in ,

Актуальні правові новини

Мешканці, що лишилися на тимчасово окупованих територіях, зможуть отримати виплати від міжнародних організацій

24.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо посилення соціальної підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» від 17 травня 2022 р. № 602.

Зокрема доповненням до постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 р. № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» передбачено, що особам, які не мають і не мали статусу внутрішньо переміщених осіб і проживають у деокупованих (деблокованих) населених пунктах або у населених пунктах, які розташовані у зоні активних бойових дій чи постійних обстрілів, або у населених пунктах, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), можуть надаватися грошові виплати міжнародними організаціями відповідно до визначених та закріплених домовленостей стосовно реалізації програм між центральним органом виконавчої влади, уповноваженим на формування та реалізацію державної політики у відповідній сфері, та відповідною міжнародною організацією.

Для отримання таких грошових виплат зазначені особи можуть подати заявку на отримання допомоги шляхом заповнення форми на інформаційній платформі «єДопомога» (edopomoga.gov.ua) та, у разі технічної реалізації, засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

На підставі поданої заявки Міністерство соціальної політики проводить верифікацію даних, зазначених особою в заявці, з даними, які містяться у базах даних державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики», формує переліки осіб з числа найбільш вразливих категорій і передає їх міжнародній організації, що погодилася на реалізацію програми з надання грошових виплат населенню.

 

Порядок вступу до закладів вищої освіти МВС на період дії воєнного стану

 

24.05.2022 Набрав чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку добору (відбору) на навчання до закладів освіти на період дії воєнного стану» від 18 травня 2022 р. № 305, яким встановлено механізм та особливості добору (відбору) на навчання за державним замовленням у період дії воєнного стану до закладів освіти, що належать до сфери управління:

– Міністерства внутрішніх справ України;

– Державної прикордонної служби України;

– Державної служби України з надзвичайних ситуацій;

– Національної гвардії України.

Порядок застосовується на період дії воєнного стану в Україні під час добору (відбору) на денну та заочну форми навчання за державним замовленням до закладів освіти органів системи МВС на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти.

 

Академічні обміни в умовах воєнного стану

24.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо врегулювання питань академічної мобільності» від 13 травня 2022 р. № 599, якою, зокрема визначено процедуру реалізації права на академічну мобільність, порядок проходження, визнання та зарахування результатів академічної мобільності для українських учасників в межах міжнародної співпраці в галузі освіти, науки, інновацій.

«Імплементація зазначеної процедури в умовах воєнного стану дасть змогу гарантувати право на безпечну освіту студентів, які вимушено покинули місце свого постійного перебування або Україну, в більш безпечних регіонах України або за кордоном, сприяти їхньому поверненню в Україну після завершення або припинення воєнного стану, адже офіційно дозволить зарахувати результати такого навчання після повернення до свого закладу постійного місця навчання. Також реалізація процедури гарантуватиме право на безпечні умови праці наукових та науково-педагогічних працівників, що підтримає інтелектуальний потенціал України, оскільки забезпечить збереження посади за основним місцем роботи до двох років», – прокоментували у Міністерстві освіти і науки.

Документом передбачено всі етапи реалізації академічних обмінів: підготовка до участі у програмах академічної мобільності, реалізація такої програми, заходи після її завершення, визнання результатів участі у програмах академічної мобільності.

 

Посвідчення водія можна обміняти в ДП «Документ»

 

24.05.2022 Набрав чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку взаємодії територіальних сервісних центрів МВС із державним підприємством, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, та центрами надання адміністративних послуг» від 6 травня 2022 р. № 278, згідно з яким, зокрема органи Державної міграційної служби прийматимуть заяви на обмін посвідчення водія, направлятимуть їх для перевірки в ТСЦ, для друку в держпідприємстві «Документ» і видаватимуть громадянам.

 

Платні номерні знаки видаватимуть і на вантажівки

24.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань теоретичної та практичної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів» від 10 травня 2022 р. № 601.

