in , ,

Російська влада ліквідувала товариство “Меморіал”.

Верховний суд РФ ліквідував товариство «Меморіал» за антирадянську агітацію та пропаганду
Верховний суд (ВС) у вівторок задовольнив позов Генпрокуратури про ліквідацію міжнародного історико-просвітницького товариства «Меморіал» (, яке було включено до Реєстру іноагентів) разом із його регіональними підрозділами. У дебатах зійшлися представники Генпрокуратури, Мін’юсту та Роскомнагляду з юристами та адвокатами «Меморіалу».

Перші наполягали, що створене 33 роки тому історико-просвітницьке суспільство своєю роботою «створює брехливий образ СРСР» та порушує законодавство про іноагентів, приховуючи джерела фінансування.

Другі заперечували, що «Меморіал» допомагає державі в роботі з вшанування пам’яті жертв репресій і входить до державних комісій, які ведуть цю роботу, але переконати суд не змогли. Коментуючи рішення, глава президентської Ради з прав людини Валерій Фадєєв заявив, що «було б корисно дати “Меморіалу” можливість виправити ті аспекти, через які виникли претензії, та продовжити займатися відновленням історичної правди». Водночас у РПЛ сподіваються, що «Меморіал» заздалегідь підготувався до роботи зі збереження своїх архівів.

Оголошення рішення передували дебатів сторін. Заступник начальника управління Генпрокуратури РФ Олексій Жафяров заявив, що «Меморіал» спекулює на темі репресій, «займається реабілітацією зрадників Батьківщини», «створює брехливий образ СРСР як терористичної держави, обеліє та реабілітує нацистських злочинців, на чиїх руках кров радянських громадян». «Чому зараз ми, нащадки переможців, змушені спостерігати за спробами реабілітації зрадників Батьківщини та нацистських посібників»,— дивувався обвинувач. Він висловив припущення, що «Меморіалу» «хтось, напевно, за це платить». Пан Жафяров нагадав, що «Міжнародний меморіал» створювався як організація з увічнення пам’яті, проте тепер «цілком зосереджений на спотворенні історичної пам’яті, насамперед про Велику Вітчизняну війну».

Зазначимо, що позов прокуратури про ліквідацію «Міжнародного меморіалу» було засновано головним чином на претензіях до дотримання НКО правил маркування іноагентів; норма Конституції про захист історичної правди, внесена до Основного закону минулого року, у позові згадувалася мимохіть, у списку законів, якими «Меморіал», на думку позивача, нехтував. Проте пан Жафяров на засіданні у вівторок майже дослівно повторив опубліковане напередодні звернення загальноросійського громадського руху «Ветерани Росії» до генпрокурора Ігоря Краснова та голови Слідчого комітету РФ Олександра Бастрикіна, в якому рух вимагав притягти керівництво та співробітників «Міжнародної відповідальності». заперечення, навмисне замовчування та фальсифікацію фактів злочинів нацистських посібників шляхом увічнення їхньої пам’яті як жертв політичних репресій у СРСР».

У документі «Ветерани Росії» навели дані 19 фігурантів (включно з командиром розвідгрупи вермахту Олександром Ріссом), яких виявили в базах жертв радянських політрепресій, створених «Меморіалом». До цього посібники нацистів із бази «Меморіалу» згадувалися під час обговорення ситуації навколо історико-просвітницького товариства та правозахисного центру на зустрічі президента із СПЛ. «Меморіал» повідомив, що дані трьох громадян, названих Володимиром Путіним, заблоковані в базі ще в серпні, як тільки з’явилися дані про їхню можливу причетність до нацистських злочинів. У понеділок «Меморіал» повідомив, що проводить перевірку даних 19 осіб, згаданих «Ветеранами».

Маркування матеріалів іноагенту, яке досі було головним предметом обговорення в суді (позивач наполягав, що її регламент регулярно порушується відповідачем, а відповідач заперечував, що чіткого регламенту в законі немає), паном Жафяровим цього разу не згадувалося.

Його виступ продовжила прокурор Вікторія Маслова: «Ми встановили, що “Меморіал” здійснює свою діяльність із грубими порушеннями Конституції та законодавства, трактує його на свою користь, намагається піднести себе як міжнародну організацію та підкреслити свій особливий статус». Вона попросила суд «задовольнити позов», оскільки доводи «Меморіалу» спрямовані не на дотримання, а на «незгоду з чинними законами».

