаний Перелік.

Нагадаємо, відповідно до вимог ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

 

У СЕП не братимуть комісію за виплату 1000 грн «єПідтримки»

 

23.12.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення зміни до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування» від 22 грудня 2021 р. № 149.

Доповненням до Таблиці Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 р. № 333, скасовано плату за оброблення електронних розрахункових документів та електронних розрахункових повідомлень банку в системі електронних платежів Національного банку за операціями з виплати допомоги в рамках Програми «єПідтримка»/повернення незарахованої суми коштів допомоги на поточний рахунок отримувача допомоги та/або невикористаної отримувачем допомоги протягом визначеного періоду суми коштів допомоги, що здійснюються відповідно до Порядку надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1272.

 

 

Недієздатна особа зможе позбавити опікуна повноважень через суд

 

24.12.2021 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо посилення захисту прав осіб, визнаних судом недієздатними».

«Проектом передбачено надання недієздатній особі та членам її сім’ї права звернутися до суду із заявою про звільнення опікуна від його повноважень. Таким чином забезпечуватиметься право недієздатних осіб на висловлення ними думок, побажань стосовно здійснення над ними опіки», – прокоментували у Мінсоцполітики.

 

Захист прав інтелектуальної власності гармонізують з Угодою про асоціацію

 

24.12.2021 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності».

«Ключове завдання, яке передбачається вирішити прийняттям законопроекту, – приведення положень актів цивільного, цивільно-процесуального, господарського процесуального права та законодавства у сфері інтелектуальної власності у відповідність до зобов’язань щодо захисту прав інтелектуальної власності, взятих Україною за Угодою про асоціацію», – прокоментувала Перша Віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

За її словами, зокрема йдеться про імплементацію до законодавства України положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС щодо попередніх та попереджувальних заходів, права на інформацію, альтернативних заходів, збитків, публікації судових рішень.

 

Виступати з офіційними заявами щодо зовнішньої політики можуть лише Президент, Прем’єр-міністр і Міністр закордонних справ

 

24.12.2021 Набрав чинності Указ Президента України «Питання координації зовнішньополітичної діяльності держави» від 22 грудня 2021 р. № 671/2021, яким, зокрема установлено, що з офіційними заявами та коментарями з питань зовнішньої політики України та з ініціативами міжнародного характеру можуть виступати лише Президент України, Прем’єр-міністр України і Міністр закордонних справ України.

Міністерство закордонних справ України відповідно до визначених законодавством повноважень надає офіційні роз’яснення щодо зовнішньополітичного курсу України, забезпечує координацію діяльності державних органів у сфері зовнішніх зносин, здійснює загальний нагляд за виконанням міжнародних договорів України, надає методичну, консультаційну, інформаційну допомогу державним органами з відповідних питань, вносить у встановленому порядку на розгляд Президента України, Кабінету Міністрів України пропозиції щодо вдосконалення діяльності державних органів у зазначеній сфері.

Передбачено, що персональна відповідальність за належне виконання міжнародних договорів України, інших двосторонніх та багатосторонніх документів, з яких випливають права і зобов’язання України, покладається на керівників державних органів, які відповідно до компетенції забезпечують виконання зобов’язань українською стороною та аналізують виконання іншими сторонами їх зобов’язань за такими міжнародними договорами, документами.

Окрім того, з метою забезпечення координації діяльності державних органів у сфері зовнішніх зносин у міністерствах, а також в інших державних органах, визначених Міністерством закордонних справ України за погодженням із Президентом України, можуть бути запроваджені посади дипломатичних радників у межах затвердженої граничної чисельності працівників таких органів.

Водночас, визнано такими, що втратили чинність:

– Указ Президента України від 18 вересня 1996 р. № 841 «Про заходи щодо вдосконалення координації діяльності органів виконавчої влади у сфері зовнішніх зносин»;

– Указ Президента України від 22 серпня 2005 р. № 1188 «Про внесення змін до Указу Президента України від 18 вересня 1996 року № 841»;

– Указ Президента України від 31 травня 2010 р. № 648 «Про внесення зміни до Указу Президента України від 18 вересня 1996 року № 841»;

– Указ Президента України від 8 травня 2012 р. № 306 «Питання здійснення зовнішніх зносин національними комісіями, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв’язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг»;

– пункт 1 статті 1 Указу Президента України від 18 липня 2016 р. № 303 «Про внесення змін до Указів Президента України від 18 вересня 1996 року № 841 та від 31 грудня 2005 року № 1901».

 

Географічні зазначення спиртних напоїв – з новими особливостями

 

24.12.2021 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону, яким пропонується:

– уточнити понятійний апарат у сфері географічних зазначень спиртних напоїв;

– запровадити категорії спиртних напоїв;

– визначити особливості підготовки до реєстрації географічних зазначень спиртних напоїв;

– встановити особливі вимоги щодо специфікацій спиртних напоїв з географічними зазначеннями та процедури їх погодження;

– визначити особливості використання та захисту географічних зазначень спиртних напоїв, а також встановити відповідальність за порушення в цій сфері;

– запровадити систему контролю щодо географічних зазначень спиртних напоїв.