Як пояснили у Міністерстві внутрішніх справ, документом передбачено:

1) розподіл навчання в автошколі (навчальному закладі) на два етапи:

– теоретичну підготовку, за результатами якої заклад видаватиме слухачу відповідне свідоцтво, яке буде дійсне протягом одного року;

– практичне керування транспортним засобом, за результатами якого заклад видаватиме слухачу свідоцтво про закінчення практичної підготовки, яке буде дійсне протягом двох років;

2) можливість видачі посвідчення водія та складання іспитів у будь-якому сервісному центрі МВС особам, у яких закінчився термін позбавлення права керування (наразі особа, яка позбавлена права керування, складає іспити та отримує посвідчення водія після позбавлення права керування в сервісному центрі за місцем реєстрації);

3) допуск до навчання з практичного керування транспортними засобами лише після успішного складання теоретичного іспиту в сервісному центрі МВС;

4) за бажанням особи практична підготовка може здійснюватися у будь-якому закладі, незалежно від того, у якому закладі ця особа пройшла теоретичну підготовку;

5) скасування внутрішнього теоретичного іспиту в закладі (автошколі). Після проходження теоретичної підготовки складатиметься виключно внутрішній практичний іспит після завершення практичної підготовки;

6) можливість складання практичного іспиту в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС, незалежно від територіального сервісного центру МВС, де складався теоретичний іспит;

7) можливість отримання платних номерних знаків для всіх транспортних засобів (наразі видача платних НЗ здійснюється виключно для легкових автомобілів).

 

Всі добровольці отримають соціальні гарантії та пільги

24.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо соціального захисту членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України» від 20 травня 2022 р. № 605.

«Документ приводить низку чинних урядових нормативно-правових актів у відповідність із Законом України від 15 березня 2022 р. № 2121-IX, яким визнано право добровольців територіальної оборони на отримання статусу УБД, а також запроваджено таку категорію осіб, як сім’ї загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України», – прокоментували у Міністерстві у справах ветеранів.

Добровольці Сил територіальної оборони Збройних сил України, члени добровольчих формувань територіальних громад зможуть отримати грошові виплати, що передбачені в разі поранення та інвалідності внаслідок військової агресії рф проти України, а в разі загибелі – члени їхніх родин отримають одноразову грошову допомогу. Також члени сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України зможуть користуватися пільгами, передбаченими законодавством.

 

 

Визначено розміри плати за дозволи на користування ресурсом нумерації

25.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про розміри плати за видачу, переоформлення, продовження строку дії дозволу на користування ресурсом нумерації і порядок її внесення» від 20 травня 2022 р. № 608, якою:

1) затверджено розміри плати за видачу та продовження строку дії дозволу на користування ресурсом нумерації;

2) встановлено, що:

– розмір плати за переоформлення дозволу на користування ресурсом нумерації справляється у розмірі 530 гривень, крім переоформлення дозволу у зв’язку з реорганізацією юридичної особи – власника дозволу шляхом поділу чи виділу, яке здійснюється безоплатно;

– плата за видачу, переоформлення, продовження строку дії дозволу на користування ресурсом нумерації вноситься протягом 30 календарних днів з дня надсилання Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, повідомлення про прийняття відповідного рішення через електронну регуляторну платформу;

– у разі прийняття Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, рішення про анулювання дозволу на користування ресурсом нумерації плата за його видачу, переоформлення, продовження строку дії не повертається;

3) визнано такими, що втратили чинність, низку постанов КМУ.

 

Підвищено посадові оклади в галузі експлуатації ядерних установок

25.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. № 74» від 10 травня 2022 р. № 568.

Новим підпунктом пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці працівників бюджетних науково-дослідних установ і організацій та інших наукових установ Національної академії наук» від 31 січня 2001 р. № 74 встановлено, що посадові оклади керівних працівників, наукових співробітників і професіоналів установ, що призначені експлуатуючими організаціями (операторами) ядерних установок, підвищуються на 100 відсотків, а інших категорій працівників таких установ, безпосередньо зайнятих на роботах, пов’язаних з експлуатацією ядерних установок, – на 50 відсотків.

Конкретний перелік посад працівників, яким підвищуються посадові оклади, затверджується керівником установи.