Співробітники «Меморіалу» входять до урядових комісій з увічнення пам’яті жертв репресій, брали участь у розробці відповідного закону та ще 1990 року відкривали на Луб’янці у Москві Соловецький камінь — пам’ятник жертвам політрепресій в СРСР, нагадала виконавчий директор «Міжнародного меморіалу» Олена Жена. Вона попросила суд Генпрокуратурі у позові відмовити. «Меморіал», наголосила вона, найстаріша правозахисна організація, заснована 33 роки тому ще у Радянському Союзі.

До змісту позову Генпрокуратури спробував привернути увагу юрист Григорій Вайпан, закликавши обговорювати маркування матеріалів іноагенту та правила її розміщення, а заодно відповідність вимоги ліквідувати «Меморіал» за невказання статусу в десяти повідомленнях в інтернеті та в одній настільній грі. «П’ять комітетів ООН визнали наш ФЗ (про НКО, що містить зокрема пункт про НКО-іноагенти.— “Ъ”) таким, що не відповідає міжнародному праву, це не просто хтось там, а органи, що діють у рамках конвенцій, які підписала Росія ,- поглиблював пан Вайпан свою “незгоду з чинними законами”. – Порушник тут не “Міжнародний меморіал”, а Російська Федерація, яка ухвалила закон про іноземних агентів».

Адвокат Михайло Бірюков попросив суд «повернути прокуратуру із політичної площини у правову». Він зазначив, що Мін’юст «ніколи не ставив під сумнів» статус «Меморіалу» як міжнародної організації, натомість суди тричі відмовлялися це визнавати. У перших двох засіданнях ЗС адвокати, зазначив Бірюков, демонстрували, що організація має підрозділи в Чехії та Франції, і суду слід повернутися до цього питання, адже не можна так просто взяти і ліквідувати міжнародну організацію за порушення російського закону про російські НКО.

Юрист Тетяна Глушкова теж спробувала відновити дискусію про маркування: «Ми здаємо звітність, адмініструємо 25 сайтів, видали 17 книг за час дії закону (про іноагентів.— “Ъ”); у матеріалах справи є візитівка Жемкової з маркуванням, ми маркували документи, подані на цей процес та передані сторонам, хоча вимог до маркування у законі не міститься». Пані Глушкова зазначила, що Роскомнагляд (РКН) з моменту прийняття законодавства про іноагентів у 2012 році лише раз публічно прокоментував вимоги до маркування у відповідь на запит Ъ у грудні 2021 року — у відомстві тоді пояснили, що «однозначне» визначення є п’ятому абзаці ч. 1 ст. 24 закону про НКО. Юристи, яких “Ъ” просив прокоментувати цей фрагмент, не знайшли у ньому повної визначеності та припустили, що її відсутність є джерелом небезпеки для НКО.

Адвокат Марія Ейсмонт, навпаки, врахувала оновлену аргументацію позивача і заперечила йому цитатою з «1984» Джорджа Оруелла: «Війна це мир, свобода це рабство, незнання сила». Пані Ейсмонт нагадала про акцію «Повернення імен», яку «Меморіал» до пандемії щорічно проводив у День пам’яті жертв політичних репресій 30 жовтня біля Соловецького каменю на Луб’янці, погоджуючи її з мерією: «Довга черга з багатьох людей, зокрема молодих, про яких так дбає позивач, чекають на морозі, щоб взяти участь у читанні списку імен тих, кого таємно розстріляли». Адвокат нагадала про роботу «Меморіалу» зі школярами «всієї Росії», для яких проводився конкурс історичних творів про їхні сім’ї чи населені пункти, і назвала лукавством звинувачення у прихованні суспільством іноземних пожертвувань. «Ліквідація Міжнародного меморіалу відкине країну назад і збільшить ризик тотальних репресій. Не можна ліквідувати “Меморіал”, відмовившись від того, що він робив і робить», – уклала пані Ейсмонт.