 

 

Офіси приватних виконавців мають бути безбар’єрними

 

24.12.2021 Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Положення про офіс приватного виконавця» від 10 грудня 2021 р. № 4441/5.

Змінами до Положення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15 листопада 2016 р. № 3238/5, встановлено, що під час організації офіса приватним виконавцем повинні бути створенні умови для забезпечення рівних прав та можливостей осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Вивіска з інформацією, графік роботи та графік прийому відвідувачів, якщо він відмінний від графіка роботи, дублюються рельєфним літерно-цифровим або рельєфно-крапковим шрифтом (шрифтом Брайля).

Приватні виконавці, офіси яких організовані до набрання чинності цим наказом, повинні здійснити заходи щодо приведення їх у відповідність з вимогами, встановленими розділом II Положення про офіс приватного виконавця, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15 листопада 2016 р. № 3238/5, у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим наказом.

Також передбачено, що протягом шести місяців з дня набрання чинності цим наказом вимоги щодо відповідності приміщення умовам для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення не застосовуються під час перевірок офісів приватних виконавців, організованих до набрання чинності цим наказом.

 

Новий перелік інформації щодо випуску депозитних сертифікатів банку

 

24.12.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження переліку інформації щодо випуску депозитних сертифікатів банку» від 22 грудня 2021 р. № 148, якою затверджено вказаний Перелік.

Передбачено, що Центральний депозитарій цінних паперів зобов’язаний повідомляти Національний банк України про:

1) реєстрацію випуску депозитних сертифікатів банку;

2) збільшення кількості депозитних сертифікатів банку у випуску;

3) анулювання депозитних сертифікатів банку;

4) скасування реєстрації випуску депозитних сертифікатів банку.

Центральний депозитарій цінних паперів не пізніше наступного робочого дня з моменту проведення передбачених вище операцій (операції з депозитарної діяльності щодо депозитних сертифікатів банку) повідомляє Національний банк України з дотриманням таких вимог:

1) оформляє супровідний лист, що підписується кваліфікованим електронним підписом уповноважених осіб Центрального депозитарію цінних паперів;

2) оформляє електронний файл у форматі XML, що підписується кваліфікованим електронним підписом уповноважених осіб Центрального депозитарію цінних паперів;

3) направляє оформлені файли засобами системи електронного документообігу АСКОД.

Повідомлення від Центрального депозитарію цінних паперів про операції з депозитарної діяльності щодо депозитних сертифікатів банку має містити відомості відповідно до Переліку інформації.

 

Строки досудового розслідування проступків збільшать

 

24.12.2021 Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України в частині удосконалення здійснення досудового розслідування та судового провадження щодо кримінальних проступків».

Як пояснив заступник Міністра юстиції України Олександр Банчук, проектом передбачено:

– визначити дізнавача повноцінним суб’єктом здійснення окремих процесуальних дій під час досудового розслідування;

– встановлення реалістичного строку дізнання – наразі строки досудового розслідування проступків виявилися недостатніми для проведення необхідних процесуальних дій;

– закріпити порядок проведення підготовчого судового засідання.

«Нарешті закріплюється право суду у підготовчому судовому засіданні перевірити факт надання обвинуваченим обґрунтованої згоди щодо розгляду обвинувального акта у спрощеному провадженні за його відсутності», – пояснив О. Банчук.

 

Стати на військовий облік жінки зможуть онлайн

 

28.12.2021 Міністерство оборони роз’яснило положення свого наказу від 11 жовтня 2021 р. № 313 про Перелік професій для жінок та перебування їх на військовому обліку, який містить 35 фахових напрямків.

«Процес взяття на військовий облік жінок, визначений законом, проводитиметься територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки поступово, відповідно до готовності нормативно-правової бази, з урахуванням особливостей перехідного періоду», – прокоментували у Міністерстві, додавши, що впродовж 2021-2022 років у Збройних силах України буде приведено у відповідність нормативно-правові акти та розроблено організаційно-розпорядчі документи щодо особливостей роботи центрів комплектування та соціальної підтримки під час взяття на військовий облік жінок.

Також до кінця 2022 року у Генеральному штабі Збройних Сил України буде проведено аналіз змін кількості військовозобов’язаних-жінок, що перебувають на військовому обліку.

Окрім того, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний повідомив, що не йдеться про призов чи обов’язкову мобілізацію жінок до війська.

За його словами, готується такий порядок постановки на військовий облік, який дозволив би реалізувати дистанційно та онлайн якнайбільше процедур. Також планується ввести перехідну норму, що стосується зборів (навчань) військовозобов’язаних – на навчання жінки будуть виїжджати винятково за бажанням.

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Російська влада ліквідувала товариство “Меморіал”.

НОВИЙ ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ ПОВІДОМЛЕНЬ ТА ПРИЗНАЧЕННЯ АДВОКАТІВ ЗАТРИМАНИМ ТА ЗААРЕШТОВАНИМ