Керівникам установ, що призначені експлуатуючими організаціями (операторами) ядерних установок, доручено здійснювати виконання цієї постанови виключно у межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах.

 

Укриття облаштують у всіх відбудованих та нових будинках

 

25.05.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» № 7398, яким передбачено будівництво надійних укриттів у відбудованих та нових будинках.

Як пояснив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, проект містить ряд ініціатив, зокрема:

1) врахування заходів цивільного захисту ще на стадії розроблення містобудівної документації;

2) обов’язковість залучення представників ДСНС до розгляду містобудівної документації на засіданнях архітектурно-містобудівних рад;

3) спрощення процедури передачі земельних ділянок для розміщення захисних споруд цивільного захисту;

4) обов’язковість розроблення розділу щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту під час проектування об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, на яких постійно перебуватимуть понад 50 осіб або періодично перебуватимуть понад 100 осіб. При цьому передбачені цим розділом проектні рішення мають забезпечувати дотримання вимог доступності для осіб з обмеженими можливостями та інших маломобільних груп населення;

5) забезпечення утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності.

 

Судам безоплатно надаватимуть послуги поштового зв’язку

 

25.05.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про поштовий зв’язок» щодо забезпечення безперебійного функціонування судової влади» № 7397, згідно з яким до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в складі всіх модулів національний оператор безоплатно надає послуги поштового зв’язку судам загальної юрисдикції.

 

Нові умови застосування електронних підписів і печаток платіжними установами

 

25.05.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 18 травня 2022 р. № 100, якою врегульовано умови застосування електронного підпису та електронної печатки в платіжній сфері.

«Відтепер норми, що діють у банківській системі України під час створення, оброблення та зберігання електронних документів, пов’язаних із вчиненням правочинів, поширюватимуться і на платіжні організації платіжних систем, учасників платіжних систем, операторів послуг платіжної інфраструктури та їх клієнтів (користувачів платіжних систем)», – пояснили у Національному банку.

Зокрема:

1) визначено види електронного підпису та електронної печатки, які застосовуються платіжними установами;

2) встановлено вимоги щодо застосування кожного з видів електронного підпису та електронної печатки;

3) врегульовано процес створення та зберігання електронних документів платіжними установами.

 

Релігійні організації держави-агресора виключать з Реєстру неприбуткових

 

25.05.2022 У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обмеження надання статусу неприбуткових організацій, що не є платниками податку, релігійним організаціям, які входять до структури релігійної організації, керівний центр якої знаходиться в державі, що здійснила військову агресію проти України та або тимчасово окупувала частину території України» № 7403.

У ньому зокрема пропонується встановити, що до неприбуткових організацій, що не є платниками податку, не можуть бути віднесені релігійні організації (об’єднання), які безпосередньо або як складова частина іншої релігійної організації (об’єднання) входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України, в розумінні Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

У разі встановлення факту входження релігійної організації (об’єднання) до релігійної організації (об’єднання), зазначеної вище, така релігійна організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було здійснено таке визначення.

 

Припинено дію угод з РФ щодо медичного страхування та боротьби проти незаконного обігу наркотиків

26.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво у боротьбі проти незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зловживання ними та Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про медичне страхування громадян України, які тимчасово знаходяться в Російській Федерації, і громадян Російської Федерації, які тимчасово знаходяться в Україні» від 20 травня 2022 р. № 611, якою припинено дію:

1) Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво у боротьбі проти незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зловживання ними, вчиненої 19 листопада 1998 р. у м. Москві;

2) Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про медичне страхування громадян України, які тимчасово знаходяться в Російській Федерації, і громадян Російської Федерації, які тимчасово знаходяться в Україні, вчиненої 28 жовтня 1999 р. у м. Москві.

 

Повідомити про пошкоджене чи знищене внаслідок агресії РФ майно можуть спадкоємці і правонаступники

26.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 і від 26 березня 2022 р. № 380» від 29 квітня 2022 р. № 505.