Останнім із боку захисту виступав Генріх Резнік, віце-президент Федеральної палати адвокатів та член СПЛ. Пан Резник сказав, що перебуває «у владі якогось гидкого почуття» через позов Генпрокуратури:

«Ти думаєш: ну вони ж знають, що звертаються до суду з незаконними вимогами і розуміють, що ти це розумієш! Коли прокуратура каже, що “Міжнародний меморіал” спотворює історію і представляє СРСР як терористичну організацію, – ну це ж неправда!»

Пан Резнік, який лише був присутній, але не виступав на колишніх засіданнях, назвав розгляд політично мотивованим та процитував «Концепцію державної політики щодо увічнення пам’яті жертв політичних репресій» (передбачалося, що вона буде реалізована до 2020 року, але її продовжили до 2024 року): “Росія не може повною мірою стати правовою державою і зайняти провідну роль у світовому співтоваристві, не увічнивши пам’ять багатьох мільйонів своїх громадян, які стали жертвами політичних репресій”.

Після цього слово взяла представник Мін’юсту Ганна Харламова, знову змінивши емоційний регістр дебатів: за її словами, «грубість та неодноразовість порушень (правил маркування матеріалів іноагенту.— “Ъ”)» «переконливо доведено» в суді і «не піддається сумніву». «Меморіал» продовжує порушувати законодавство, поки триває процес, зазначила пані Харламова: суспільство, наприклад, досі не внесло до реєстру іноагентів свої підрозділи за кордоном та продовжує доповнювати маркування деяких своїх матеріалів фразами про оскарження статусу іноагенту, які «не відповідають дійсності». і «вводять в оману». «Міжнародний меморіал», на думку представника Мін’юсту, «навмисно не дотримується вимог законодавства та проводить перевірку меж, до яких може його порушувати». «Жодна довга історія та суспільна значущість не може бути виправданням порушення законодавства РФ»,— резюмувала пані Харламова. Її підтримали представники РКН.

Суд радився близько півгодини. Повернувшись до зали, суддя Алла Назарова оголосила рішення: «Ліквідувати “Міжнародний меморіал” та регіональні підрозділи організації».

У залі закричали «ПОЗОР!», пристави почали виводити людей; на вулиці, де рішення чекали понад сто людей, кількох затримали.

Адвокати заявили, що оскаржать рішення ВС РФ в Апеляційній колегії ВС найближчими днями.

“Ситуація складна”, – сказав голова СПЛ Валерій Фадєєв. Він зазначив як позицію пана Резника, який вважає «звернення прокуратури до Верховного суду несумлінною заявою безпідставного позову», так і думка прокуратури про те, «що “Меморіал” вийшов за рамки споконвічно заявлених цілей та ігнорував російське законодавство». «Я як голова міжвідомчої робочої групи з увічнення пам’яті жертв політичних репресій вважаю, що було б корисним дати “Меморіалу” можливість виправити ті аспекти, через які виникли претензії, та продовжити займатися відновленням історичної правди та збереженням пам’яті про жертв політичних репресій», — додав пан Фадєєв.

Ліквідація «Меморіалу» може призвести до втрати історичних знань, заявила у вівторок голова ОБСЄ та голова МЗС Швеції Анн Лінде: «Верховний суд завершив роки документування радянських репресій». Член СПЛ, історик та журналіст Микола Сванідзе сподівається, що «Меморіал» заздалегідь підготувався до такого результату суду та «вжив заходів» щодо збереження архівів. У базах «Меморіалу», нагадаємо, понад 3 млн. прізвищ репресованих, архіви використовуються для просвітницької роботи, пошуку розстріляних родичів та організації історичних музейних експозицій.

Пан Сванідзе вважає рішення Верховного суду «ідеологічним, принциповим та ганебним». Надії на успішне оскарження, на його думку, мало, а очікування у зв’язку із засіданням Мосміськсуду 29 грудня за позовом міської прокуратури щодо ліквідації правозахисного центру «Меморіал» (включено до реєстру іноагентів) «досить похмурі». «Зрозуміло, ми опротестовуватимемо рішення Верховного суду РФ усіма доступними нам шляхами. І ми знайдемо законні способи продовжувати нашу роботу»,— повідомив у вівторок увечері сам «Меморіал» на своєму сайті.

Марія Старікова

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Початок проведення безоплатної правової допомоги в спецзакладах несвободи.

Актуальні правові новини