Як роз’яснили у Європейській Бізнес Асоціації, новою редакцією Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380, зокрема:

1) конкретизовано перелік об’єктів нерухомого майна, щодо яких може бути подане інформаційне повідомлення про пошкодження та знищення, а саме:

– будівлі, споруди (у тому числі спільне майно багатоквартирного будинку);

– складові частини будівлі, споруди (квартири, вбудовані, прибудовані чи вбудовано-прибудовані житлові та нежитлові приміщення в будівлі, споруді, гаражні бокси, машиномісця, інші житлові та нежитлові приміщення), які є самостійними об’єктами нерухомого майна;

– об’єкти будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, та їх складові частини (квартири, вбудовані, прибудовані чи вбудовано-прибудовані житлові та нежитлові приміщення в будівлі, споруді, гаражні бокси, машиномісця, інші житлові та нежитлові приміщення), які після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є самостійними об’єктами нерухомого майна;

– лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури (у тому числі лінійні об’єкти енергетичної інфраструктури);

2) розширено перелік суб’єктів, які можуть подати інформаційне повідомлення про пошкодження та знищення майна, зокрема додано спадкоємців фізичних осіб, юридичних осіб та їх правонаступників;

3) передбачено створення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Міністерству інфраструктури протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою доручено забезпечити створення та впровадження в експлуатацію Реєстру, оприлюднити інформацію про початок використання такого Реєстру.

 

Нові кваліфікаційні вимоги до актуаріїв

 

26.05.2022 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про кваліфікаційні вимоги до осіб, які можуть займатись актуарними розрахунками» від 23 травня 2022 р. № 103.

Як пояснили у Національному банку, документом, зокрема:

1) спрощено доступ до професії для молодих спеціалістів;

2) визначено три рівні кваліфікації актуаріїв у сфері страхування відповідно до рівня освіти, досвіду практичної діяльності: актуарій без права посвідчувати актуарні розрахунки, актуарій із видів страхування інших, ніж страхування життя, актуарій зі страхування життя;

3) встановлено підстави та порядок включення, виключення осіб із переліку актуаріїв у сфері страхування та тимчасової заборони займатися актуарними розрахунками;

4) визначено вимоги до осіб, що мають намір бути включеними до переліку актуаріїв у сфері страхування, відповідно до рівня їх кваліфікації.

 

Усиновлювачі евакуйованих за кордон дітей зможуть забирати їх в присутності посадовців консульств України

26.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» від 24 травня 2022 р. № 618.

Новим пунктом 82-2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905, встановлено, що у разі коли усиновлена дитина тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану, усиновлювачі зобов’язані забрати дитину в присутності посадової особи консульської установи України після пред’явлення:

1) копії рішення суду про усиновлення та документів усиновлювачів, що посвідчують їх особу;

2) письмового погодження Нацсоцслужби, узгодженого із службою у справах дітей, яка готувала висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, або у разі, коли у такої служби у справах дітей відсутні технічні можливості внаслідок бойових дій виконувати свої повноваження, – із службою у справах дітей обласної, Київської міської військової адміністрації за місцем взяття дитини на місцевий облік. Письмове погодження надається Нацсоцслужбою за зверненням усиновлювачів протягом трьох робочих днів з дня його надходження;

3) зобов’язання усиновлювачів, справжність підпису на якому засвідчено нотаріально, адресованого консульській установі України в державі тимчасового перебування (евакуації) дитини, щодо забезпечення взяття дитини на консульський облік в такій державі протягом семи робочих днів після передання їм дитини, в іншій іноземній державі (із зазначенням держави та обґрунтування необхідності тимчасового переміщення до неї) протягом семи робочих днів після переїзду, у разі, коли усиновлювачі з дитиною планують повернення в Україну після припинення чи скасування надзвичайного або воєнного стану, із наданням його копії Нацсоцслужбі (для громадян України, які постійно проживають на території України);

4) зобов’язання усиновлювачів, справжність підпису на якому засвідчено нотаріально, адресованого консульській установі України, передбаченого підпунктом 5 пункту 33 цього Порядку (для громадян України, які проживають за межами України, та іноземців).

За фактом передання усиновленої дитини усиновлювачам посадовою особою консульської установи України у присутності усиновлювачів складається акт про передання усиновленої дитини, в якому зазначається факт прийняття дитини усиновлювачами, особа, яка здійснювала догляд за дитиною до її передання усиновлювачам, посадова особа консульської установи України, в присутності якої здійснювалося передання дитини, особа усиновлювачів, їх підписи, реквізити рішення суду про усиновлення дитини, дата та місце передання дитини усиновлювачам.

Акт про передання усиновленої дитини складається у трьох примірниках, один з яких залишається в консульській установі України в державі тимчасового переміщення (евакуації) дитини, другий – протягом одного робочого дня передається Нацсоцслужбі, третій – невідкладно усиновлювачам.

Нацсоцслужба протягом одного робочого дня після отримання від консульської установи України в державі тимчасового переміщення (евакуації) дитини акта про передання усиновленої дитини надсилає його копії службі у справах дітей за місцем взяття дитини на місцевий облік та службі у справах дітей, яка готувала висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. У разі коли у однієї із таких служб у справах дітей відсутні технічні можливості внаслідок бойових дій виконувати свої повноваження, додатково інформується служба у справах дітей обласної, Київської міської військової адміністрації за взяттям дитини на місцевий облік.

 

Розширено перелік пріоритетних видатків бюджетів

26.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» від 20 травня 2022 р. № 613.

Як повідомив генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Мінрегіону Сергій Шаршов, змінами розширено перелік видатків, за якими відкриття асигнувань із загального фонду державного бюджету здійснюється у першочерговому порядку. Також уточнено та розширено перелік видатків другої черги, за якими здійснюються платежі за дорученнями клієнтів з урахуванням ресурсної забезпеченості єдиного казначейського рахунка.

Зокрема це стосується:

1) оплати послуг з оренди електричного обладнання (генераторів);

2) оплати послуг з обслуговування автомобільним транспортом;

3) придбання пально-мастильних матеріалів (талонів), запчастин та матеріалів для ремонту і оренди автомобільного транспорту;

4) оплати послуг з ремонту i технічного обслуговування автомобільного транспорту, спеціалізованого обладнання для миття автотранспорту;

5) придбання матеріалів та запчастин для міського електричного транспорту (трамваїв, тролейбусів, електробусів, метрополітену);

6) оплати видатків із благоустрою населених пунктів;

7) оплати послуг з очищення систем каналізації, проведення контролю за якістю стічних вод, відбору проб та ïx хімічного аналізу;

8) оплати послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування обладнання, техніки, механізмів, локальної мережі, охоронної сигналізації, систем вентиляції, технічного обслуговування та утримання в належному стані внутрішніх та зовнішніх мереж тепло-, водо-, електро-, газопостачання та водовідведення;

9) виконання ремонтно-будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб;

10) придбання господарських, будівельних товарів та інвентарю для проведення ремонтно-реставраційних робіт та ліквідації аварійного стану на пам’ятках культурної спадщини та пам’ятках архітектури господарським способом тощо.

 

Змінено умови виїзду за кордон деяких категорій громадян

27.05.2022 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 і від 3 березня 2022 р. № 194» від 20 травня 2022 р. № 615.

Новими пунктами 2-8 – 2-11 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, зокрема встановлено, що у разі введення в Україні воєнного стану пропуск:

1) водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів:

– військових, правоохоронних органів;

– військових адміністрацій;

– медичних закладів;

– відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Зазначені особи можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону;

2) через державний кордон водіїв транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Інформація про зазначених водіїв вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки ліцензіата.

Перетин державного кордону здійснюється зазначеною особою лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата, повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.

На одному транспортному засобі державний кордон можуть одночасно перетинати:

– один водій на вантажному транспортному засобі ліцензіата;

– два водії на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата.

Особи можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 45 календарних днів з дня перетину державного кордону;

3) працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України та виконання правил перетину державного кордону України.

Рішення про виїзд за межі України працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, приймається:

– щодо працівників АТ «Українська залізниця» та підприємств залізничного транспорту, що належать до сфери управління Мінінфраструктури, – Мінінфраструктури;

– щодо працівників підприємств, для яких вантажний залізничний транспорт не є основним видом діяльності, – обласними, Київською міською військовими адміністраціями за місцезнаходженням таких підприємств.

Рішення про виїзд за межі України приймається на строк не більше шести місяців на підставі листів підприємств залізничного транспорту, в яких містяться відповідні обґрунтування та наявні підтвердження обсягів перевезень вантажів залізничним транспортом в період воєнного стану;

4) спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю; тренерів із складу національних збірних команд України, які забезпечують підготовку спортсменів, включених до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю; спортивних суддів та інших фахівців, що забезпечують, зокрема, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль тощо підготовки спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетину державного кордону України та наявності підтвердних документів щодо участі в офіційних міжнародних спортивних змаганнях та навчально-тренувальних зборах, що проводяться за кордоном.

Підтвердними документами є рішення Мінмолодьспорту щодо включення до складу учасників спортивного заходу.

Зазначені особи можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону, але не менше строку проведення заходу, визначеного в Єдиному календарному плані фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України на відповідний рік. Строк перебування за кордоном може бути збільшений у разі, коли зазначені особи братимуть участь в іншому спортивному заході в іншій країні, визначеній Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України на відповідний рік, який починається протягом 10 робочих днів з дня завершення попереднього спортивного заходу.

 

Рентна плата за видобутий і не реалізований природний газ не сплачується

 

27.05.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей визначення рентної плати за користування надрами для видобування газу природного на період дії воєнного стану» від 12 травня 2022 р. № 2261-IX.

Новим пп. 69.30 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема встановлено, що обчислені відповідно до положень ст. 252 цього Кодексу податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного у податкових (звітних) періодах починаючи з 1 квітня 2022 р. до останнього дня (включно) місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України, тимчасово не сплачуються в частині обсягів газу природного видобутого, але не реалізованого у відповідних податкових (звітних) періодах, та зазначеного в актах платника податків про рух природного газу в газосховищах учасника ринку природного газу та Оператора газосховищ України за календарний місяць, що відповідає податковому (звітному) періоду, як такий, що закачаний до газосховищ у податковому (звітному) періоді відповідно до здійснених Оператором газосховищ України алокацій згідно з розд. IX Кодексу газосховищ.

Нараховані та не сплачені податкові зобов’язання за обсяги закачаного газу природного у відповідному податковому (звітному) періоді, що припадають на зазначений період, не вважаються податковим боргом та підлягають сплаті відповідно до положень цього підпункту.

 

Колективний договір може укладатись з фізособою, яка використовує найману працю

 

27.05.2022 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» від 12 травня 2022 р. № 2253-IX.

Як пояснив заступник Міністра економіки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Ігор Дядюра, основним положенням документа є надання ширших можливостей особі реалізувати право на укладання колективних договорів, а саме:

1) колективні договори можуть укладатися фізичною особою, яка використовує найману працю (раніше така можливість існувала лише у юридичних осіб);

2) на роботодавця покладається обов’язок ознайомлювати працівників з текстом угоди, повідомляти про внесення змін до документа. Винні у не наданні працівнику інформації про деталі колективного договору чи нові поправки, караються штрафом і несуть дисциплінарну відповідальність.

Врегульовано також окремі питання щодо недопущення дискримінації – в оголошеннях про прийом на роботу забороняється висувати вимоги за ознаками раси, кольору шкіри, віку, статі, стану здоров’я, інвалідності тощо, які не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання. За недотримання норми на рекламодавця накладається штраф.

Окрім того, уточнено положення щодо масового вивільнення працівників для підприємств з різною чисельністю співробітників. Роботодавець повинен не пізніше, ніж за 3 місяці до можливих звільнень, провести консультації з цього питання з представниками профспілкових організацій.

 

 

Рейтинг публікації

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading…

0

Соціальні гарантії та пільги добровольцям.

Журналісти це не лише правдива інформація. Але це й ідеологія демократичного вибору українців.